portalparentingowy.pl
Wizyta na cmentarzu

fot. patat, canva.com (zdjęcie ilustracyjne)

Zabierasz dziecko na cmentarz? Przed wyjściem nie zapomnij o 2 zasadach

31 Października 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

W dzień Wszystkich Świętych kierujemy swoje myśli w kierunku tych, których już z nami nie ma. Tłumnie ruszamy na cmentarze i składamy zmarłym wizyty. Często zabieramy ze sobą dzieci. Najmłodszych warto przed tym wyjściem odpowiednio przygotować.

Dziecko może nie rozumieć sensu "chodzenia na groby", a tym bardziej pojąć znaczenia śmierci. 1 listopada na cmentarzach jest tłoczno, a wśród tłumów łatwo się zagubić. Pamiętajmy o dwóch najważniejszych zasadach związanych z wizytą dziecka na cmentarzu.

Dziecko na cmentarzu

Niedawno przytaczaliśmy wypowiedź księdza prałat Bogdan Bartołd, w której zachęcał on do zabierania dzieci na cmentarz. Duchowny namawiał katolików, aby angażowali najmłodszych w obrządki związane z 1 listopada, a także nie unikali rozmowy o odchodzeniu. Jego rady na pewno były dla wielu chrześcijan istotne. Niewątpliwie lepiej zawczasu porozmawiać z dzieckiem o uroczystości Wszystkich Świętych.

Po pierwsze podopiecznemu trzeba wytłumaczyć, gdzie idziemy. Kilkulatkowi powinna wystarczyć informacja, że cmentarz to po prostu miejsce, gdzie są groby. Jeśli maluch będzie drążył temat, lepiej nie straszyć go od razu śmiercią. Zachęcamy do spokojnej rozmowy i odpowiadania na wszystkie pytania. Można powiedzieć, że osoby leżące w grobach zasnęły i już się nie obudzą, gdyż ich dusza odleciała. W katolickim wychowaniu warto wspomnieć o tym, że bliscy poszli do nieba, czyli lepszego świata.

Projekt bez tytułu (15)

Piotr Kraśko z żoną przekazali radosne wieści. Chodzi o sukces ich syna Konstantego

CZYTAJ DALEJ

Bezpieczeństwo na cmentarzu

Duchowe rozmowy i spokojne tłumaczenie to jednak nie wszystko. Drugą kwestią związaną z dzieckiem na cmentarzu jest bezpieczeństwo. Warto tu też wspomnieć o szacunku dla zmarłych.

Poprośmy dzieci o zachowanie ciszy i spokoju. Wytłumaczmy im, że jest to ważne miejsce, w którym modlą się ludzie. Lepiej zrobić to jeszcze przed samym wyjściem z domu. Warto dokładnie powiedzieć maluchowi, że cmentarz to szczególne miejsce, w którym mówi się cicho, nie śpiewa, nie tańczy i nie siada na grobach. Jeśli dziecko będzie wzbraniało się przed wizytą, nie należy go zmuszać. Pamiętajmy także, aby dokładnie go pilnować i zadbać o to, aby się nie oddalało. Na cmentarzu bardzo łatwo się zgubić, a wtedy maluch może wpaść w panikę.

Źródło: rodzicowo.pl, mamanawypasie.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:


Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Małgorzata Rozenek przy basenie

Polskie gwiazdy, które urodziły po 40-stce. Nie żałują późnego macierzyństwa!

Nie wszystkie kobiety decydują się na dziecko w wieku 20 czy 30 lat. Niektóre wolą poczekać z tą decyzją trochę dłużej. W szczególności dotyczy to gwiazd, dla których kariera jest priorytetem i nie chcą jej spowalniać. Oto lista polskich celebrytek, które zdecydowały się na dziecko po 40 roku życia. Nie żałują późnego macierzyństwa!

Zobacz galerię >


Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Życie rodzinne

City break z dzieckiem. Czy jechać z maluchem do dużego miasta?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Raport. Tyle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zmiany w wypłatach 500 plus. Wejdą w życie już w czerwcu

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Podpowiadamy, w co ubrać się na Komunię dziecka

Czytaj więcej >
Siedziba ZUS

Życie rodzinne

ZUS przyjmuje już wnioski o RKO od uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Podpowiadamy, co dać dziecku w prezencie na Pierwszą Komunię

Czytaj więcej >