Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Żółte czy pomarańczowe? Które żółtko jajka jest zdrowsze?
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 23.10.2023 13:04

Żółte czy pomarańczowe? Które żółtko jajka jest zdrowsze?

jajko żółtko
Fot. Pixaby

Rozbijasz jajko i oceniasz, czy będzie z niego smaczna jajecznica. Zerkasz, czy nie ma zarodka oraz czy ma odpowiednio "zdrowy" kolor. Pytanie tylko, który odcień żółtka jest lepszy - jaśninejszy, czy mocno pomarańczowy? Odpowiadamy. 

Jajka: wartości odżywcze

Jajka są produktami, które warto włączać do swojej diety jak najczęściej. Kiedyś uznawano je za przyczynę wysokiego cholesterolu oraz przyczynek do większej zachorowalności na choroby serca i krążenia. Teraz wiemy, że nie ma to jak jajko!

Jajka kurze, bo zjadamy najczęściej i najchętniej, zawierają szereg prozdrowotnych wartości odżywczych. Wśród nich:

- witamina A, witamina D, witamina B12, witamina B6, witamina E, witamina K, witamina riboflawina (B2) i kwas foliowy (B9).

- żelazo, cynk, fosfor i selen, potrzebne do wielu funkcji biologicznych, w tym transportu tlenu, funkcji immunologicznych i zdrowych kości.

- kwasy tłuszczowych omega-3, korzystne dla zdrowia serca.

- luteinę i zeaksantynę, które w utrzymaniu zdrowia oczu i zmniejszają ryzyko związane z degeneracją plamki żółtej.

Jajka są szczególnie polecane dzieciom oraz kobietom w ciąży. W diecie niemowlęcia włączamy je po 9. miesiącu życia. 

To tylko niektóre z najważniejszych składników, które znajdziemy w żółtku jajka. Bo właśnie to żółtko jest najcenniejszą jego częścią. Jak wybrać najlepsze?

eggs-3446869_1280.jpg

Żółtko jajka - pomarańczowe czy żółte?

No i dochodzimy do momentu, w którym rozbijamy jajko na patelni, w misce, czy do szklanki. Widzimy, że składa się z przezroczystej wodnej substancji, która po ścięciu lub ubiciu zmienia kolor oraz żółtka.

Choć przez długi czas to białko było uznawane za najlepszą część jajka ze względu na dietę Dukana oraz stosowanie dużej ilości białka w sportach, to lepiej jeść żółtko. Szczególnie z biegiem lat. To ono chroni oczy, przyspiesza metabolizm i poprawia jakość myślenia i pamięć.

Najlepsze żółtka w jajkach to te pomarańczowe. Im bledsze żółtko, tym mniej zdrowa kura je zniosła. Pomarańczowy odcień żółtka świadczy o tym, że drób był chowany w korzystnych dla niego warunkach oraz miał dostęp do różnorodnego pokarmu.

Jasnożółte żółtko może oznaczać, że kury, które znosiły jaja, miały dostęp jedynie do paszy roślinnej. Mieszanki kukurydzy i pszenicy oczywiście kurom nie szkodzą, ale monotonna dieta obniża ich stan zdrowia. Zdrowa kura rodzi jajka z pomarańczowymi żółtkami.

Świeże jajko: jak rozpoznać?

Oznaczenia to nie wszystko, choć wielu z nas właśnie nimi się kieruje przy zakupach. Kolejna rzecz, napis "wiejskie jajka" sprawia, że ślepo ufamy sprzedawcy w kwestii jakości jajek. Uważajmy. Nie bierzmy od razu całego 10, 12-sztukowego opakowania.

Szukając smacznych jajek znoszonych przez zdrowie kury, kupujmy mniej i sprawdzajmy jakość. Kupmy 6 sztuk, zamiast 10. Rozbijmy, powąchajmy, może wrzućmy do szklanki z wodą, by sprawdzić ich świeżość. Jajko, które zostało niedawno zniesione, opadnie na dno naczynia, stare jajko wypłynie na górę szklanki.

Niektórzy producenci mogą dodawać do paszy barwnik, który podkręci kolor żółtka. Również duża ilość kukurydzy w diecie kury może sprawić, że jajko będzie wyglądało bardziej apetycznie. Kupujmy mądrze i sprawdzajmy jajka w domu. Łatwo się naciąć, a jedno podrzucone zepsute jajko, może zepsuć cały dzień. 

Zobacz też:

Już lepiej zrobisz, gdy dasz dziecku czekoladę! Zaskakujące słowa dentystki

Zamykała oczy, żeby przełknąć tę breję. Ciężarna pokazała, czym karmiono ją w szpitalu

Kochasz sushi? Zjedzenie surowej ryby może skończyć się naprawdę źle