Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Za suszenie prania na balkonie można dostać mandat. Sypią się kary
Beata Łajca
Beata Łajca 30.05.2024 11:56

Za suszenie prania na balkonie można dostać mandat. Sypią się kary

pranie
fot. Freepik

W końcu zrobiło się ciepło. Można powiesić pranie na balkonie, żeby wyschło w kilka godzin. Ale wystarczy chwila nieuwagi, a ze zwykłego suszenia, zrobi się afera. Bo za pranie na balkonie można dostać nawet 500 zł mandatu!

Tak, to nie żart. W pewnych sytuacjach za pranie na balkonie grozi kara grzywny. Sprawdź, czy nie suszysz swoich ubrań w niezgodny z prawem sposób. Czego jeszcze nie możemy robić na balkonie?

Mandat za pranie na balkonie

Gdy brak suszarki bębnowej, nie ma lepszego sposobu niż wystawienie mokrego prania na balkon. Okazuje się jednak, że wieszanie prania w nieodpowiedni sposób podlega karze grzywny. I to wcale nie małej. Za źle powieszone mokre ubrania można dostać 500 zł mandatu. Nieprzyjemności czekają także ze strony administracji osiedla.

W polskim prawie nie ma oczywiście przepisów mówiących wprost o mokrych ubraniach na balkonie. Ale są takie, które można zastosować w sytuacji, gdy woda z prania skapuje na chodnik pod blokiem, albo na balkon sąsiada z piętra niżej.

wieszanie prania
fot. Freepik

Pranie na balkonie – co na to prawo

W Kodeksie Wykroczeń art.75 par. 1 czytamy:

Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany.

I właśnie ten przepis można wykorzystać w przypadku prania na balkonie. Ale swoje własne zasady mają także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Te instytucje mogą wprost zakazać wieszania prania w konkretny sposób. To jak w takim razie nie wolno wieszać prania na balkonie?

Tak nie wieszaj prania

Najbardziej ryzykowne są suszarki montowane na balustradzie balkonu. Pranie wisi wtedy właściwie poza przestrzenią należącą do naszego mieszkania. Woda z mokrych kapie na tzw. części wspólne osiedla, na czyjś balkon, albo wprost na głowę sąsiada.

Na balkon nie wolno wywieszać też ociekającego wodą prania. Na przykład dywanów, ciężkich koców i innych tekstyliów, których nie da się dobrze odwirować. Jeżeli będą mocno kapać wodą, to w końcu spłynie ona z balkonu i może narobić kłopotów.

Tego nie rób na balkonie

O tym, że na balkonie nie wolno grillować, na szczęście większość z nas już wie. Dużo mniej osób zdaje sobie sprawę, że w tej części mieszkania nie wolno trzymać zwierząt, zwłaszcza wtedy, gdy nie jest to dla nich komfortowe. A co z opalaniem?

Opalać się można, ale raczej nie topless. To grozi wizytą policji. Golizna na balkonie podlega grzywnie do 1500 zł, a nawet karze aresztu, zgodnie z art. 140 Kodeksu wykroczeń, który mówi o tzw. nieobyczajnych wybrykach.

Zobacz także:

Mandat za grillowanie na balkonie? Można dostać nawet 500 zł kary

Sprzątnij pranie z balkonu! Wiemy, gdzie i kiedy Google Street View będzie robić zdjęcia

Niszczeje na strychu albo kurzy się u babci. Stare dywany mogą być warte majątek

Tę zupę babcia gotowała nam całe lato. Składniki znajdowała na łące
zupa szczawiowa
zupa szczawiowa
Nasze prababcie nie musiały go kupować, bo rósł wszędzie, jak zwykły chwast. A my czekamy cały rok, żeby przez krótką chwilę był dostępny na bazarze. Więc kiedy już się pojawi, nie ma na co czekać. Jedzmy szczaw, póki jest i nie bójmy się, że nam zaszkodzi. Bo działanie szczawianów bardzo łatwo zneutralizować, zwłaszcza w zupie szczawiowej, a odpowiednio przygotowane danie można podać nawet dziecku.I warto to robić, bo szczaw jest bardzo zdrowy. Dawniej służył jako lek na szkorbut i anemię, bo jest bogaty w witaminę C i żelazo. Zupa szczawiowa może być bezpieczna dla dziecka, zwłaszcza podawana z jajkiem. A zrobiona według tego przepisu zasmakuje całej rodzinie. Mamy też świetny patent na maluchy, które nie przepadają za jajkami na twardo.
Czytaj dalej
Mikroplastik w jądrach psów i mężczyzn. Może wywoływać bezpłodność
bokserki męskie
bokserki męskie
Wpływ mikroplastiku na ludzki organizm nie jest jeszcze dokładnie znany, szczególnie w dłuższej perspektywie, ale już mamy poważne przesłanki do tego, by sądzić, że może być niezwykle toksyczny. Naukowcy, którzy zajmują się tym tematem, nie mają co do tego żadnych złudzeń.Niewielkie kawałki tworzyw sztucznych, a więc właśnie mikroplastik, tkwią w naszych ciałach i powodują szereg problemów zdrowotnych. Ostatnio naukowcy odkryli obecność tych substancji w tkankach męskiego układu rozrodczego. Uważa się, że mogą one powodować bezpłodność.
Czytaj dalej