Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > To ciemne plamy na mapie Polski. W tych regionach sytuacja jest tragiczna [RAPORT]
Beata Łajca
Beata Łajca 22.01.2024 14:47

To ciemne plamy na mapie Polski. W tych regionach sytuacja jest tragiczna [RAPORT]

terapia
fot. Unsplash/Adrianna Geo

W 2023 dramatycznie wzrosła liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Tak źle nie było jeszcze nigdy! Dzieci zmagają się z problemami, czują się samotne i często nie mają gdzie szukać pomocy.

W skali kraju w 2023 roku prób samobójczych było aż o 100 więcej, niż w roku ubiegłym. W niektórych województwach jest wyjątkowo źle, co wiąże się z brakiem dostępu do psychiatry. A próba samobójcza nie zawsze jest poprzedzona widoczną chorobą.

Tragiczny wzrost prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

Fundacja GrowSPACE zebrała dane z komend policji w całym kraju. Wyłania się z nich przerażający obraz. W 2023 roku aż 2139 osób poniżej 18. roku życia próbowało popełnić samobójstwo. Niestety aż 146 przypadki zakończyły się śmiercią. Rok wcześniej prób samobójczych było 2031. Już wtedy specjaliści bili na alarm, że kondycja psychiczna dzieci i młodzieży jest coraz gorsza.

Sytuacja różni się w poszczególnych województwach. Najgorzej jest w województwie pomorskim, gdzie odnotowano 406 przypadków, a także w śląskim (295) i łódzkim (219). Najmniej zgłoszonych prób samobójczych wśród młodych ludzi było w 2023 w województwie opolskim (21) i lubuskim (33).

"To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za świat, jaki oddajemy młodym ludziom"

O tym, co stoi za tymi dramatycznymi statystykami, w rozmowie z onet.pl opowiada psycholożka Paulina Filipowicz z fundacji GrowSPACE:

„Pamiętajmy, że współcześnie młodzi ludzie to pokolenie obarczone doświadczeniami izolacji. Jako ważny czynnik kryzysów suicydalnych psychologowie wskazują też brak poczucia bezpieczeństwa: wojna za granicami kraju, rosnący niepokój społeczny, kryzysy światowe. Specjaliści mówią coraz częściej o "syndromie podłego świata", który szczególnie miałby dotykać młode pokolenie”

Psycholożka tłumaczy, co wpływa na decyzję dziecka o zakończeniu własnego życia. Poza poczuciem osamotnienia jest to przede wszystkim trudna sytuacja w rodzinie. Często powodem są stresujące wydarzenia w życiu młodego człowieka, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Oprócz tego choroby psychiczne, które często diagnozowane są zbyt późno, albo wcale.

Psychiatria dziecięca w Polsce błaga o pomoc

Stan polskiej psychiatrii dziecięcej jest dramatyczny. Aktywiści z fundacji GrowSPACE sprawdzili, jak wygląda możliwość zapisywania się na wizyty w 191 placówkach w całej Polsce. W 2023 w niektórych z nich na wizytę u psychiatry trzeba było czekać nawet 1000 dni! W skali kraju średni czas oczekiwania wyniósł aż 238 dni.

Utrudniony lub wręcz niemożliwy dostęp do psychiatry dziecięcego przekłada się na liczbę prób samobójczych. Dużo powyżej średniej czekać trzeba w województwie pomorskim i śląskim. Czyli dokładnie tam, gdzie w 2023 roku prób samobójczych wśród dzieci było najwięcej.

Wydaje się, że obecny rząd zauważył w końcu ten palący problem. W nowym budżecie zapisano dodatkowe 3 mld zł na psychiatrię i onkologię dziecięcą. To krok w dobrą stronę, chociaż efektów próżno oczekiwać od razu.

Nie lekceważ problemów dziecka

Specjaliści są zgodni, że nadal zdarza się, że rodzice lekceważą problemy swoich dzieci. Słowa “jak dorośniesz, to dopiero zobaczysz” albo “chciałabym mieć takie problemy” sprawiają, że dziecko czuje, że nie ma gdzie szukać oparcia. Zamyka się w sobie i może już nigdy więcej nie podzielić się z rodzicami tym, co je przytłacza.

Bardzo ważne jest być w kontakcie ze swoim dzieckiem. Psychologowie i psychiatrzy mówią o tym, że coraz więcej dzieci i młodzieży czuje się, jakby nie mieli na świecie nikogo bliskiego. Rodzice pytają tylko “jak tam w szkole”, a potem wracają do swoich spraw. Nie ważne ile masz na głowie, znajdź czas na to, aby powiedzieć, że kochasz i jesteś obok.

Potrzebujesz pomocy? 
Znajdziesz ją pod tymi numerami telefonów:

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

800 12 00 02 – Niebieska Linia, ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie

800 70 2222 – Telefoniczne Centrum Wsparcia

Zobacz także:

Takie sny u twojego dziecka to objaw choroby. Wczesna diagnoza mu pomoże

Napisz do matki i jej wybacz. Terapeutka wyjaśnia, na czym polega moc listów terapeutycznych

Z samolotu prosto do lekarza. Mieszkają w Anglii, ale dzieci leczą w Polsce