portalparentingowy.pl
Uczennica w maseczce

fot. FatCamera, canva.com

Szkoła w czasach pandemii. Obostrzenia w całej Europie

9 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Nauczanie zdalne skończone. Już jutro uczniowie wrócą do ławek szkolnych i rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Rządzący jednak chcą w pełni zadbać o ich bezpieczeństwo. W całej Europie dzieci objęto licznymi restrykcjami, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia.

10 stycznia uczniowie wracają do szkoły. Ze względu na to Ministerstwo Edukacji wydało szereg zasad, do których powinni dostosować się dyrektorzy placówek. Jednak nie tylko polski rząd postanowił wprowadzić obostrzenia w szkołach. Dotyczy to prawie całej Europy.

Zalecenia Ministerstwa Edukacji

W poniedziałek 10 stycznia uczniowie wracają do szkoły. Jednak zagrożenie związane z koronawirusem nie maleje. Wręcz przeciwnie, lista ciężkich przypadków stale rośnie. Ze względu na to Ministerstwo Edukacji wydało dyrektorom placówek specjalne rekomendacje.

- Przypominamy, że należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. W najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej — czytamy na stronie gov.pl.

Ministerstwo zachęciło także do edukowania uczniów na temat szczepień i przekonywania ich do przyjmowania kolejnych dawek preparatu. W ten sposób nauka stacjonarna będzie mogła być kontynuowana bez przeszkód.

Omikron

Ekspert wskazał, jakie są objawy zakażenia wariantem Omikron u dzieci

CZYTAJ DALEJ

Obostrzenia w europejskich szkołach

Restrykcyjne zasady wprowadziły też inne europejskie kraje. Na Litwie każdy uczeń przed powrotem z ferii musi wykonać test antygenowy. Podobnie na Cyprze. Uczniowie i nauczyciele nie zostaną wpuszczeni na teren placówki bez negatywnego testu na koronawirusa. Grecja za to stwierdziła, że najlepszym rozwiązaniem będzie obowiązek trzech autotestów tygodniowy. W przypadku wystąpienia infekcji cała klasa będzie musiała zrobić test antygenowy.

We Francji wszyscy nauczyciele i uczniowie powyżej 6. roku życia są zobowiązani do noszenia maseczek. Tak samo w Hiszpanii. Każdą osobę znajdującą się w budynku obejmuje nakaz zakrywania nosa i ust. Zmniejszono jednak zasadę dystansu społecznego z 1,5 m do 1,2 m.

Duńczycy zakupili miliony testów i przekazali je uczniom oraz nauczycielom z rekomendacją wykonywania ich dwa razy w tygodniu. W Finlandii za to wzmocniono zalecenia stosowania maseczek, a także zaoferowano uczniom testy domowe.

Co wiesz o rozwoju dziecka? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 5

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

7 rzeczy, których rodzice zabraniają dzieciom. Popełniają gigantyczny błąd

“Zostaw to, bo się skaleczysz!”, “Uważaj, bo spadniesz!” “Nie ruszaj, bo się pobrudzisz”... Takie słowa często rodzice kierują do swoich dzieci. Czasem jednak ich troska jest nadmierna i zapominają o tym, że dziecko po prostu potrzebuje poznawać swoje możliwości i ograniczenia, aby się rozwijać.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Kiedy będą ferie zimowe 2022?

  • Jej mąż umierał, gdy rodziła dziecko. Nagle podjęła desperacką decyzję

  • Córka poinformowała tatę o dziwnym zachowaniu mamy. Zamontował ukrytą kamerę

Źródło: dorzeczy.pl, gov.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >