Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To imię oznacza siłę i mądrość. W tym roku nazwano tak tylko 15 chłopców
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 29.08.2023 13:35

To imię oznacza siłę i mądrość. W tym roku nazwano tak tylko 15 chłopców

Roch - imię dla niezwykłego chłopca
Fot. Unsplash

Piękne, krótkie, światowe i można je pięknie zdrabniać. Choć to imię jest znane w Polsce od XV wieku, rodzice rzadko je wybierają. Patrząc jednak na statystyki z ostatnich lat - sięgamy po nie coraz częściej. Wybrała je dla swojego dziecka nawet jedna z największych gwiazd muzyki w Polsce. 

Imię pochodzi ono z języka germańskiego i oznacza silnego oraz mądrego mężczyznę. Dlatego zdecydowanie warto je rozważyć przy wyborze imienia dla chłopca. 

Znaczenie imienia Roch

Imię Roch wywodzi się z języka germańskiego. Może pochodzić od hrok kruk, wrona. Staro-wysoko-niemiecki rdzeń Roho – „surowy” występował w germańskich imionach dwuczłonowych np. Rochbert, Rochold, Rochwin, Rochwald, których imię to może być skróceniem, lub osobnym utworzonym od staro-wysoko-niemieckiego Rochon – „krzyczeć, wydawać okrzyk wojenny” (za Wikipedia.org).

W każdym z tłumaczeń można dopatrywać się siły, męskości, ale też mądrości. Takie cechy kojarzone są zarówno z krukami, jak i skałą. Mimo pięknego znaczenia to imię wciąż wybierane jest bardzo rzadko, w sumie w Polsce żyje niewielu ponad 1300 Rochów. W 2022 roku nadano je 27 chłopcom, w pierwszej połowie 2023 roku - 15.

Green Beans - 2023-08-29T122324.542.jpg

Fot. Canva

Jaki charakter ma Roch

Roch jest bardzo uczciwym i lojalnym przyjacielem i pracownikiem. Obdarzony niezwykłą empatią i poczuciem obowiązku chłopiec jest pilnym uczniem, ale i dobrym kolegą. W dorosłości niezależnie od tego, jaką pracę będzie wykonywać, mężczyzna o tym imieniu, będzie przykładać się do wypełnianych obowiązków.

Nazwany tak chłopiec jest niezwykle wrażliwy na krzywdę innych. Nie może znieść ani widoku bezdomnego kotka, ani tego, że ktoś dręczy jego rówieśników. Roch przez swoje dobre serce nie raz pakuje się w kłopoty, bo wchodzi między młot i kowadło, zupełnie nie analizując konsekwencji.

Życie towarzyskie Rocha

Wszyscy go lubią, a on lubi być w centrum uwagi. Roch lubi i umie się bawić, żyje z dnia na dzień, bywa rozrzutny. Znacznie ważniejsze od dóbr materialnych są dla niego drobne przyjemności. Jest w stanie wydać ostatnią złotówkę w restauracji, na którą zupełnie go nie stać. Ale nie robi tego, by się popisać, ale dla własnej radości.

Roch szuka dobrej pracy, bo lubi wygodne życie, lubi gościć przyjaciół. Staje w obronie bliskich, jest wzorcowym ojcem. Jest waleczny i prostolinijny. Nie bywa surowy. Zabawa z nim to prawdziwa przyjemność.

Predyspozycje zawodowe Rocha

Jego mocne przywiązanie do zasad moralnych i konsekwencja działania sprawiają, że Roch jest skazany na sukces. Jest bardzo pracowity, to cenny pracownik każdej firmy. Ma świetnego nosa do interesów. Jego analityczny umysł pozwala mu na skrupulatne i wielowymiarowe podejście do każdego zagadnienia. 

Świetnie sprawdzi się w zawodach, które wymagają chłodnej analizy i wielotorowego myślenia, a także cech... szachisty: opanowania, dalekosiężnego przewidywania skutków. Roch będzie doskonałym ratownikiem medycznym, lekarzem, ale też handlowce, maklerem, mediatorem, prawnikiem i... aktorem.

Zdrobnienia: Roszek, Groszek, Roszko, Rosz, Roszuś

Imieniny Rocha: 16 sierpnia, 17 listopada

Imię to nosi syn Kayah i Rinke Rooyensa, ur. 1 grudnia 1998 roku Roch Rooyens.

Zobacz także:

To imię nosił bohater popularnego serialu w PRL. Rodzice znów nazywają tak dzieci

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2023 roku. U chłopców duże zmiany

Nazwano tak tylko 3 chłopców. Zapomniane imię na "A" noszą tylko wyjątkowi mężczyźni