Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat. MZ odpowiada na najważniejsze pytania
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.02.2022 01:00

Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat. MZ odpowiada na najważniejsze pytania

Szczepienie dzieci
fot. microgen, canva.com

Dzieci w grupie 5-12 lat można szczepić przeciw COVID-19 już od dłuższego czasu. Mimo to wielu rodziców wciąż ma wiele wątpliwości i odsuwa szczepienie w czasie. Ministerstwo Zdrowia postanowiło odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i uspokoić opiekunów.

Na profilu Ministerstwa Zdrowia ukazały się proste grafiki dotyczące szczepienia dzieci w grupie 5-12 lat. Można na nich znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące rodziców pytania.

Ministerstwo Zdrowia o szczepieniach dzieci

Jednym z największych lęków wśród rodziców są powikłania, które mogą wystąpić po szczepionce przeciw COVID-19. Specjaliści zapewniają jednak, że szansa wystąpienia niepożądanych efektów jest bardzo niska. Mimo to zdarza się, iż po szczepieniu dziecko przez krótszy okres czasu czuje się chore. Rodzice zastanawiają się wtedy, czy wysyłać je do szkoły lub przedszkola. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia — wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i oceny rodziców.

- Jeśli gorsze samopoczucie będzie dłużej trwać, należy zgłosić się do lekarza — czytamy.

Jeśli zauważymy, że nasze dziecko zmaga się z gorączką po szczepionce, nie powinniśmy obawiać się podania mu leków. Ibuprofen czy paracetamol w żaden sposób nie osłabiają działania preparatu przeciw COVID-19.

Szczepionka przeciw COVID-19 a inne szczepienia

Wielu rodziców zastanawia się również, czy szczepienie przeciw COVID wpływa na kalendarz szczepień dziecka. Ministerstwo uspokaja. Przyjęcie preparatu na koronawiursa nie zaburza realizacji kalendarza.

- Nie ma żadnego wymaganego odstępu między tym szczepieniem a szczepieniami obowiązkowymi i zalecanymi z kalendarza szczepień (np. szczepieniem przeciwko polio, błonicy, krztuścowi i tężcowi, czy odrze, śwince czy różyczce wykonywanymi w 6. roku życia).

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Twitter