portalparentingowy.pl
Uczennica w maseczce

fot. FatCamera, canva.com

Szkoła w czasach pandemii. Obostrzenia w całej Europie

9 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 20 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Nauczanie zdalne skończone. Już jutro uczniowie wrócą do ławek szkolnych i rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Rządzący jednak chcą w pełni zadbać o ich bezpieczeństwo. W całej Europie dzieci objęto licznymi restrykcjami, które mają zminimalizować ryzyko zakażenia.

10 stycznia uczniowie wracają do szkoły. Ze względu na to Ministerstwo Edukacji wydało szereg zasad, do których powinni dostosować się dyrektorzy placówek. Jednak nie tylko polski rząd postanowił wprowadzić obostrzenia w szkołach. Dotyczy to prawie całej Europy.

Zalecenia Ministerstwa Edukacji

W poniedziałek 10 stycznia uczniowie wracają do szkoły. Jednak zagrożenie związane z koronawirusem nie maleje. Wręcz przeciwnie, lista ciężkich przypadków stale rośnie. Ze względu na to Ministerstwo Edukacji wydało dyrektorom placówek specjalne rekomendacje.

- Przypominamy, że należy zapewnić taką organizację pracy szkoły, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, a także ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Dyrektor szkoły powinien wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach wspólnych, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu, a uczniowie powinni ten obowiązek respektować. W najbliższym czasie kolejny raz szkoły zostaną zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej — czytamy na stronie gov.pl.

Ministerstwo zachęciło także do edukowania uczniów na temat szczepień i przekonywania ich do przyjmowania kolejnych dawek preparatu. W ten sposób nauka stacjonarna będzie mogła być kontynuowana bez przeszkód.

Omikron

Ekspert wskazał, jakie są objawy zakażenia wariantem Omikron u dzieci

CZYTAJ DALEJ

Obostrzenia w europejskich szkołach

Restrykcyjne zasady wprowadziły też inne europejskie kraje. Na Litwie każdy uczeń przed powrotem z ferii musi wykonać test antygenowy. Podobnie na Cyprze. Uczniowie i nauczyciele nie zostaną wpuszczeni na teren placówki bez negatywnego testu na koronawirusa. Grecja za to stwierdziła, że najlepszym rozwiązaniem będzie obowiązek trzech autotestów tygodniowy. W przypadku wystąpienia infekcji cała klasa będzie musiała zrobić test antygenowy.

We Francji wszyscy nauczyciele i uczniowie powyżej 6. roku życia są zobowiązani do noszenia maseczek. Tak samo w Hiszpanii. Każdą osobę znajdującą się w budynku obejmuje nakaz zakrywania nosa i ust. Zmniejszono jednak zasadę dystansu społecznego z 1,5 m do 1,2 m.

Duńczycy zakupili miliony testów i przekazali je uczniom oraz nauczycielom z rekomendacją wykonywania ich dwa razy w tygodniu. W Finlandii za to wzmocniono zalecenia stosowania maseczek, a także zaoferowano uczniom testy domowe.

Co wiesz o rozwoju dziecka? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 5

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

7 rzeczy, których rodzice zabraniają dzieciom. Popełniają gigantyczny błąd

Slajd 1 z 7

1. Krojenie nożem

Wielu rodziców z obawy o bezpieczeństwo dziecka, zabrania mu korzystać z prawdziwych sztućców i woli go we wszystkim wyręczyć, aby tylko nie zrobiło sobie krzywdy. Tymczasem dzieci, które samodzielnie kroją owoce i smarują kromki masłem, nabywają cennych umiejętności i rozwijają motorykę małą.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Kiedy będą ferie zimowe 2022?

  • Jej mąż umierał, gdy rodziła dziecko. Nagle podjęła desperacką decyzję

  • Córka poinformowała tatę o dziwnym zachowaniu mamy. Zamontował ukrytą kamerę

Źródło: dorzeczy.pl, gov.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Szkoła

Nauka zdalna wróci po feriach? Minister Zdrowia odpowiada

Czytaj więcej >

Szkoła

Przemysław Czarnek skomentował kontrowersje wokół "lex Czarnek"

Czytaj więcej >

Szkoła

Czarnek i Kowalski chcą systemowego nauczania języka polskiego za granicą

Czytaj więcej >

Szkoła

"Lex Czarnek" przeszło przez sejm. Ministerstwo Edukacji tłumaczy, co czeka uczniów

Czytaj więcej >

Szkoła

Wiceminister o Laboratoriach Przyszłości w polskich szkołach

Czytaj więcej >

Szkoła

Sejm zdecydował ws. "Lex Czarnek". Co czeka uczniów?

Czytaj więcej >