Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Uwaga rodzice! Tej daty nie możecie przeoczyć, ważny apel ZUS
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 18.01.2024 19:16

Uwaga rodzice! Tej daty nie możecie przeoczyć, ważny apel ZUS

Kiedy składać wniosek na 800+
Fot. Pixabay

Choć świadczenie 800+ budzi wiele kontrowersji, to nie zmienia to faktu, iż jest realnym wsparciem domowego budżetu wielu polskich rodzin. Dziś trudno nam wyobrazić sobie miesiąc, w którym mogłoby nie wpłynąć na nasze konta. 

Żeby zachować ciągłość wypłat, bardzo ważne jest, aby składać wnioski na kolejny okres rozliczeniowy w terminie. ZUS właśnie ogłosił, że te na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 roku będzie można składać już za kilka dni. Jednocześnie przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrócił się do rodziców z apelem. 

Kiedy składać wnioski na 800+

Prawo do świadczenia z programu Rodzina+ (dawniej 500+, od stycznia 2024 r. 800+) nie jest przyznawane z automatu. To, że uzyskaliśmy takie prawo, nie oznacza, że w kolejnym okresie rozliczeniowym zostanie ono przedłużone. W każdym roku, gdy przysługuje nam świadczenie - należy złożyć nowy wniosek na każde dziecko.

Okres rozliczeniowy trwa każdorazowo od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Jeśli więc pobierasz świadczenie - przyznano je do 31 maja 2024 r., żeby wypłaty były ciągłe, należy złożyć nowy wniosek. Można będzie to zrobić od 1 lutego 2024 r., wtedy zachowacie ciągłość wypłat, termin upływa 30 kwietnia 2024 r.. ZUS ma do rodziców ważny apel.

Kopia – Marta L - 2024-01-18T182501.257.jpg
Fot. Pexels

ZUS z ważnym apelem do rodzin pobierających 800+

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zapewnia w rozmowie z PAP, że Zakład jest gotowy do przyjmowania wniosków, które będzie można złożyć na kilka sposobów. Żebrowski jednocześnie gorąco zachęca do korzystania w tym celu z aplikacji mZUS.

“Pierwszym (sposobem złożenia wniosku na 800+ (przyp. red.) jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji mZUS. Można jej używać na urządzeniach mobilnych: telefonach komórkowych i tabletach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Należy ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus” - apelował. Aplikacja może “zaciągnąć” część danych z wcześniejszych wniosków, nie ma potrzeby uzupełniania wszystkiego ręcznie.

Jak jeszcze można złożyć wniosek o 800+

Wnioski już od dłuższego czasu można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Wysyła się je za pośrednictwem wspomnianej aplikacji, ale nie tylko. Możemy skorzystać także z: Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej banków.

W Polsce wciąż są miejsca, gdzie nie ma dostępu do internetu, niektóre rodziny nie mają też komputerów, a bywa, że rodzice po prostu nie wiedzą, jak wypełnić wniosek. W takim przypadku możemy skorzystać z pomocy pracowników ZUS w najbliższej siedzibie. Dostęp do komputera z internetem znajdziemy także w gminnych bibliotekach i ośrodkach kultury. 

Co jeśli nie złożysz wniosku o 800+ na czas

Jeśli zapomnisz i nie złożysz wniosku o świadczenie z tytułu programu Rodzina+ do końca kwietnia, świadczenie nie będzie wypłacane ciągle, ale pieniądze JESZCZE nie przepadną. Składając wniosek w maju, a nawet czerwcu - możesz liczyć na wyrównanie w kolejnym miesiącu. 

Problem pojawi się jeśli wniosek nie wpłynie do 30 czerwca 2024 roku. Wówczas należy liczyć się z tym, że pieniądze przepadną. Świadczenie będzie wypłacane od następnego miesiąca po złożeniu wniosku. Mniejsze przelewy dostaniesz także za miesiąc, w którym dziecko skończy 18 lat - 800+ będzie wypłacone proporcjonalnie do dnia uzyskania przez pociechę pełnoletności. 

Zobacz także:

"Na jedno dziecko dostałam 800+, na drugie 500+, o co chodzi?!" Na forach dla rodziców aż kipi

Rodzice załamani! Z podwyżki 800 plus nic nam nie zostanie

Najdroższe publiczne żłobki w Polsce. Tu rodzice płacą krocie [MAPA]

Jakie prawa ma więzień i jego bliscy. Spotkania intymne, słodycze i rodzinne obiady
co przysługuje więźniom i ich bliskim
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński siedzą w więzieniu. Ich żony pojawiają się na manifestacjach, w Sejmie i mediach, pani Romualda Wąsik żali się, że męża widziała tylko raz od zatrzymania. Jak to jest z tymi widzeniami, komu przysługują, jak często? Przyglądamy się temu, jak wygląda życie blisko 80 tys. osadzonych, którzy obecnie odbywają karę więzienia w polskich zakładach karnych.Wąsik i Kamiński zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim 9 stycznia 2024 roku. Obydwaj zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu za tzw. aferę gruntową z 2007 roku. Kamiński był wówczas szefem CBA, a Wąsik jego zastępcą. Agencja, której szefowali za ich wiedzą i zgodą przygotowała prowokację, w wyniku której pokrzywdzonych miało zostać wiele osób. 20 grudnia 2023 r. sąd drugiej instancji uznał ich za winnych nadużyć i skazał na 2 lata pozbawienia wolnoci. Wydano nakaz zatrzymania i doprowadzenia do aresztu.
Czytaj dalej
19-latka twierdziła, że znalazła niemowlę w lesie. Wiadomo, co dzieje się z dzieckiem
19-latka która twierdziła, że znalazła niemowlę w lesie, jest na odwyku
W listopadzie 2023 opisaliśmy historię 19-latki, która pojawiła się w szpitalu w Krotoszynie z noworodkiem, twierdząc, że znalazła go w lesie. Wiemy, jak potoczyły się dalej losy dziecka i jego matki.W czasie rozmów, jakie podjęli z nią pracownicy szpitala, wyszło na jaw, że to ona jest matką dziewczynki, sprawą zajęła się policja. Teraz poznaliśmy finał tej sprawy. Wiemy, kto zajął się dzieckiem, a także, co dzieje się z młodą matką.
Czytaj dalej