portalparentingowy.pl Dziecko Czy warto leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną?
fot. monstArrr, canva.com

Czy warto leczyć zęby mleczne, skoro i tak wypadną?

17 lutego 2021
Autor tekstu: Damian Witoń

Zęby mleczne służą dziecku przez kilka lat. Wielu rodziców sądzi, że skoro i tak zostaną zastąpione przez stałe uzębienie, to nie warto ich leczyć. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy zlekceważenie złego stanu mleczaków nie przyniesie negatywnych konsekwencji w przyszłości?

Czy warto dbać o zęby mleczne dziecka?

Przekonanie o tym, że nie warto dbać o mleczaki, bo i tak zostaną zastąpione nowym uzębieniem, jest błędne i może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jeśli zęby mleczne zostaną zaatakowane przez próchnicę, nie można tego bagatelizować. Nieleczona próchnica może przenieść się na zęby stałe, więc dziecko będzie stale miało popsute zęby.

Zęby mleczne wbrew pozorom pełnią ważną rolę. Dzięki nim może poprawnie mówić i dobrze gryźć pokarmy. Gdy mleczaki zepsują się do takiego stopnia, że będzie trzeba je usunąć, powstała przerwa w uzębieniu stworzy zagrożenie rozwinięcia się wad zgryzu i wad wymowy. Chore zęby mleczne lub ich brak (gdy zostaną wyrwane) to też dodatkowy problem z gryzieniem.

Aby dziecko mogło dobrze się rozwijać i miało w przyszłości piękny uśmiech, już teraz musisz zadbać o jego uzębienie.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej dziecka?

Dbanie o zęby dziecka jest niezwykle ważne dla jego zdrowia. Warto pilnować, aby dziecko dbało o higienę jamy ustnej. Mycie zębów to podstawa. Dziecko powinno mieć umyte zęby przynamniej dwa razy dziennie – rano po śniadaniu i wieczorem przed snem. Warto uczyć dziecko myć zęby, ale to do rodziców należy obowiązek porządnego wyszczotkowania jamy ustnej. Dziecko nie ma na tyle sprawnej rączki, by mogło to zrobić dokładnie.

Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i pasty z fluorem w odpowiedniej ilości (ilość pasty o wielkości ziarenka ryżu dla dzieci poniżej 3 lat, a od 3 lat – o wielkości ziarna grochu).

Dbanie o zęby nie musi być nudne. Wykorzystaj kolorowe szczoteczki, pasty o smaku owocowym, a także opowiadaj pozytywne historie o wizytach u dentysty, aby zmniejszyć lęki związane z takimi wizytami.

Pilnuj, by dziecko nie jadło za dużo słodyczy, przekąsek o wysokiej zawartości cukru oraz nie piło napojów gazowanych. Zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa i produkty mleczne wspiera zdrowe zęby.

Kiedy iść z dzieckiem do stomatologa?

Warto chodzić z dzieckiem na badania kontrolne zębów mlecznych. Regularne wizyty u dentysty są bardzo ważne. Dziecko powinno odwiedzać dentystę od momentu, gdy pojawią się pierwsze zęby (zwykle około 1. roku życia).

Wizyty u dentysty co pół roku pomogą we wczesnym wykryciu ewentualnych problemów i utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

Jeśli twoje dziecko jeszcze nie było u dentysty, umów je na wizytę adaptacyjną. Podczas niej stomatolog obejrzy ząbki dziecka, a maluch oswoi się z nowym miejscem i nie będzie miał wykonywanych stresujących zabiegów.

Bądź dobrym przykładem. Dzieci często naśladują swoich rodziców, dlatego dbając o swoje zęby i prezentując dobre nawyki higieny jamy ustnej, uczysz dziecko, że to ważne i naturalne.

Zobacz też:

Matka dostała paragon u dentysty. Musiała dopłacić za brak współpracy

Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

Obserwuj nas w
autor
Damian Witoń

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak dokonać go właściwie. Mam nadzieję, że dzięki swojej pracy, będę w stanie w tym Państwu pomóc.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy