Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zimne ręce u dziecka. Kiedy powinny nas martwić?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 24.06.2022 14:08

Zimne ręce u dziecka. Kiedy powinny nas martwić?

Zimne rączki niemowlęcia
fot. congerdesign, pixabay.com

Czy zimne ręce u dziecka powinny nas niepokoić? Specjaliści zapewniają, że chłodne kończyny u niemowlęcia są czymś całkowicie normalnym. Dzieje się tak z powodu niedojrzałości układu krążenia. I nie są dowodem, że dziecko marznie. Istnieją jednak przypadki, w których powinna zapalić nam się czerwona lampka.

Tuż po narodzinach organizm małego człowieka potrzebuje czasu, by przystosować się do nowych warunków. Ze względu na to rączki i nóżki u niemowlęcia zwykle są chłodniejsze w dotyku. Z poniższego artykułu dowiecie się, kiedy chłodne kończyny niemowlaka są czymś normalnym, a kiedy powinny nas zacząć martwić.

Zimne rączki u dziecka – przyczyny

Nowo narodzone dziecko jest dla rodziców wielkim szczęściem, ale również ogromnym wyzwaniem. Przede wszystkim opieka nad pierwszym maluchem potrafi przyprawiać o ból głowy i spędzać sen z powiek. Często rodzice traktują zimne rączki i nóżki u swojego dziecka jak niepokojący objaw. Martwią się, że wiąże się to z wyziębieniem lub poważniejszymi zaburzeniami. Nic bardziej mylnego. Chłodniejsze kończyny są u niemowląt całkowicie normalne.

Zimne dłonie u dziecka to wynik słabo rozwiniętego układu krążenia, który jeszcze nie dostarcza odpowiedniej ilości krwi do kończyn. Jeśli rodzice dbają o odpowiednie ubranie i zawsze zapewniają maluchowi ciepło, nie muszą zamartwiać się chłodnymi rączkami. 

Jak sprawdzić, czy dziecko nie marznie?

Skoro chłodne rączki nie świadczą o wychłodzeniu, jak upewnić się, że dziecku jest wystarczająco ciepło. Aby sprawdzić temperaturę ciała dziecka "na dotyk", rodzice powinni spróbować dotknąć karku niemowlaka. Jeśli jest chłodny, warto nałożyć maluchowi dodatkową warstwę ubrania albo cieplej go okryć. 

Za to gdy kark jest spocony, można podejrzewać, że maluch jest przegrzany. Ciepły i suchy świadczy o tym, że dziecko ma komfortowe warunki.

Zimne rączki niemowlaka - kiedy powinny nas martwić?

Chłodne rączki i nóżki u niemowlęcia na ogół nie powinny niepokoić. Sa jednak sytuacje, w których rodzice powinni wzmóc swoją czujność i skonsultować się ze specjalistą. 

Pierwszym niepokojącym objawem powinno być sinienie kończyn. Jeśli dziecko miewa chłodne i sine rączki, może to oznaczać, że organizm chce zabezpieczyć się przed niedokrwieniem najważniejszych narządów i jednocześnie ogranicza dopływ krwi do reszty organów, w tym rączek i nóżek. Często są to pierwsze oznaki problemów sercowo-naczyniowych. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem.

Zimne rączki u niemowlęcia mogą pojawić się przy gorączce. Mimo że całe ciało jest rozgrzane, dłonie dziecka pozostają chłodne. Jeśli wspomniane objawy idą w parze z wymiotami, marmurkowatą skórą, przyśpieszeniem oddechu i dusznościami, należy natychmiast udać się do szpitala. 

Zobacz także:

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?
Za gorąco? Tak szybko i skutecznie ochłodzisz mieszkanie
Czy dopajać niemowlę. 5 ważnych zasad na upał

 

Tagi: Niemowlę