Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > We wrześniu urodzisz... zdolniachę. W tym miesiącu rodzą się zdrowe i silne dzieci
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 01.09.2023 10:44

We wrześniu urodzisz... zdolniachę. W tym miesiącu rodzą się zdrowe i silne dzieci

Wrześniowe dzieci, jakie są
Fot. Unsplash

We wrześniu porodówki na całym świecie pękają w szwach. To zjawisko nie jest przypadkowe, żeby urodzić dziecko we wrześniu, trzeba począć je w długi zimowy wieczór. Wtedy wiele par ma ochotę na czułości. 

W Polsce rok szkolny zaczyna się właśnie we wrześniu. Najłatwiej wtedy zapisać dziecko do żłobka. Przy założeniu, że Polacy są pragmatyczni, może się okazać, że wiele wrześniowych dzieci w naszym kraju, zostało skrupulatnie zaplanowanych. Niezależnie od przyczyny, z jakiej dziecko rodzi się u schyłku lata - wrześniowe dzieci są wyjątkowe.

1. Dlaczego we wrześniu rodzi się najwięcej dzieci?

Poza długimi zimowymi wieczorami mówimy o przełomie roku, czas spędzony w świątecznej atmosferze, czy przy wspólnym odliczaniu do północy w Sylwestra sprzyja chwilom bliskości. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev zwracają także uwagę, że zimą męskie nasienie ma znacznie lepszą jakość. Nieczęsto bowiem dochodzi do przegrzania jąder. 

W krajach, gdzie szkoła i przedszkole zaczynają się we wrześniu, rodzice celowo starają się "wcelować" w ten miesiąc, bo wtedy zwalnia się najwięcej miejsc w żłobkach. Tam, gdzie szkołę zaczyna się w dniu 4. urodzin (np. Holandia, Wielka Brytania), dziecko ma szanse być najstarsze w klasie.

Green Beans - 2023-08-30T175035.504.jpg

2. Wrześniowe dzieci - wyjątkowo odporne

Co ciekawe, dzieci urodzone we wrześniu uchodzą za wyjątkowo odporne na wszelkie infekcje. Wynikać to może z faktu, że zwykle wrześniowa pogoda pozwala na regularne spacery, które podnoszą odporność. Dziecko w czasie, gdy chronią je przeciwciała z mleka matki, może już mieć styczność z jesiennymi katarkami, które jest w stanie zwalczyć.

Rzadko łapią drobne infekcje, a jeśli zachorują, dość szybko dochodzą do siebie. Wrześniowe dzieci lubią zdrowe jedzenie, może to wynikać z faktu, że od początku są przyzwyczajone do różnorodnych smaków. Okres ich rozszerzania diety przypada na wiosnę i lato, kiedy mamy dostęp do świeżych i dobrej jakości warzyw i owoców. Są przyzwyczajone do tych smaków.

Najczęstsze problemy zdrowotne dotyczą układu pokarmowego, od drobnych niestrawności, po poważne choroby. Zdarzają im się także problemy z układem moczowym. Urodzeni we wrześniu żyją dłużej (statystycznie najdłużej żyją ci, którzy urodzili się w listopadzie). Zdarza im się zapadać na nerwicę, depresję, bywa, że zmagają się ze stanami lękowymi. 

W pierwszym miesiącu roku szkolnego rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek. I co ucieszy młodych rodziców - wrześniowe dzieci nie miewają raczej problemów ze snem. Dość szybko niemowlęta zaczynają przesypiać całe noce. 

3. Charakter dzieci urodzonych we wrześniu

We wrześniu rodzą się zodiakalne Panny i Wagi, te znaki mają wiele wspólnych cech. Uogólniając, można powiedzieć, że wrześniowe dzieci są spokojne i uprzejme. Starsze pokolenie nazywa je często grzecznymi. Imponują im dobre maniery i same też często imponują nimi otoczeniu. Doskonale czują się w towarzystwie starszych, rówieśnicy zwykle je nudzą.

Są bardzo inteligentne i pożądane w towarzystwie, ale choć z łatwością nawiązują nowe znajomości, lubią spędzać czas w pojedynkę. W myśl zasady "inteligentni się nie nudzą" - ten stan jest im obcy. Mają mnóstwo zainteresowań w wielu różnych dziedzin i wyjątkową łatwość przyswajania wiedzy. W nielicznym gronie przyjaciół, których dopuszczają do siebie, na pewno znajdą się podobni pasjonaci.

Dzieci, które przychodzą na świat we wrześniu, są bardzo wymagające względem siebie, jednocześnie pobłażliwe dla otoczenia. Innym wybaczą wszystko, sobie niewiele. Ich perfekcjonizm bywa zgubny, bo potrafią pracować ponad siły, jeśli wmówią sobie, że mogą coś zrobić jeszcze lepiej. Chętnie wypominają innym słabości. Nie robią tego jednak złośliwie, wydaje im się, że wszyscy ludzie myślą tak samo, jak oni i dążą do ideału. Wskazując więc, co warto poprawić.

4. Edukacja i praca wrześniowych dzieci

Ich ciekawość świata i dążenie do perfekcji często idą w parze z wysokim ilorazem inteligencji i sprawnością sportową. Już od pierwszej klasy wyróżniają się na tle klasy, są nie tylko bardziej pracowite, ale też jakby dojrzalsze, bardziej świadome, tego, jak wiele drzwi otwiera wiedza. 

Zwykle są to piątkowi uczniowie. Poza przedmiotami, które zupełnie ich nie interesują, na nich obowiązuje zasada: "byle zaliczyć". Mogą mieć na koncie olimpiady historyczne i jednocześnie same dwóje z plastyki. Te dzieci biegają szybciej, skaczą wyżej i są pierwsze wybierane do drużyn przez kolegów. Nagrodę fair play mogliby dostawać już na starcie, bo uczciwość i sportowe zachowanie są na stałe wpisane do ich DNA. 

Podobnie, jak w szkole, tak i potem w pracy, osoby urodzone we wrześniu są cenionymi pracownikami. Skrupulatni, dokładni, zaangażowani, uczciwi i koleżeńscy. Chętnie uczą nowych w dziale, podpowiadają, jeśli trzeba, czasem kogoś wyręczą. Pracują skutecznie, choć nie zawsze szybko. 

Dobrze odnajdują się w zawodach, wymagających precyzji, gdzie mogą stać się wybitnymi i cenionymi specjalistami. Zostają chętnie laborantami, analitykami. Świetnie sprawdzają się w zawodach związanych z administracją od szczebla samorządowego, po rządowy.

Dobrym pomysłem na drogę zawodową wrześniowego dziecka jest też architektura. Nierzadko zostają na uczelni, by przekazywać swoją wiedzę. So doskonałymi nauczycielami, ale też psychologami.

Zobacz także:

W sierpniu urodzisz... prezesa. Po trudnej końcówce ciąży czeka cię niezwykłe rodzicielstwo

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2023 roku. U chłopców duże zmiany

Jakie imiona dla chłopców będą modne w 2024 roku? Nie zabraknie zaskoczeń

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?