Zasiłek opiekuńczy: warunki, jakie trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze
W związku z panującą pandemią koronawirusa zamykanych jest coraz więcej szkół. Dzieci przechodzą na naukę zdalną, podczas której zostają w domu. Rodzice często zmuszeni są wtedy do rezygnacji z pracy na ten czas. Jeżeli są ubezpieczeni, to przysługuje im zasiłek opiekuńczy. Jednak aby z niego skorzystać, należy spełnić pewne warunki.
Zasiłek opiekuńczy należy się ubezpieczonemu rodzicowi, którego zdrowe dziecko nie może uczęszczać do szkoły, żłobka czy przedszkola, z powodu zamknięcia placówek, które związane jest z koronawirusem, a także temu, którego dziecko zostało poddane kwarantannie lub izolacji. Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. wynagrodzenia.
Warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy?
Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego, rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, w domu nie może być innego opiekuna, który mógłby się nim zająć, a zamknięcie placówki musi być nieprzewidziane, czyli takie, o którym rodzic dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicowi ucznia, którego placówka nie została zamknięta, a jedynie część uczniów (cześć klas) uczy się w sposób zdalny.
Wszystkie osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym bez okresu wyczekiwania mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem. Jeżeli chodzi o osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, aby zasiłek opiekuńczy im przysługiwał, muszą terminowo opłacać dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe oraz przerwać działalność na czas sprawowania opieki.
Wniosek o zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicom z powodu konieczności opieki nad dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej. Traktowane jest to jak choroba dziecka. Zasiłek opiekuńczy można otrzymać maksymalnie przez: 60 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko (także z niepełnosprawnością) w wieku do 14 lat oraz 14 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku powyżej 14 lat i 30 dni w roku kalendarzowym- jeśli opieki wymaga chore dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.
Aby ubiegać się o pieniądze, należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Niezbędne dokumenty można dostarczyć placówce ZUS lub przesłać przez PUE wnioskodawcy.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Źródło: kurier-nakielski.pl