Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Uczniowie zagubieni? Przykry efekt zamieszania w szkołach
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 12.01.2022 01:00

Uczniowie zagubieni? Przykry efekt zamieszania w szkołach

nauka zdalna
fot. Handemandaci, canva.com

O tym, że nauka zdalna źle wpłynęła na uczące się dzieci i młodzież wiedzą wszyscy. Zdają sobie z tego sprawę nawet sami uczniowie, którym się już nie chce uczyć stacjonarnie. Zdalnie też im się nie chce, bo co to za nauka kiedy siedzi się przed monitorem w piżamie i kapciach.

Nauczyciel Dariusz Chętkowski w artykule opublikowanym na łamach portalu Polityka, podejmuje problem, jakim jest niechęć uczniów do nauki zarówno stacjonarnej, która jest o wiele trudniejsza od zdalnej, jak i zdalnej, ponieważ "co to za nauka, gdy się leży w łóżku i jednym okiem patrzy w telefon albo laptop."

Nauka zdalna na przemian ze stacjonarną

Z początkiem tego roku szkolnego uczniowie rozpoczęli naukę stacjonarną, ale nie do końca, ponieważ co chwilę jakaś klasa albo nawet cała szkoła kierowana była na kwarantannę. Uczniowie musieli dostosować się do nauki na przemian w szkole i zdalnie. Zauważyli, że nauka zdalna z reguły jest łatwiejsza, dlatego woleli jak w terminie, w którym planowany był trudny sprawdzian, trafiali na kwarantannę. Łatwiej było wtedy zdobyć lepszą ocenę.

- Jest covid w klasie, to wszyscy zostajemy w domu i uczymy się zdalnie. Im częściej, tym będziemy mieli lepsze oceny. Inne klasy już dawno na to wpadły - cytuje nauczyciel.

Uczniowie nie dadzą rady dłużej

Nauczyciel opowiada, że sytuacją uczniów zaniepokoił się szkolny pedagog, który postanowił zorganizować dla nich warsztaty. Mieli wybrać tematykę, która ich najbardziej interesuje. Prawie nikt nie chciał wziąć udziału w warsztatach z komunikacji między uczniami a nauczycielami. Tak samo z panowania nad stresem. Mało kogo interesowała też autoprezentacja.

Zdecydowanie zwyciężyły warsztaty z motywacji do nauki, co świadczy o tym, że uczniowie są świadomi, tego, że nic im się nie chce. Wiedzą, że nie jest to dobry stan, a szczególnie jeżeli będzie trwał do końca liceum, dlatego sami proszą o pomoc, jaką mają być warsztaty z motywacji.

- Pomóżcie nam – proszą – bo kompletnie nic nam się nie chce. Dłużej tak nie damy rady - pisze nauczyciel.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: polityka.pl

Tagi: Uczniowie