Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > To imię dla dziewczynki oznacza wojowniczkę. One nigdy się nie poddają
Beata Łajca
Beata Łajca 13.01.2024 13:31

To imię dla dziewczynki oznacza wojowniczkę. One nigdy się nie poddają

Romualda Wąsik
fot. East News

W 2023 roku żadna urodzona dziewczynka nie otrzymała tego imienia. Zostało całkowicie zapomniane, chociaż kiedyś cieszyło się popularnością. Kobiety o tym imieniu to prawdziwe wojowniczki.

Duży rozgłos imieniu Romualda przyniosła żona polityka PiS Macieja Wąsika. Romualda Wąsik wystąpiła u boku Andrzeja Dudy w związku z osadzeniem jej męża w więzieniu.

Całkowicie zapomniane imię

Imię Romualda było popularne jeszcze w latach 60. I 70. Teraz już nikt nie nazywa tak swoich córek. W ciągu ostatnich trzech lat próżno szukać Romualdy wśród nadawanych imion. Pojawia się za to Roma, która jest swego rodzaju zdrobnieniem lub skrótem od Romualdy.

Romualda pochodzi z języka germańskiego i ma ciekawe znaczenie. „Ta, która zdobyła sławę dzięki panowaniu”. W niezmienionej formie imię to występuje także w języku angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i czeskim.

Beata (18).jpg
fot. East News

Jaka jest Romualda?

Romualda ma ogromną siłę przebicia i świetnie realizuje swoje cele. Potrafi pokonywać wszelkie trudności. To prawdziwa wojowniczka. Jeśli w coś wierzy, będzie tego bronić do końca. W pracy jest wyjątkowo odpowiedzialna i skuteczna. Wyróżniają ją wszechstronne zdolności i wiele zainteresowań.

Romualda stąpa twardo po ziemi. Nie przepada za nawiązywaniem kontaktów, raczej nie szuka towarzystwa. Jest bardzo nieufna i trzyma się swojego grona starych, oddanych przyjaciół. Żeby poczuć się przy kimś swobodnie, potrzebuje dużo czasu, bo boi się, że ktoś wykorzysta jej chwilę słabości przeciwko niej samej.

Imieniny i zdrobnienia

Romualda obchodzi imieniny aż 3 razy do roku: 19 czerwca, 24 czerwca i 9 sierpnia To z pewnością ślad po popularności imienia w minionych wiekach. Najbliżsi, składając życzenia imieninowe, z pewnością zwracają się do niej którymś ze zdrobnień.

Najczęściej używane zdrobnienie to Romka, Romcia lub Romeczka. Całkiem słodko brzmi też Romusia. Jest też oczywiście Roma, ale jak pisaliśmy wyżej, weszła do słownika jako samodzielne imię.

Zobacz także:

Rodzice unikają tego imienia jak ognia. Ściąga na dziewczynki nieszczęście

Od lat nie nazwano tak żadnego dziecka w Polsce. Dlaczego to imię się nie podoba?

Najsmutniejsze imię świata. Od 2000 roku nazwano tak tylko dwie małe Polki