Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > W Poznaniu urodziły się czworaczki. Rodzice wybrali piękne, staropolskie imiona
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 05.01.2024 08:20

W Poznaniu urodziły się czworaczki. Rodzice wybrali piękne, staropolskie imiona

W Poznaniu urodziły się czworaczki
Fot. Pexels/Vivky Yde

Rok 2024 zaczął się w polskim położnictwie od niezwykłego wydarzenia, na świat przyszły bowiem czworaczki, w dodatku same dziewczynki. Taki poród zdarza się raz na siedemset tysięcy. Zgodnie ze statystyką w Polsce - raz na dwa lata.

3 stycznia w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Poznaniu przy ul. Polnej ponad 30 lekarzy czuwało nad prawidłowym przebiegiem akcji porodowej. 

W Poznaniu urodziły się czworaczki - same dziewczynki

Sofia, Lilianna, Laura i Hanna - takie imiona otrzymają maluszki. Która, jak będzie się nazywać, rodzice jeszcze nie zdecydowali. Mają czas, bo dziewczynki co najmniej trzy najbliższe tygodnie spędzą w placówce.

O przeprowadzeniu cesarskiego cięcia w 32. tygodniu ciąży zdecydował wielospecjalistyczny zespół lekarzy, którzy do akcji porodowej przygotowywali się od grudnia. Jak zapewniono w czasie czwartkowej konferencji prasowej - poród przebiegł bez większych komplikacji.

Kopia – Marta L - 2024-01-05T062827.398.jpg
Facebook Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Poznaniu/Canva

Poród siłami natury nie był możliwy

Kierujący zespołem lekarzy profesor Wiesław Markwitz przekazał, że poród naturalny od początku nie wchodził w grę. - Żadne z dzieci nie było ułożone fizjologicznie, czyli główkowo. Dwie dziewczynki mieliśmy w położeniu miednicowym, a dwie z poprzecznym. Ze względu na bezpieczeństwo mamy i dzieci cesarskie cięcie było jedynym możliwym rozwiązaniem. Przebiegło zgodnie z planem - powiedział.

- Nie ukrywam, że właściwie od dwóch tygodni z zespołem neonatologów byliśmy przygotowani na przeprowadzenie tego porodu i podjęliśmy decyzję zakończeniu ciąży po skończonym 32. tygodniu - dodał.

Wyzwaniem było także prowadzenie ciąży, którą od 8. tygodnia opiekowała się ginekolożka, dr n. med. Emilia Połczyńska-Kaniak. - Dużo rzeczy mogło się wydarzyć w trakcie tych miesięcy jak i samego porodu, ale ciąża przebiegła bezproblemowo - wyjaśniła.

To nie są "mini bobaski"

Urodzone na tak wczesnym etapie ciąży wymagają licznych procedur medycznych, w tym wspomagania oddechowego. Neonatolog profesor Dawid Szpecht zaznaczył, że maluszki przyszły na świat w stanie średnim stabilnym.

- Od wczoraj stan dzieci jest stabilny; poza jedną dziewczynką, ale możemy powiedzieć, że patrzymy z bardzo dużym optymizmem na dalszy przebieg poporodowy tych dzieci. Z naszej perspektywy ta ciąża została ukończona bardzo optymalnie - wyjaśnił Szpecht.

Piątka dzieci w domu - czeka ich wyzwanie

Rodzina pochodzi z podpoznańskiej gminy Krotoszyn, w domu na siostry czeka już dwuletni braciszek. Medycy zapewniają, że rodzice są bardzo szczęśliwi, że udało się szczęśliwie sprowadzić dziewczynki na świat. Mama dochodzi do siebie i przygotowuje się do laktacji i kangurowania maluszków, które już lada moment będzie mgła wziąć w ramiona. 

“Gmina Kostrzyn zadeklarowała szerokie wsparcie dla rodziny. Zabezpieczona zostanie ona w środki higieniczne, zakupione zostaną wózki. Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje pomoc w zakresie usług opiekuńczych wykwalifikowanego pracownika. Rodzina może liczyć także na wsparcie finansowe” - deklaruje gmina, na której terenie zamieszkuje rodzina.

Maluszkom i mamie życzymy przede wszystkim zdrowia.

Zobacz także:

Czworaczki z Białegostoku wyszły ze szpitala. W domu ktoś już na nie czeka

Radosne nowiny z Poznania. Na świat przyszły czworaczki

W styczniu urodzisz... lidera. Wychowanie tego dziecka to ciągła praca z emocjami