portalparentingowy.pl
Bankomat

Fot: Михаил Руденко, canva.com

Zasiłek opiekuńczy: warunki, jakie trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze

1 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 1 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

W związku z panującą pandemią koronawirusa zamykanych jest coraz więcej szkół. Dzieci przechodzą na naukę zdalną, podczas której zostają w domu. Rodzice często zmuszeni są wtedy do rezygnacji z pracy na ten czas. Jeżeli są ubezpieczeni, to przysługuje im zasiłek opiekuńczy. Jednak aby z niego skorzystać, należy spełnić pewne warunki.

Zasiłek opiekuńczy należy się ubezpieczonemu rodzicowi, którego zdrowe dziecko nie może uczęszczać do szkoły, żłobka czy przedszkola, z powodu zamknięcia placówek, które związane jest z koronawirusem, a także temu, którego dziecko zostało poddane kwarantannie lub izolacji. Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

Warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego, rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, w domu nie może być innego opiekuna, który mógłby się nim zająć, a zamknięcie placówki musi być nieprzewidziane, czyli takie, o którym rodzic dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicowi ucznia, którego placówka nie została zamknięta, a jedynie część uczniów (cześć klas) uczy się w sposób zdalny.

Wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym bez okresu wyczekiwania mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem. Jeżeli chodzi o osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, aby zasiłek opiekuńczy im przysługiwał, muszą terminowo opłacać dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe oraz przerwać działalność na czas sprawowania opieki.

Lyn May

Lilia Mendiola ma 68 lat i ogłosiła, że zostanie mamą. Wszystko zmyśliła?

CZYTAJ DALEJ

Wniosek o zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicom z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej. Traktowane jest to jak choroba dziecka. Zasiłek opiekuńczy można otrzymać maksymalnie przez: 60 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko (także z niepełnosprawnością) w wieku do 14 lat oraz 14 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku powyżej 14 lat i 30 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.

Aby ubiegać się o pieniądze, należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Niezbędne dokumenty można dostarczyć placówce ZUS lub przesłać przez PUE wnioskodawcy.

Pod żadnym pozorem ich nie jedz. Lista produktów zakazanych w ciąży

Slajd 1 z 5

Dieta: kobiety karmiącej piersią

Fast-foody

Do fast-foodów ciągnie prawie każdego. Ciężarne mają wyjątkową skłonność do ulegania takiej żywności. Mimo to powinny starać się nie podążać za swoimi pokusami. W trakcie ciąży niezwykle ważne jest zróżnicowanie wartościowych składników odżywczych. Fast-foody praktycznie ich nie posiadają. Szkodzą zdrowiu nawet przeciętnej osoby, już nie wspominając o ciężarnych. Kierując się więc troską o swoje i dziecka zdrowia, powinnyśmy zdecydować się na zdrowsze alternatywy.

Pamiętasz te podwórkowe zabawy? Sprawdź, czy wiesz w co gra twoje dziecko!

Pytanie 1 z 5

Która z tych gier jest najstarsza?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?

  • Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę

  • Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój planŹródło: kurier-nakielski.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Temperatura w pokoju dziecka. Ile powinna wynosić?

Czytaj więcej >

Dziecko

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Dowiedz się, jak dbać o malucha w internecie

Czytaj więcej >

Dziecko

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku

Czytaj więcej >

Dziecko

Babcia doniosła na wnuczkę. Miała przykry powód

Czytaj więcej >
fot. studioroman, canva.com

Dziecko

Rodzinne Święta Bożego Narodzenia — włącz dziecko do przygotowań!

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama pięciolatki dostała list z urzędu dot. nadwagi swojego dziecka

Czytaj więcej >