Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Wkrótce minie termin złożenia wniosku o 300 plus
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 03.11.2021 01:00

Wkrótce minie termin złożenia wniosku o 300 plus

Rodzina
fot. pixelshot, canva.com

W 2021 ponad 4 miliony dzieci otrzymało świadczenia w ramach programu Dobry Start. Środki w wysokości 300 zł rocznie zadedykowano wszystkim uczniom do 20 roku życia. Rodzice, którzy jeszcze nie skorzystali z okazji, mają ostatnią szansę na złożenie wniosku.

300 plus jest wypłacane raz do roku, aż do momentu skończenie szkoły lub przekroczenia 20 roku życia. Wnioski można składać od 1 lipca 2021 roku. Wraz z końcem listopada mija termin przyjmowania dokumentów.

Komu przysługuje 300 plus?

Świadczenie 300 plus powstało w ramach programu Dobry Start. Środki wypłacane są raz do roku na każdego ucznia do 20 roku życia. Wnioski mogą składać rodzice. Według zasad świadczenie dostanie ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem lub pierwszy złoży wniosek. Jeśli rodzice nie żyją razem i oboje wystąpią o pieniądze, trzeba będzie ustalić, kto faktycznie opiekuje się dzieckiem. Ponadto świadczenie może otrzymać prawny opiekun lub opiekun faktyczny. Jeśli uczeń jest pełnoletni i utrzymuje się samodzielnie — może wystąpić z wnioskiem we własnym imieniu.

Pieniądze ze świadczeń wydawane są na konto bankowe. Według programu Dobry Start powinny być przeznaczone na wydatki szkolne. Jednak, co faktycznie opiekunowie robią z przyznaną kwotą, nie jest poddawane żadnej kontroli.

300 plus — do kiedy składać wnioski

Wnioski przyjmowane są od 1 lipca 2021 roku. Ostateczny termin ich składania mija 30 listopada 2021. Zainteresowane osoby muszą się spieszyć. Warto podkreślić, że po przyznaniu świadczenia i tak nie dostaną kwoty od razu do ręki. Będą musieli czekać nawet rok.

Obecnie wniosek o 300 plus można złożyć jedynie online. W tym celu wykorzystuje się jeden z trzech portali:

- portal PUE ZUS,

- portal emp@tia,

- bankowość elektroniczną.

Następnie wnioski rozpatruje ZUS. Zajmuje się on również wypłatą świadczeń. Wszystko jest w pełni zautomatyzowane, dlatego pieniędzy nie można dostać bezpośrednio do ręki, a jedynie na konto bankowe. Warto przypomnieć, że od niedawna takie same reguły objęły program 500 plus. Wprowadzenie formy bezgotówkowej ma zminimalizować koszty idące w parze z obsługą świadczeń.

Źródło: edziecko.pl, next.gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: