Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Z tego się nie wyrasta! Dziecko bije, bo ma ważne powody
Marta Uler
Marta Uler 27.01.2024 10:30

Z tego się nie wyrasta! Dziecko bije, bo ma ważne powody

Dlaczego dzieci biją?
Fot. Freepik

Maluchy często biją rówieśników, rodzeństwo, rodziców. Kiedy coś się nie podoba, kiedy czegoś nie chcą, kiedy czują jakikolwiek sprzeciw. Dlaczego? Choćby dlatego, że nie umieją jeszcze mówić. Ale to wyjaśnienie dotyczy tylko samego mechanizmu akcja-reakcja.

A co leży głębiej? U źródła tego zachowania znajdziemy ważne potrzeby, które nie zostały u dziecka zaspokojone. Opowiada o nich psycholożka Justyna Bejmert.

Dzieci biją – to naturalne?

Maluszki, które jeszcze nie umieją mówić, ale i te starsze, które chodzą już do przedszkola, często tak reagują. Gdy z czymś się nie zgadzają – biją. Powodem może być wszystko – napój podany, kiedy nie chce się pić, zabrana przez braciszka zabawka, wzięcie na ręce przez kogoś, kto się dziecku nie spodobał... 

To mogą być (z naszego punktu widzenia!) naprawdę drobiazgi. Do poważniejszych spraw zaliczamy z pewnością te ze żłobka czy przedszkola. Kiedy opiekunka mówi, że nasze dziecko pobiło kolegę, robi nam się naprawdę przykro. Martwimy się, dlaczego to się dzieje? Chcemy zrozumieć, by umieć mu pomóc. 

Przyczyny, dla których dzieci biją

Mogłoby się wydawać, że bicie jest rodzajem naturalnego odruchu obronnego. Małe dziecko, które nie umie prowadzić dyskusji, kombinować, czy stosować kompromisów, musi reagować inaczej. Do dyspozycji ma narzędzie, jakim jest jego ciało. Gdy się cieszy – skacze i biega, gdy jest smutne – próbuje się przytulać, gdy jest zmęczone – kładzie się, a kiedy czuje się zagrożone – macha kończynami, kopie i bije. 

Tak to wygląda od strony fizjologii, instynktu. A gdyby tak przyjrzeć się temu głębiej? Justyna Bejmert, psycholożka, która prowadzi konto na TikToku podaje prawdziwe, głębokie przyczyny, dla których dzieci biją:

  • Poprzez bicie dzieci regulują swoje emocje, wyrzucają napięcie.
     
  • W ten sposób czasem próbują nawiązać z kimś kontakt, zwrócić czyjąś uwagę, a nawet – zaprosić do zabawy.
     
  • Niektóre dzieci biją, bo same doświadczają przemocy – ze strony rodziny, czy rówieśników.
     
  • Czują zagrożenie, kiedy np. brat albo siostra zabierają mu ulubione zabawki, więc się bronią.

Jak reagować, kiedy dziecko bije?

Warto zwrócić uwagę na to, że choć naprawdę wiele dzieci bije innych, to nie jest tak, że bicie samo w sobie jest czymś naturalnym, czy wręcz rozwojowym dla dziecka. Że z tego się po prostu wyrasta. Owszem, z czasem dzieci przestają bić, bo coraz więcej rozumieją, nie tylko to, że bicie jest złe, ale także to, że rodzice czy opiekunowie nie chcą, by biły. 

Bywa, że młody człowiek powstrzymuje się przed tą reakcją, ale emocje, które są z nią związane – zostają w nim. I kiedyś "wyjdą” w inny sposób. Dlatego nie wzruszajmy ramionami, kiedy pani w przedszkolu poinformuje nas, że nasze dziecko kogoś uderzyło. Trzeba przyjrzeć się bliżej temu, dlaczego właśnie tak reaguje, jaka jego potrzeba nie została spełniona (zaopiekowana). 

Nie wystarczy więc tłumaczyć dziecku, że "nie wolno bić”. Oczywiście to także jest ważne. Ale ten problem wymaga bardziej wnikliwego podejścia. Czasem, by znaleźć przyczynę, dla której dziecko reaguje biciem, warto udać się do specjalisty, czyli psychologa lub psychoterapeuty dziecięcego. 

Fot. Pexels/Cottonbro Studio

Zobacz także:

Jak reagować, gdy rodzeństwo się kłóci? Rodzica obowiązuje tylko jedna zasada

Proszę nie karmić mojego dziecka! Zmuszanie przedszkolaka do jedzenia to forma przemocy

Twoje dziecko bije się po głowie? Powodów może być kilka