Woda stała w rurach przez całe wakacje. Sanepid przestrzega szkoły przed Legionellą
Na Podkarpaciu rośnie liczba zakażeń Legionellą. Tuż przed nowym rokiem szkolnym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie wydała zalecenie dotyczące bezpieczeństwa dla szkół i przedszkoli.
Legionella na Podkarpaciu
Już 163 osoby zachorowały w wyniku zakażenia bakteriami Legionella. Najtrudniejsza sytuacja pozostaje nadal na Podkarpaciu. Wojewódzki sanepid postanowił wydać specjalne zarządzenie dla szkół w związku z powrotem uczniów do placówek.
Do tej pory z powodu zakażenia zmarło 19 osób. Wszystkie miały choroby współistniejące. Kanalizacja na Podkarpaciu została przepłukana chlorem. Podano go 20-razy większą dawkę niż zwykle. Woda z wodociągów po przepłukaniu ma nadawać się do picia.
Sanepid ostrzega szkoły
Przez całe wakacje woda w rurach rzeszowskich szkół stała w rurach. Sanepid przypomina, że w związku ze wzrostem zakażeń Legionellą, dyrektorzy szkół powinni przyjrzeć się cyrkulacji wody w placówkach.
"W wyniku wydłużonego przestoju czy też ograniczonej eksploatacji w urządzeniach
i wewnętrznych systemach wodociągowych możliwe jest występowanie zmniejszenia
przepływu wody lub jej stagnacja, co skutkuje pogorszeniem parametrów fizykochemicznych wody i podwyższonym prawdopodobieństwem występowania oraz namnażania się bakterii z rodzaju Legionella" - czytamy w piśmie WSSE.
Zalecenia dla szkół od sanepidu
By uniknąć zakażenia i rozprzestrzeniania się bakterii Legionella, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaleca:
1. Właściwa konserwacja i utrzymanie odpowiedniej temperatury w punktach wypływu wody z kranu i w podgrzewaczach wody poprzez:
- Zapewnienie i utrzymanie, w punktach wypływu wody z kranu, temperatury wody co
najmniej 55 st. C. Utrzymanie temperatury wody powyżej 55 st. C może zmniejszyć
prawdopodobieństwo namnażania się bakterii z rodzaju Legionella.
- Zapewnienie i utrzymanie w podgrzewaczach wody co najmniej 60 st. C.
- Dodatkowo podgrzewacz po dłuższym okresie nieużytkowania powinien być
opróżniony z wody i poddany zabiegom czyszczenia, zgodnie z instrukcją producenta.
Powinni oni także m.in. spuścić odpowiednią ilość wody z kranu, by otrzymać odpowiednią temperaturę, która zabije istniejące w niej bakterie, dbać o odpowiednią ilość środka dezynfekującego. A podczas korzystania z kranów uważać na rozpryskiwanie wody oraz powstawanie aerozolu wodnego.
Zobacz też:
Czy dzieci mogą zachorować na legionellę? Bakteria zbiera żniwo na Podkarpaciu
Niemowlę pod wpływem metaamfetaminy trafiło do szpitala. Szokujące ustalenia
Jadalny też może zatruć! Jakich grzybów w diecie dziecka trzeba bezwzględnie unikać