portalparentingowy.pl
Rączki niemowlęcia canva PRO

fot. pliona, canva.com

Zimne ręce u dziecka. Kiedy powinny nas martwić?

24 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Czy zimne ręce u dziecka powinny nas niepokoić? Specjaliści zapewniają, że chłodne kończyny u niemowlęcia są czymś całkowicie normalnym. Dzieje się tak z powodu niedojrzałości układu krążenia. Istnieją jednak przypadki, w których powinna zapalić nam się czerwona lampka.

Tuż po narodzinach organizm małego człowieka potrzebuje czasu, by przystosować się do nowych warunków i temperatur. Ze względu na to rączki i nóżki u niemowlęcia zwykle są bardzo chłodne w dotyku. Z poniższego artykułu dowiecie się, kiedy powinny nas zacząć martwić.

Zimne rączki u dziecka — przyczynyNowo narodzone dziecko jest dla rodziców wielkim szczęściem, ale również ogromnym wyzwaniem. Przede wszystkim opieka nad pierwszym maluchem potrafi przyprawiać o ból głowy i spędzać sen z powiek. Często rodzice traktują zimne rączki i nóżki u swojego dziecka jak niepokojący objaw choroby. Martwią się, że wiąże się to z wyziębieniem lub poważniejszą zaburzeniem. Nic bardziej mylnego. Chłodne kończyny są u niemowląt całkowicie normalne.

Zimne dłonie u dziecka są wynikiem słabo rozwiniętego układu krążenia, który jeszcze nie dostarcza odpowiedniej ilości krwi do kończyn. Jeśli rodzice dbają o odpowiednie ubranie i zawsze zapewniają maluchowi ciepło, nie muszą zamartwiać się chłodnymi kończynami. Aby sprawdzić temperaturę dziecka "na dotyk", powinni spróbować dotknąć karku. Jeśli jest on chłodny, warto nałożyć niemowlęciu dodatkową warstwę ubrania. Za to gdy kark jest ciepły czy spocony, można podejrzewać, że maluch jest przegrzany. 

Dziecko

Matka prowadziła syna na szelkach. Nagle maluch wpadł w złość, internauci debatują nad jego zachowaniem

CZYTAJ DALEJKiedy zimne ręce u niemowlęcia powinny nas martwić?

Zwykle chłodne rączki i nóżki u niemowlęcia są etapem przejściowym, który naturalne przemija. Istnieją jedna pewne sytuacje, które wymagają od nas konsultacji ze specjalistą.

Pierwszym niepokojącym objawem powinno być sinienie kończyn. Może ono oznaczać, że organizm chce zabezpieczyć się przed niedokrwieniem najważniejszych narządów i jednocześnie ogranicza dopływ krwi do reszty organów, w tym rączek i nóżek. Często są to pierwsze oznaki problemów sercowo-naczyniowych. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem.

Zimne rączki u niemowlęcia powinny zaniepokoić rodziców również wtedy, gdy pozostają chłodne w sytuacji podwyższonej temperatury ciała. To wyraźny sygnał gorączki i infekcji wirusowej. Jeśli wspomniane objawy idą w parze z wymiotami, marmurkowatą skórą, przyśpieszeniem oddechu i dusznościami, należy natychmiast udać się do szpitala. Są to bowiem symptomy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.


Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Bon turystyczny 2022. Kto i jak może z niego skorzystać?

  • Teściowa stawia rodzinie ultimatum. Gdy matka usłyszała warunek, wpadła w gniew

  • Para zaadoptowała dziewczynkę z Ugandy. Okazało się, że dziecko podstępem odebrano matce

Test dla przyszłej mamy. Czy wiesz wszystko o ciąży?

Pytanie 1 z 4

O ile zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne kobiety w ciąży?

dieta: w ciąży

Pod żadnym pozorem ich nie jedz. Lista produktów zakazanych w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Dieta gra w nim niezwykle ważną rolę. Jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ponadto ma duży wpływ na samopoczucie matki. Dowiedz się, jakiego jedzenia unikać w tym wyjątkowym okresie.

Zobacz galerię >

Źródło: sosrodzice.pl, mamadu.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Czytaj więcej >

Zdrowie

Świętochłowice: szpital zamyka oddział pediatryczny

Czytaj więcej >