Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wielka podwyżka becikowego. Świadczenie wzrośnie do 1500 zł

Wielka podwyżka becikowego. Świadczenie wzrośnie do 1500 zł

Nowo narodzone dziecko
Fot. Freepik

Becikowe to świadczenie rodzinne, na które mogą liczyć świeżo upieczeni rodzice. Pieniądze mają pomóc im w pokryciu najpilniejszych wydatków, które wiążą się z powiększeniem rodziny.

Do tej pory była to jednorazowa wypłata w wysokości 1000 zł. Jednak w 2024 roku becikowe może się zwiększyć. W niektórych miastach rodzice otrzymają nawet 1500 zł.

Becikowe na dziecko

Osoby, którym urodziło się dziecko, mogą starać się o jednorazową zapomogę. To tak zwane becikowe. Mogą o nie wnioskować rodzice dzieci do 1. roku życia. W szczególnych przypadkach nawet do 18. urodzin. Nie wszyscy jednak je dostaną.

Becikowe mogą uzyskać rodzice nowo narodzonego dziecka, jeśli:

  • dochód rodziny w przeliczeniu na osobę jest mniejszy niż 1922 zł miesięcznie,
  • matka była pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży.

Becikowe może przysługiwać nie tylko rodzicom biologicznym, lecz także opiekunom prawnym i rodzicom adopcyjnym. Może być wypłacone osobom samodzielnie wychowującym dziecko, pod warunkiem że mają ustanowione sądownie alimenty na dziecko lub drugi rodzic nie żyje.

Kasia (42).jpg
Fot. Freepik

Becikowe może być wyższe?

Becikowe wynosi 1000 zł, jednak w niektórych miastach może być wyższe. Jak podał serwis portalsamorzadowy.pl, w Łomży ta kwota jest znacznie wyższa. Radni tego miasta przyjęli uchwałę, która winduje becikowe do 1500 zł.

Świadczenie mogą dostać tylko mieszkańcy Łomży. Wnioski o wypłatę becikowego przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pieniądze mają pomóc młodym rodzinom w zakupie rzeczy dla dziecka, które są potrzebne na początku rodzicielskiej drogi.

W 2024 roku przypada weryfikacja świadczeń. Niewykluczone, że kolejne miasta pójdą śladem Łomży i becikowe wzrośnie. Przypomnijmy, że świadczenie w wysokości 1000 zł jest wypłacane od 2006 roku, nie było dotąd waloryzowane.

Złóż wniosek o becikowe

Wniosek o wypłacenie becikowego można złożyć na dwa sposoby — przez portal Emp@tia lub stacjonarnie, w urzędzie gminy odpowiednim dla miejsca zamieszkania.

Do wniosku trzeba dołączyć:

  • dokumenty potwierdzające poziom dochodów w rodzinie (zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy lub PIT z poprzedniego roku),
  • kartę ciąży — to potwierdzenie, że matka była pod opieką lekarza prowadzącego,
  • odpis aktu stanu cywilnego, jeśli rodzice nie są małżeństwem,
  • zaświadczenie o przyznaniu alimentów (dla samodzielnych rodziców).

Aby otrzymać becikowe, musisz złożyć wniosek w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie nie będzie rozpatrywany i szansa na świadczenie przepadnie.

Zobacz także:

Uwaga rodzice! Tej daty nie możecie przeoczyć, ważny apel ZUS

To ciemne plamy na mapie Polski. W tych regionach sytuacja jest tragiczna [RAPORT]

Laptop dla 4-klasisty zostanie zlikwidowany. Czy rodzice będą musieli oddać sprzęt?