portalparentingowy.pl
Sala lekcyjna

fot. Taylor Wilcox, unsplash.com

Zmiany w szkołach w 2022. Oto co czeka uczniów

7 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Minister Czarnek przewrócił system edukacji do góry nogami. We wrześniu 2022 roku na uczniów czekają liczne zmiany. Należą do nich m.in. nowelizacja prawa oświatowego, aktualizacja listy lektur czy wprowadzenie nowego przedmiotu. Z poniższego artykułu dowiecie się czego spodziewać się w szkołach w 2022.

Wraz z nowym rokiem szkolnym do szkół wejdzie wiele zmian. Większość z nich powstała z inicjatywy ministra Przemysława Czarnka. Uczniowie powinni się przygotować.

Zmiany w prawie oświatowym

Po prawie dziewięciogodzinnym posiedzeniu komisji sejmowej przegłosowano projekt zmian w prawie oświatowym zwany "Lex Czarnek". Nowelizacja ustawy ma znacząco zwiększyć rolę kuratorów oświaty. Od początku wzbudzała ona wielkie kontrowersje. Już w grudniu 2021 roku przez Polskę przetoczyły się protesty pod hasłem "Pogrzeb polskiej edukacji". Według przeciwników "Lex Czarnek" ograniczy rodzicom prawo do decydowania o swoich dzieciach i stanie się środkiem do szerzenie propagandy PiS-u.

Dzięki nowelizacji prawa oświatowego kuratorzy będą mieli decydujące słowo w powoływaniu i odwoływanie dyrektorów. Największe kontrowersje jednak wzbudza kwestia wchodzenia organizacji z zewnątrz do szkół. Według "Lex Czarnek" program przekazywany uczniom będzie musiał być przedstawiony kuratorium oświaty. Bez pozytywnej opinii, lekcje nie będą mogły się odbyć.

- Dokładamy kompetencji kuratorowi po to, żeby przeciwdziałać różnego rodzaju próbom indoktrynacji dzieci przez podmioty, które wchodzą do szkoły i uczą czegoś co z podstawą programową jest nijak zbieżne — mówił Przemysław Czarnek w Radiu Wrocław.

Zmiana listy lektur

Od września 2022 roku w szkołach zostanie również rozszerzona lista lektur. Przemysław Czarnek postanowił wprowadzić na nią dzieła Jana Pawła II oraz ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Są tylko 4 pozycje dotyczące Jana Pawła II. Są to uzupełniające lektury, jeszcze tylko we fragmentach, więc jak na największego z rodu Polaków w całym tysiącleciu państwa polskiego i narodu polskiego, 4 lektury w całym kanonie lektur od podstawówki po szkoły wyższe i jedno opowiadanie o dzieciństwie Karola Wojtyły, największego z rodu Polaków, to naprawdę nie jest zbyt dużo — wytłumaczył Minister Edukacji w Radiu Wrocław.

Wartości katolickie są niewątpliwie dla Przemysława Czarnka bardzo ważne. Prawdopodobnie od 2023 roku uczniowie rezygnujący z religii będą musieli obowiązkowo uczęszczać na lekcje etyki. Opcja "nic" całkowicie zniknie.

Historia i teraźniejszość

Jedną z najgłośniejszych zmian na rok 2022 jest wprowadzenie nowego przedmiotu — historii i teraźniejszości. Jego celem jest zwiększenie wiedzy młodych w zakresie historii najnowszej oraz przekazanie im zasad życia społecznego. HIT na poziomie podstawowym całkowicie zastąpi lekcje WOS-u. Będzie nauczany od I klasy szkoły ponadpodstawowej.

- Treści przedmiotu historia i teraźniejszość będą obejmowały zagadnienia z obecnej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat – czytamy na stronie gov.pl

Nauka zdalna

Nauka zdalna zostanie przedłużona? Wiceminister edukacji odpowiada

CZYTAJ DALEJ

Zmiany dla nauczycieli

Na początku stycznia 2022 roku nauczyciele w mediach społecznościowych donosili o zaniżonych pensjach. Część z nich utraciła nawet kilkaset złotych z wynagrodzenia. Ministerstwo Edukacji szybko zaprzeczyło publikowanym informacjom i nazwało je "jednostkowymi przypadkami". Nauczycielom obiecano nie tylko wyrównanie pensji, ale również ich podwyższenie. Polski Ład zakłada wzrost płac dla pracowników oświaty. Niestety, prawdopodobnie może on iść w parze ze wzrostem godzin pracy przy tablicy.

- Zmiany w Karcie Nauczyciela muszą wejść w życie najpóźniej w kwietniu przyszłego roku — mówił Czarnek w grudniu 2021.

nd3000, canva.com

Błędy, których rodzice po kilku latach żałują najbardziej. Lepiej opamiętać się w porę

Czas tak szybko płynie, a dzieci dorastają. Często dopiero po latach rodzice zauważają, że poświęcili im za mało czasu, za mało z nimi rozmawiali, a teraz nawet nie mają zdjęć, żeby powrócić do tamtych chwil... Warto przeczytać, czego najczęściej żałują rodzice i nie uczyć się na własnych błędach.

Zobacz galerię >

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Kiedy będą ferie zimowe 2022?

  • Jej mąż umierał, gdy rodziła dziecko. Nagle podjęła desperacką decyzję

  • Córka poinformowała tatę o dziwnym zachowaniu mamy. Zamontował ukrytą kamerę

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, gov.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Prezenty na zakończenie roku szkolnego. Co kupić nauczycielowi?

Czytaj więcej >

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >