portalparentingowy.pl
Zabawy: rozwijające wyobraźnię dzieci

pixabay

Zabawy na wyobraźnię dla dziecka. Idealny sposób na spędzenie wspólnego czasu

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Dzieci wprost uwielbiają różnego rodzaju zabawy. Warto znać takie, które mogą przynieść im jak najwięcej korzyści. Przedstawiamy propozycje aktywności rozwijających wyobraźnię maluchów

Dzieci mogą czerpać wspaniałe korzyści z zabawy. Jest ona nie tylko źródłem uśmiechu i dobrego samopoczucia, ale również może posiadać walory edukacyjne oraz wspierać ich rozwój. Przedstawiamy propozycje aktywności, które umożliwiają dziecku ponieść wodze fantazji. 

Wspaniałe zabawy rozwijające wyobraźnię

Pierwsza propozycja zabawy, która uruchamia wyobraźnię, jest skierowana do najmłodszych dzieciaków. Mowa tutaj o matach edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów specjalnie dla niemowląt z uwzględnieniem ich możliwości poznawczych i motorycznych. Można rozłożyć je na dywanie lub podłodze. Są wyposażone w liczne zabawki i błyskotki przyciągające uwagę. Ich powierzchnia jest bardzo zróżnicowana, co zachęca dziecko do eksploracji oraz wymyślania nowych aktywności.

Kolejna propozycja nie wymaga już żadnego sprzętu i skierowana jest do nieco starszych pociech. To opowiadanie i odgrywanie historii. Najlepiej, żeby wymyśliły ją same dzieciaki, ale można wspierać się również gotowymi. Bardzo ciekawą opcją jest również wcielanie się w postacie z ulubionych bajek i wymyślanie alternatywnych przebiegów ich przygód. Oczywiście bardzo zachęcające dla dzieci jest nasze zaangażowanie, którym powinniśmy się wykazać. Przy osobach o otwartych umysłach taka zabawa daje wręcz nieograniczone możliwości.

Genialną zabawą, przy której trzeba wykazać się kreatywnością i wyobraźnią, jest budowanie. I nie trzeba tutaj wcale wykorzystywać gotowych zestawów klocków. Aby zaprzęgnąć umysł do snucia nowych wizji i szukania nietypowych rozwiązań, lepiej wykorzystać to, co aktualnie jest pod ręką. Przejdźmy się z dzieckiem po domu i poszukajmy naszych materiałów. Dajmy mu wolną rękę, oczywiście dbając przy tym o bezpieczeństwo. Efekty mogą okazać się wprost wspaniałe. Właśnie przy takich zabawach powstają, chociażby unikatowe naszyjniki z makaronu, małe domki z pudełek po butach, czy ludziki z drobiazgów, o których już dawno zapomnieliśmy.

Alternatywnym sposobem rozwoju wyobraźni, na który mogłoby nie wpaść wielu z nas, jest wspólny taniec. Najlepiej dać dziecku wolną rękę przy wyborze muzyki oraz tempa. Powstanie wtedy wspaniałe podłoże do wyrażania własnych uczuć i emocji. Możliwe, że maluch po pewnym czasie wymyśli nawet własne układy taneczne. W takim przypadku satysfakcja jest gwarantowana.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

  • Czym grozi picie kawy w ciąży? Amerykańscy naukowcy alarmują, konsekwencje mogą być poważniejsze, niż się wydaje

  • Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Źródło: x-lander

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >

Dziecko

Zdolny 11-latek pasjonuje się stylizacją paznokci. Klientki są zachwycone

Czytaj więcej >