Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zalecenia UNICEF. Chodzi o próby samobójcze wśród dzieci
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 25.10.2021 02:00

Zalecenia UNICEF. Chodzi o próby samobójcze wśród dzieci

Smutny chłopiec
fot. Nadezhda1906, canva.com

Według danych opublikowanych przez UNICEF samobójstwo to drugi najczęstszy powód śmierci wśród młodzieży w wieku 15-19 lat. W ciągu tylko jednego miesiąca ponad siedem tysięcy dzieci w Polsce próbuje popełnić samobójstwo. UNICEF postanowił wydać w tej sprawie specjalne zalecenia.

UNICEF szacuje, że ponad 9 milionów nastolatków w Europie żyje z zaburzeniami psychicznymi. W naszym kraju zdiagnozowanych jest 409 tys. osób w wieku 10-19 lat. Szacuje się jednak, że skala problemu jest znacznie większa.

UNICEF przekazał niepokojące dane

- Każdego miesiąca ponad siedem tysięcy dzieci w naszym kraju próbowało popełnić samobójstwo — poinformował UNICEF na swojej stronie.

Problem jest faktycznie gigantyczny. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli łącznie 630 tysięcy dzieci w Polsce wymaga specjalistycznej pomocy psychiatrycznej. Niestety, psychiatria dziecięca w naszym kraju od lat kuleje. Zdobycie wsparcia specjalisty graniczy z cudem. Statystyki są jednak nieubłagane. Polska młodzież potrzebuje wsparcia. Pod względem samobójstw małoletnich zajmujemy niechlubne drugie miejsce w Europie. W 2020 roku w Polsce 12 013 osób podjęło próby samobójcze. Według UNICEF 843 z nich było dziećmi.

UNICEF wydał zalecenia

Okres pandemii wiązał się dla dzieci z dużym stresem. Były one zamknięte w domach i wyizolowane Ponadto niepokojące zachowania łatwiej jest nauczycielom dostrzec podczas nauki stacjonarnej.

- Kiedy dzieci uczą się stacjonarnie, łatwiej jest zauważyć, że dzieje się z nimi coś złego. Zdarza się, że uczniowie są wysyłani przez nauczycieli na rozmowy ze szkolnymi psychologami. W bezpiecznych warunkach mogą się zwierzyć ze swoich problemów i uzyskać realną pomoc — powiedziała w rozmowie z Onetem Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze depresji".

UNICEF postanowił wydać specjalne zalecenia mające pomóc w zminimalizowaniu liczby samobójstw wśród najmłodszych. Powinny zostać one podjęte przez instytucje europejskie i rządy państw. Wśród nich wyróżniono:

  1. Wsparcie najbardziej potrzebujących grup w dostępie do opieki psychiatrycznej i poprawę infrastruktury regionalnej.

  2. Włączenie dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego do krajowych planów działania.

  3. Szkolenia dla nauczycieli i personelu; tworzenie bezpiecznych przestrzeni dla dzieci do dyskusji. Unia Europejska powinna wspierać inicjatywę „bezpiecznego uczenia się”, aby położyć kres przemocy w szkołach.

  4. Zainwestowanie odpowiednich środków w szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia i pracowników socjalnych w zakresie zdrowia psychicznego dzieci-uchodźców i dzieci-migrantów.

  5. Włączanie działań dotyczących zdrowia psychicznego do oficjalnej pomocy rozwojowej i programów pomocy humanitarnej.

Źródło: edziecko.pl, unicef.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy: