Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Zmiany w Kodeksie Pracy. 5 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.06.2022 13:54

Zmiany w Kodeksie Pracy. 5 dni wolnego na opiekę nad dzieckiem

Rodzice z dziećmi canva PRO
fot. frankiefotografie, canva.com

W sierpniu tego roku w życie wejdą ważne zmiany w Kodeksie Pracy. Do jednej z nich należy przedłużenie urlopu opiekuńczego na dziecko do 5 dni. Na modyfikacji zyskają nie tylko rodzice, ale również inne osoby, które podejmą się opieki nad bliską osobą.

Polska musi do sierpnia dostosować swoje wewnętrzne przepisy do unijnych dyrektyw. Wszystko w imieniu zasady "work-life balance", która ma pomóc rodzicom w pogodzeniu obowiązków zawodowych z prywatnymi.

5 dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Do tej pory w Kodeksie Pracy osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługiwały 2 dni wolnego z powodu konieczności opieki nad dzieckiem do 14 lat. Jednak na podstawie dyrektywy "work-life balance" przyjętej przez Parlament Europejski w 2019, okres ten przedłuży się o kolejne trzy dni. Nowe przepisy mają pomóc rodzicom zwiększyć elastyczność i wesprzeć ich w wychowaniu dzieci.

Co ważne, na zmianach nie skorzystają tylko rodzice i opiekunowie prawni. Z 5 dni wolnego będzie można skorzystać również w celu zapewnienia wsparcia czy opieki innemu członkowi rodziny lub osobie, z którą zamieszkujemy. Unijna dyrektywa zakłada jednak, że urlop opiekuńczy powinien być w pełni płatny. Tymczasem w projekcie rządowym czytamy, że okres ten będzie bezpłatny.

Urlop z powodu siły wyższej

Poza urlopem opiekuńczym dyrektywa "work-life balance" wprowadza jeszcze inną ważną zmianę. Każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę ma przysługiwać urlop z powodu siły wyższej, czyli w każdej sytuacji losowej, która wymaga natychmiastowej obecności (np. wypadek kogoś bliskiego). W ciągu roku pracownikowi mają przysługiwać 2 dni albo 16 godzin wolnego od pracy z zachowaniem prawa do 50 proc. wynagrodzenia.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: o2.pl,rodzice.pl

Tagi: Urlop