Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Zapomniane, chociaż piękne. Staropolskie imiona dla dzieci wracają na salony

Zapomniane, chociaż piękne. Staropolskie imiona dla dzieci wracają na salony

staropolskie imiona dla dzieci
fot. Pixaby

Od kilku lat utrzymuje się trend nadawania dzieciom starych, tradycyjnych imion. Po fali mody na obcobrzmiące, te klasyczne znów wróciły do łask. Rodzicom szczególnie podobają się imiona Jan i Zofia, które królowały w rankingach najczęściej nadawanych.

Niektóre staropolskie imiona jednak wypadły z obiegu. Z jakiegoś powodu cieszą się mniejszym powodzeniem. Warto je przypomnieć, bo są naprawdę piękne!

Tradycyjne polskie imiona

Rodzice najczęściej sięgają po klasyczne imiona. Wystarczy spojrzeć na rankingi. W ciągu ostatnich kilku lat na podium zestawienia najpopularniejszych męskich imion naprzemiennie pojawiali się Jan, Antoni i Aleksander. Wśród dziewczynek niepodzielnie króluje Zofia, w ścisłej czołówce znajduje się także Zuzanna i Laura.

O tym, jakie imię jest popularne, decyduje kilka czynników. Maluszki często dostają imiona po dziadkach lub pradziadkach, stąd taki wysyp Jasiów, Antosiów, Zoś i Hanek. Moda na klasyczne imiona trwa w najlepsze już od kilku lat. Jak każda, pewnie przeminie, ale na razie nic na to nie wskazuje.

Kasia (16).jpg
Fot. Pixaby

Imiona sprzed tysiąclecia

Polska państwowość kształtowała się trochę ponad tysiąc lat temu i mniej więcej z tego okresu mamy pierwsze informacje o polskich imionach. Są zaczerpnięte albo ze słowiańszczyzny, albo z chrześcijaństwa. Imiona słowiańskie łatwo można rozpoznać. Z reguły są dwuczłonowe, z końcówką "-sław", "-ciech", "-rad" lub "-mir".

Staropolskie imiona miały być błogosławieństwem dla dziecka. Cząstka "-sław" oznaczała tego, który coś wysławia, "-mir" to dobro i pokój, a pozostałe miały oznaczać radość, przychylność i szczęście. Niektóre z tych imion przetrwały do dzisiaj w niezmienionej lub prawie niezmienionej formie. Sławomir oznaczało 'tego, który sławi pokój', Bolesław - 'tego, kto zdobędzie sławę', Wojciech - 'cieszącego się wojownika', a Gniewosz - 'tego, który może zapanować nad gniewem'.

Staropolskie imiona żeńskie tworzono, najczęściej dodając końcówkę "-a" do imienia męskiego. W taki sposób powstała Sławomira, Zdzisława czy Bolesława. W średniowiecznej Polsce bardzo popularne było także imię Żywia, oznaczające 'tę, która niesie życie', a nieco później Bożena, która prawdopodobnie oznacza 'błogosławioną'.
 

Zapomniane tradycyjne imiona słowiańskie

Chociaż wiele klasycznych imion cieszy się ogromną popularnością, niektóre z nich są bardzo rzadko spotykane. A to prawdziwe perełki! Bardzo rzadko spotyka się słowiańskie imię Radzimir. Nie mamy jeszcze statystyk z 2023 roku, ale według serwisu dane.gov.pl w 2022 roku otrzymało je tylko 4 chłopców. W tamtym roku na świat przyszło tylko 53 małych Bolesławów, a 48 dzieci otrzymało imię Gniewko.

Trudno uwierzyć, że tak piękne imię jak Żywia, o długiej tradycji, zostało zepchnięte do lamusa. W 2022 roku nazwano tak tylko 4 dziewczynki. Bożena także nie cieszyła się powodzeniem — pojawia się tylko 19 razy. Co zaskakujące, w 2022 r. nie urodziła się ani jedna Zdzisława! W latach 70. i 80. imię to było modne i wydawałoby się, że wróci do łask.

Wybierając imię dla dziecka, warto poszperać w tych zapomnianych. Przede wszystkim masz gwarancję, że będą oryginalne. Są piękne, mają długą tradycję, a co najważniejsze — to dobra wróżba na przyszłość.

Zobacz także:

To imię dla dziewczynki oznacza wojowniczkę. One nigdy się nie poddają

"Siedem dziewcząt z Albatrosa", ona jedna. Za kilka lat to imię zupełnie zniknie z kalendarzy

Chłop z ciebie czy szlachcic? Nazwisko w dowodzie wszystko ci powie