Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Imiona Dzieci

Imiona Dzieci

Imiona dzieci – na czym bazować podczas wyboru?

Oczekując przyjścia na świat naszego ukochanego malucha, jedną z najważniejszych decyzji jakie będziemy musieli podjąć w związku z jego narodzinami będzie oczywiście nadanie mu właściwego imienia. Decyzja rodziców w tym zakresie jest niemalże nieograniczona, a różne pary podejmują decyzje na podstawie różnych kryteriów.

Przyszli rodzice chcą wybrać dla swojego dziecka odpowiednie imię bardzo często sięgają po tzw. „imienniki”, określane również jako „Księga Imion”. Jest to nie tylko kompleksowy spis tychże, z których można czerpać inspirację – zazwyczaj publikacje tego rodzaju zawierają obszerne opisy imion, odnoszące się do charakteru, predyspozycji i osiągnięć ich przyszłego posiadacza. Naturalnie, należy je traktować wyłącznie jako rozrywkę, a nie przepowiednię.

Imiona dzieci bardzo często swój początek znajdują w przodkach najmłodszych. Wciąż częstą praktykę stanowi nadawanie dzieciom imion pochodzących od ich babć, dziadków, czy innych członków rodziny, którzy byli ważni dla rodziców dziecka. Inspirację stanowić mogą także rozmaite dzieła kultury, choć w tym przypadku należy zachować ostrożność – nie każde z imion można nadawać.

Jakich imion nie wolno nadawać dziecku?

Prawo w tym zakresie nie ogranicza nas niemalże w ogóle, granice ustalając wyłącznie ogólnie przyjętą moralnością – imię nie może być obraźliwe lub w jakikolwiek inny sposób narażać dziecka na szwank, na przykład pochodząc bezpośrednio od nazw pospolitych przedmiotów, czy posiadając zapis uniemożliwiający jego płynną artykulację (chociażby zbiór liter bez samogłosek). Imię nie powinno być również zdrobnieniem innego imienia (np.: „Jaś” zamiast „Jan”).

Decyzję o odmowie nadania konkretnego imienia podejmuje arbitralnie urzędnik. Może on również odmówić nadania imienia pochodzącego od nazwy geograficznej określonego obszaru. Dla przykładu, jeden z Urzędów Stanu Cywilnego przyznaje, że odmówiono w nim nadania takich „imion” jak na przykład Joint, Koka, Batman, Nirvana, Wiedźmin, Batman, Rambo czy Nutella.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

Nierzadko pewnym kryterium decydującym o wyborze imienia dla dziecka jest jego popularność – wielu rodziców chciałoby, aby ich dzieci wyróżniały się na tle innych. Inni wręcz przeciwnie, mogą szukać inspiracji właśnie wśród imion najpopularniejszych.

Jak pokazują dane rządowe z 2023 roku, najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki było imię Zofia. Na drugim miejscu znalazła się Zuzanna, a na trzecim Laura. Pierwszą piątkę zamknęła Hanna i Maja. Kolejne zaś to Julia, Oliwia, Pola, Alicja i Maria.

W przypadku imion dla chłopców, niekwestionowanym liderem został Nikodem – drugie miejsce zajął Antoni, a trzecie Jan. Poza podium znalazł się Aleksander i Franciszek, a „topową dziesiątkę” zamykają kolejno Leon, Jakub, Ignacy, Mikołaj i Stanisław.

Pokaż więcej

dziecko vintage
21.06.2024 17:44 To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W 2023 roku nazwano tak tylko 6 małych Polek

W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Tylko 6 z nich otrzymały imię największej gwiazdy polskiej piosenki. Na przełomie lat 70. i 80. było bardzo popularne. Nie było klasy, w której nie byłoby dziewczynki, o tym imieniu. Dziś w skali kraju liczymy je na palcach.Maryla, bo o to imię chodzi, staje się już zapomniana. Jej imienniczka, królowa Polskiej piosenki, może być jedną z nielicznych i ostatnich kobiet, które noszą to dumne imię.  

noworodek 1984
20.06.2024 13:12 To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś rodzice już nie chcą nazywać tak dzieci

Mężczyźni o tym imieniu są mądrzy, niezależni, pewni swojej wartości i odpowiedzialni. W PRL nosiło je bardzo wielu chłopców, którzy swoje imieniny mogą świętować aż 6 razy w roku! A dzisiaj prawie całkowicie zapomnieliśmy o tym wspaniałym imieniu. W całym 2023 roku nadano je zaledwie sześciu noworodkom."Osoba znajdująca się pod osłoną losu" – trudno o lepszą wróżbę dla dziecka. A właśnie tak tłumaczy się imię Rajmund, które było szalenie popularne w czasach Polski Ludowej. Dzisiaj już prawie nikt nie nazywa synów tym imieniem. A szkoda, bo Rajmund jest skazany na sukces.

imię dla dziewczynki
16.06.2024 10:27 To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 3 dzieci

W Polsce w ubiegłym roku urodziło się blisko 260 tys. dzieci. Zaledwie trzy dziewczynki otrzymało to imię. Na przełomie lat 60. i 70. było hitem. Nie było klasy, w której nie byłoby dziewczynki, o tym imieniu. Dziś w skali kraju liczymy je na palcach.Jeśli spodziewacie się dziecka i wiecie, że będzie to dziewczynka, pomyślcie, czy nie warto nazwać jej oryginalnym imieniem, które w Polsce nosi niewiele kobiet.  

wredne osoby
18.05.2024 10:59 Te imiona noszą ludzie z trudnym charakterem. Życie z nimi jest bardzo wymagające

Wybór imienia dla dziecka to może być udręka. Wie o tym każdy rodzic. Niektóre z imion dla dzieci są naznaczone stereotypami. Niektóre źle się nam kojarzą z naszymi doświadczeniami z przeszłości. Ezoterycy wierzą, że imię znaczy charakter. I przed tymi imionami przestrzegają rodziców.Nikt nie chce wychować samolubnego i niemiłego dziecka. Od tego, jak będziemy reagować na emocje naszego malucha, zależy w zasadzie cała jego przyszłość. Gdyby to jednak tylko imię miało decydować o tym, kim stanie się w dorosłości, to tych imion warto unikać. 

dziewczynka
14.03.2024 08:17 Kapryśna kłamczucha. Nic dziwnego, że dziewczynek o tym imieniu jest coraz mniej

To imię było kiedyś bardzo popularne, ale w ostatnich latach spotyka się je coraz rzadziej. Biorąc pod uwagę cechy, jakie przypisuje się kobietom o tym imieniu, trudno się temu dziwić. W końcu nikt nie chciałby, aby jego córka była kapryśna i miała skłonność do kłamstwa.Imię Kamila, bo o nim mowa, nadano w 2023 roku zaledwie 246 razy. Rzymski odpowiednik tego imienia tłumaczy się jako "szlachetna", "zrodzona z wolnych rodziców" lub "pomocnica kapłana". Jednak Kamili daleko jest do uniżonej służebnicy. Ona jest prawdziwą femme fatale.

niemowlę
11.02.2024 13:49 Nie uwierzysz, jak chcieli nazwać dziecko. Urzędnik Stanu Cywilnego złapał się za głowę

Pomysłowość rodziców zaskakuje. Aż trudno uwierzyć, że ktokolwiek chciałby nazwać swoje dziecko w ten sposób. Urzędnicy Stanu Cywilnego mają pełne ręce roboty, gdy muszą się zmierzyć z takimi propozycjami imion dla dzieci.Nirvana, Nutella, Sosnowiec… a może Batman? Nie możemy się zdecydować, które imię jest najdziwniejsze. Jednak wszystkie zdecydowanie zaskakują, chociaż to może za mało powiedziane. Lista absurdalnych imion, jakie próbowali nadać rodzicie w Polsce, jest dużo dłuższa.

Dziewczynka niemowlę
27.01.2024 18:19 Jakie imiona dla dziewczynek były modne w 2023 roku? Numeru 3 się nie spodziewałyśmy

Ranking popularności imion dla dziewczynek w 2023 roku jest już opublikowany. Wiemy, które imiona najbardziej przypadły do gustu rodzicom, a co do których nie byli przekonani.Wśród imion żeńskich nie ma wielkich zmian. Większość z nich utrzymuje się w TOP 10 od wielu lat. Widać wyraźnie, że rodzice są przywiązani do tych najbardziej tradycyjnych i klasycznych imion. 

Znaczenie imienia Kazimiera
25.01.2024 09:27 Nikt nie chce mieć mściwej córki. Rodzice unikają tego imienia jak ognia

Oznacza “tę, która nie daje spokoju wrogom”. Kiedyś każdy z nas miał ciocię lub babcię o tym imieniu, dziś rodzice unikają go jak ognia. Nikt nie nazwał tak córki, ani w ubiegłym roku, ostatni raz nadano je w 2020 roku (3 razy), rok wcześniej użyto go dwukrotnie.Dobrze, czasem pojawia się jako drugie, ale pierwsze? W życiu! W czasopiśmie "Polska Głos Wielkopolski" (z 01.12.2009 r.) onomastka z UAM prof. Irena Sarnowska Giefing mówiła, że od 1942 w Kraju Warty Niemcy nakazali nadawać jako pierwsze lub drugie imię Kazimierz, lub Kazimiera. Czyżby to popsuło sławę Kaziom?

staropolskie imiona dla dzieci
20.01.2024 17:31 Zapomniane, chociaż piękne. Staropolskie imiona dla dzieci wracają na salony

Od kilku lat utrzymuje się trend nadawania dzieciom starych, tradycyjnych imion. Po fali mody na obcobrzmiące, te klasyczne znów wróciły do łask. Rodzicom szczególnie podobają się imiona Jan i Zofia, które królowały w rankingach najczęściej nadawanych.Niektóre staropolskie imiona jednak wypadły z obiegu. Z jakiegoś powodu cieszą się mniejszym powodzeniem. Warto je przypomnieć, bo są naprawdę piękne!

Najpopularniejsze imiona w Warszawie 2023
15.01.2024 11:51 Najwięcej dzieci w 2023 roku urodziło się w tym szpitalu. Należy do najlepszych w Polsce

Stołeczny ratusz podał informacje dotyczące liczby nowych Warszawianek i Warszawiaków, którzy urodzili się w ubiegłym roku. Miasto zdradziło, jakie imiona dla swoich dzieci najczęściej wybierali warszawscy rodzice w 2023 roku.Wszystko wskazuje na to, że nadal króluje tradycja. Podium najpopularniejszych imion w stolicy wygląda jednak zupełnie inaczej niż w całej Polsce.

Drugie imię dla dziecka
10.01.2024 10:44 Drugie imię dla dziecka. Piękny zwyczaj czy zbędny dodatek?

Na co dzień się go nie używa, ale i tak duża część z nas je ma. Może wydłużać czas wypełniania i podpisywania dokumentów. Przez wieki było zarezerwowane tylko dla elit. Chodzi o drugie imię.Prawdopodobnie tradycja nadawania drugiego imienia wywodzi się z czasów słowiańskich. Drugie określenie miało chronić swojego właściciela, dlatego często wykorzystuje się imiona świętych. Jednak wydaje się, że drugie imię sprawia tylko kłopoty. Rodzice zastanawiają się, czy w ogóle nadawać je dziecku.

imiona dla bliźniaków
08.01.2024 19:46 Najlepsze pary imion dla bliźniaków. Które do siebie pasują?

Imię dla dziecka musi być piękne i przyjemnie się kojarzyć. Ładnie się zdrabniać i być dobrą wróżbą na przyszłość. I oczywiście nie może wzbudzać śmiechu wśród kolegów w szkole. Na dodatek ma podobać się i mamie, i tacie, a najlepiej jeszcze by nie powtarzało się w rodzinie… wybór imienia nie jest łatwy. A co mają powiedzieć rodzice oczekujący na bliźnięta?Mogłoby się wydawać, że kiedy trzeba wybrać dwa imiona, sprawa jest prostsza – jedno dla każdego z rodziców. Ale to tylko jedna ze strategii znalezienia idealnych imion dla bliźniaków. Oto najlepsze sposoby i garść propozycji, jak nazwać bliźnięta przeciwnej płci.

imię Rafał co oznacza dla dziecka
06.10.2023 13:13 To imię dla chłopca wraca do łask. Wszystko przez nowego "Znachora"

Nowy "Znachor" robi furorę nie tylko na Netfliksie. Coraz więcej młodych rodziców rozgląda się za starymi, mądrymi imionami dla swoich dzieci. Czy dadzą się skusić filmowej adaptacji tak jak kiedyś widzowie "Niewolnicy Izaury"? Jedno imię z pewnością warte jest uwagi. Ile imion ze "Znachora" pamiętasz? Z pewnością była tam panna Marysia, a także Leszek. Jej ukochany hrabia Czyński. Młody Tomasz Stockinger podbił serca wielu Polek. A jednak głównym bohaterem opowieści jest Rafał Wilczur, nazywany również Antonim.Nie trzeba się domyślać, że w czasach świetności filmu imię Rafał było wiele razy wybierane przez rodziców zainspirowanych losami bohatera powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Niestety w 2023 roku nadano je jedynie 120 razy. Czy to się zmieni? Być może. To imię ma piękną historię i znaczenie.  

kwiatowe imiona dla dziewczynek
12.08.2023 12:04 Imiona dla dziewczynek jak nazwy kwiatów. Mają niezwykłe znaczenie

Imiona mają przeróżne pochodzenie. Nic więc dziwnego, że są także takie, które biorą się od kwiatów i roślin. Kwiaty kojarzą się z pięknem i delikatnością. Z ciepłą porą roku i pięknym zapachem. Kwiatowe i pachnące imiona żeńskie chętnie wybierają rodzice i nadają je dzieciom. Oto kilka wybranych przez nas propozycji imion pochodzących od roślin. A jakie są dziewczynki noszące kwiatowe imiona?Dużym powodzeniem wśród przyszłych rodziców cieszą się kwiatowe imiona dla dziewczynek. Kwiaty dobrze się kojarzą i chyba nie istnieje na świecie człowiek, który by ich nie lubił. Wiele imion nawiązuje do pięknych roślin. Może któreś cię zainspiruje.

Imię dla dziecka po zmarłej babci
08.08.2023 12:18 Imię po babci - piękny gest, czy proszenie się o nieszczęście? To zależy od regionu

Oczekując na dziecko, przyszli rodzice nie raz zadają sobie pytanie, jakie będzie przyszłe maleństwo. Nierzadko zaglądamy do horoskopów, żeby poznać zapowiadany przez gwiazdy charakter malucha. Rodzice często pod tym kątem wybierają też imię dla nienarodzonego jeszcze dziecka.Czasem młodym rodzicom podoba się imię pradziadka, czy ciotecznej babki, a wtedy mogą usłyszeć: "Nie daje się dziecku imienia po zmarłym, bo to przynosi nieszczęście!". Jak sprawa nadawania imion po zmarłych wygląda w historii? Czy faktycznie to przynosi pecha?

Ciężarna
06.01.2022 01:00 Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku

Rodzice zdecydowali. Wiemy, jakie imiona dla dzieci były najpopularniejsze w 2021 roku. Na szczycie rankingu starzy ulubieńcy Polaków. Domyślacie się? W 2021 najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki była Zuzanna. Nadano je aż 3251 razy. Za to zwycięzcą wśród chłopców okazał się Antoni. Imię to wybrało 3862 rodziców.

Dzieci
26.12.2021 01:00 Najrzadziej nadawane imiona w 2021 roku

Gusta Polaków ciągle się zmieniają. Dotyczy to nawet imion nadawanych maluchom. Lista tych najrzadziej wybieranych w 2021 została już opublikowana. Jesteście ciekawi? Imiona, które w przeszłości cieszyły się gigantyczną popularnością, dzisiaj nie budzą już żadnego zainteresowania. Znajdujące się na szczycie niechlubnej listy imiona nadano w 2021 roku zaledwie kilka razy. Można się zdziwić.

Katarzyna Grabowska
26.10.2021 02:00 Kasia Grabowska urodziła. Aktorka zdradziła imię córeczki

Andrzej Grabowski właśnie został dziadkiem! Jego młodsza córka Kasia poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że właśnie wyszła z nowo narodzoną córeczką do domu. Ojcem dziewczynki jest aktor serialu "Pierwsza miłość".Andrzej Grabowski, znany z serialu Świat według Kiepskich, jako Ferdek ma dwie córki Zuzannę i Katarzynę. Młodsza córka, Kasia wczoraj poinformowała fanów o narodzinach dziecka.

Wiśniewscy
23.10.2021 02:00 Pola Wiśniewska pochwaliła się wszystkimi swoimi dziećmi. Mają przepiękne imiona

Do tej pory o piątej żonie Michała Wiśniewskiego nie było wiadomo zbyt wiele. Niedawno Pola Wiśniewska postanowiła jednak podzielić się szczegółami ze swojego życia. Zdradziła nawet, jak nazywają się jej dzieci.Pola Wiśniewska jest piątą żoną Michała Wiśniewskiego. Muzyk był mężem Magdy Femme, Marty „Mandaryny” Wiśniewskiej, Anny Świątczak oraz Dominiki Tajner. Z poprzednich małżeństw ma czwórkę dzieci: syna Xaviera i córkę Fabienne z Martą Wiśniewską oraz córkę Etiennette i Vivienne z Anną Świątczak.

Dzieci
21.10.2021 02:00 Imiona dla dzieci sprzed 100 lat. Od kliku lat znowu są popularne

Trendy dotyczący imion dla dzieci ulegają ciągłym zmianom. Jeszcze nie tak dawno bardzo popularne były zapożyczenia z języka angielskiego. Teraz polscy rodzice wracają do korzeni. Na popularności zyskują imiona sprzed 100 lat.Moda dotyka prawie wszystkich aspektów naszego życia. Ulegają jej również imiona. Dziś możemy zaobserwować bardzo pozytywny trend. Coraz więcej dzieci ma imiona sięgające korzeniami do lat 20. i 30. XX wieku.

Baby
11.10.2021 02:00 Lista najdziwniejszych imion jakie rodzice w Polsce nadają dzieciom

Rodzice kierują się różnymi powodami przy wyborze imienia dla dziecka. Niektórzy chcą, by ich pociecha nazywała się naprawdę oryginalnie. Z roku na rok pary wydają się być coraz bardziej kreatywne. Przedstawiamy ranking najdziwniejszych imion.Każdy rodzic staje przed wyborem imienia, kiedy na świecie ma się pojawić jego dziecko. Jest to bardzo ważny wybór, gdyż imię nadajemy na całe życie. Nic więc dziwnego, że branych jest pod uwagę wiele czynników. Własne upodobania, znaczenie imion czy gwiazdy lub święci mogą być inspiracją. Są także tacy, których pomysłowość w kwestii nadawania imienia jest ogromna. A imiona, jakie noszą ich dzieci, są bardzo oryginalne, może nawet troszkę dziwaczne...W Polsce najpopularniejszymi imionami dla dziewczynek są: Zuzanna, Zofia i Julia. Dla chłopców najczęściej wybierane są: Antoni, Jan oraz Jakub. Rodzice w Polsce nadają raczej imiona znane i proste. Zdarza się także często, że imiona uznawane za staromodne okazują się wracać do łask i w danym roku stają się popularne. Są także tacy rodzice, którym zależy, aby ich dziecko nazywało się naprawdę wyjątkowo. Przedstawiamy listę najbardziej oryginalnych imion zgłaszanych w Urzędach Stanu Cywilnego.

mądre
09.10.2021 02:00 Imiona, które noszą najmądrzejsze dzieci. Kilka z nich wyszło już z mody

Co świadczy o inteligencji dziecka? Oczywiście geny, ale jest coś jeszcze... Według ezoteryków na mądrość człowieka wpływa także nadane mu imię. A zatem, jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko było mądre, przeczytaj jakie imię wybrać. Kobiety w ciąży starają się dbać o prawidłowy rozwój swoich dzieci już w wieku prenatalnym. Zażywają suplementy diety i zdrowo się odżywiają. Jedzą na przykład dużo ryb, które wpływają na rozwój mózgu dziecka. A może po prostu wystarczy wybrać odpowiednie imię?

chłopiec
29.09.2021 02:00 Najczęściej nadawane imiona męskie w Polsce w 2021. Znamy ulubieńca rodziców

Jedną z najważniejszych, a jednocześnie najprzyjemniejszych rzeczy po doczekaniu się dziecka jest wybór imienia. Niektórzy rodzice decyzję podejmują już w trakcie ciąży, inni czekają na poród, aby, zobaczyć jak wygląda maleństwo i zdecydować, które imię będzie do niego po prostu pasowało. W 2021 roku wśród imion dla chłopców prym wiodło jedno imię.Na rządowym portalu dane.gov.pl został opublikowany ranking najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w pierwszym półroczu 2021 roku. Jeżeli chodzi o imiona męskie, to od lat faworyt się nie zmienił.

noworodek
28.09.2021 02:00 Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w Polsce w 2021 roku

Wybór imienia dla dziecka jest dla rodziców bardzo ważny. Często chcą, aby ich pociecha miała je wyjątkowe. Później jednak okazuje się, że wiele rówieśników nazywa się tak samo. Jakie jest najpopularniejsze imię w 2021 roku? W 2020 roku rodzice najczęściej wybierali Julki i Zuzie. Z opublikowanego na rządowej stronie gov.pl rankingu imion wynika, że w 2021 roku jedno z nich straciło zainteresowanie rodziców. Teraz królowa jest tylko jedna.

Wiśniewski Figura
23.09.2021 02:00 Gwiazdy nadają swoim dzieciom oryginalne imiona. Oto najciekawsze z nich

Fani chętnie śledzą życie gwiazd. Z entuzjazmem odbierają informacje o związkach, ślubach i ciążach znanych osób. Duże zainteresowania skupia się także na tym, jakie imiona są wybierane dla przyszłych dzieci. Niektóre z nich zaskakują do dziś.Jedną z pierwszych gwiazd, których imię dziecka odbiło się szerokim echem w Polsce, był Michał Wiśniewski. Mimo że jego syn Xavier urodził się, kiedy portale społecznościowe nie były popularne, to szeroko informowała o tym telewizja i prasa. Imiona kolejnych dzieci także nie odstają w swej oryginalności. Fabienne Marta, Etiennette oraz Vivienne Vienna mogą przyprawiać nauczycieli o ból głowy podczas sprawdzania listy obecności.