portalparentingowy.pl
Zapadła decyzja. Rada Ministrów podjęła decyzję o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zapadła decyzja. Rada Ministrów podjęła decyzję o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karol Osiński

Udostępnij:

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Marlena Maląg opublikowała na Twitterze ważną informację. Z uwagi na panującą obecnie sytuację pandemiczną Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego o dwa tygodnie.

  • Rada Ministrów przedłuża zasiłek opiekuńczy o dwa tygodnie

  • Będzie przysługiwać do 25 kwietnia br.

W związku z bezustannie rozwijającą się trzecią falą pandemii koronawirusa Rada Ministrów zdecydowała się przedłużyć okres przynależności zasiłku opiekuńczego o dwa tygodnie. To dobra informacja dla wszystkich potrzebujących pomocy rodzin.

Rada Ministrów przedłuża dodatkowy zasiłek opiekuńczy o dwa tygodnie

Poseł na Sejm RP IX kadencji Minister Rodziny i Polityki Społecznej Prawo i Sprawiedliwość, Marlena Maląg poinformowała za pośrednictwem Twittera, że Rada Ministrów zdecydowała przedłużyć możliwość uzyskania zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia:

- Ze względu na panującą sytuację epidemiczną Rada Ministrów podjęła decyzję o wydłużeniu o kolejne dwa tygodnie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Oznacza to, że będzie on przysługiwał do 25 kwietnia br. - napisała Marlena Maląg na Twitterze.

Zasiłek przyznawany jest w momencie gdy placówki tj. żłobki, czy przedszkola zostaną zamknięte z powodu sytuacji pandemicznej w kraju. Możliwe jest uzyskanie go również w momencie, w którym placówka wznowi swoją działalność, jednak zostanie ponownie zamknięta lub jej funkcjonowanie zostanie ograniczone.

Jest to szczególnie dobra informacja dla osób, które ze względu na zamknięcie przedszkoli i żłobków musieli zrezygnować ze swojej pracy lub udać się specjalnie na urlop. Wbrew pozorom osób, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, właśnie przez wprowadzenie obostrzeń jest naprawdę dużo. Szczególnie dotknęło to samotnych rodziców, którzy w tym momencie często nie mogą pogodzić swoich zawodowych obowiązków z opieką nad małym dzieckiem.

Także osoby, które po prostu nie mogą wykonywać swojej pracy zdalnie, znalazły się w trudnym położeniu. Oczywiście zawsze zostaje możliwość, aby dzieckiem zajęła się niania, lub ktoś z bliskich. Jednak w wielu przypadkach rodziców nie stać na nianię, która przez całą ich zmianę będzie się zajmować dzieckiem.

Również rodzina może nie być w stanie zaopiekować się maluchem z wielu powodów. Wystarczy tu, chociaż wymienić sytuację, w której np. dziadkowie mieszkają w innej części Polski niż rodzice.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest uwzględniany w limicie 60 dni zasiłku opiekuńczego przypadającego na rok kalendarzowy, który przyznaje się na zasadach ogólnych.

Kwota miesięcznego zasiłku opiekuńczego wynosi 80 procent wynagrodzenia i jest wypłacana za wszystkie dni sprawowania opieki, również za te, które są według ustawy dniami wolnymi.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

Źródło: Bankier.pl

Podobne artykuły

fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >
Joanna Krupa zdradziła metody wychowawcze

Życie rodzinne

Joanna Krupa zdradziła swoje metody wychowawcze. Fanki nie wytrzymały

Czytaj więcej >