Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > ZUS z ważnym komunikatem o 800+. "Złoż wniosek, a dostaniesz wyrównanie od sierpnia"
Aneta Zabłocka
Aneta Zabłocka 02.12.2023 12:39

ZUS z ważnym komunikatem o 800+. "Złoż wniosek, a dostaniesz wyrównanie od sierpnia"

wyrównanie 800+
Fot. Shutterstock

Jeszcze w lipcu prezydent podpisał ustawę o podniesieniu świadczenia 500+. Nowelizacja zapisu ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Pojawiają się jednak informacje, że niektórzy rodzice mogą starać się o wyrównanie świadczenia już od sierpnia tego roku. ZUS wydał w tej sprawie oświadczenie.

"Wystarczy w ZUS poprosić  o wydruk WYR.8P. Niestety niechętnie go wydają. Dopłata należy się od sierpnia 2023 gdy podpisana została ustawa 800+. Wyciąg z banku, musiałem zakryć wrażliwe dane - czytamy w jednej z internetowych informacji. Czy to prawda?

Druk WYR.8P - co to?

"W ostatnim czasie w sieci pojawiły się nieprawdziwe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. Do ZUS zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). Taki wniosek nie jest drukiem przygotowanym przez ZUS i nie należy go składać, bo takie wyrównanie nie przysługuje" - ostrzega ZUS.

W sieci rzeczywiście pojawiły się fałszywe druki, wedle których rodzicom przysługiwałoby wyrównanie świadczenia 500+ za okres od sierpnia 2023 roku. Na dowód udostępniane są fałszywe wyciągi z konta. Urząd przestrzega jednak, że są to fake newsy i nie należy ani pobierać tych pism, ani tym bardziej nie uzupełniać ich wrażliwymi danymi.

Czy trzeba składać wniosek o 800+?

W internecie krąży fałszywa informacja o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. na udostępniony w sieci wniosek. Prawda jest taka, że świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+ od 1 stycznia 2024 r. i nastąpi to automatycznie – bez dodatkowego wniosku - informuje ZUS na swojej stronie. 

Żadnego dodatkowego wniosku o 800+ nie trzeba składać. Świadczenie w powiększonej kwocie wpłynie na nasze konto w 2024 roku. 

“W ostatnich tygodniach w Internecie pojawiły się również fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca bieżącego roku” - przestrzega dla PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski. 
 pieniądze (1).jpg

Jak złożyć wniosek na 800+?

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca, będzie można składać od lutego - wyłącznie elektronicznie - za pośrednictwem:

  • bezpłatnej aplikacji mZUS,
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Zobacz też:

Zapytaliśmy was o próg dochodowy w 800+. Takich odpowiedzi się nie spodziewaliśmy

Niektórzy dostaną 1100 zł zamiast 800+. Wiemy, od czego to zależy

Zamieszanie wokół 800+. Nowe terminy wypłat
 

Magia świątecznych prezentów. Jak wybrać idealny podarunek dla malucha?
zabawki Fisher Price
Święta to wyjątkowy czas, odmienny od codzienności. Dzieci, swoim śmiechem i swoją szczerością, dodają magii temu wyjątkowemu okresowi, sprawiając, że jest jeszcze bardziej niezwykły. Podczas świąt wiele rzeczy dzieje dla maluchów po raz pierwszy: ubieranie choinki, próbowanie wigilijnych potraw i oczywiście – rozpakowywanie prezentów! Pięknie opakowane przyciągają uwagę szkrabów i wywołują ekscytację. Co znajduje się w środku? Fisher-Price zadbało o to, aby świąteczne podarunki wywoływały radość i sprzyjały byciu razem.Poszukiwanie prezentów dla maluchów to nie lada wyzwanie dla dorosłych. Z jednej strony rodzice, dziadkowie i wujkowie chcą zrobić wrażenie na szkrabach. Z drugiej strony dbają o to, aby prezenty nie tylko przynosiły zadowolenie, ale też wspierały rozwój maluchów i ich wyobraźnię. Przecież zabawki to nie tylko źródło radości, ale też narzędzie do rozwijania umiejętności dzieci i stwarzania okazji do bycia razem.Obdarzanie najmłodszych zabawkami i wspólne spędzanie czasu w trakcie świąt pozwala tworzyć maluchom miłe wspomnienia, które będą im towarzyszyć przez całe życie. A jakie znaczenie dla dorosłych ma obdarowywanie dzieci? – Rodzic szukający pomysłów na prezent poświęca swój czas i swoje zaangażowanie, aby poznać ukryte czasem marzenia dziecka. Nie dość, że obdarowując dziecko, wprowadza siebie w pozytywny stan emocjonalny, to na dodatek ma możliwość  - poprzez odpowiedni wybór prezentów – pobudzać rozwój dziecka i kształtować jego zdolności – podkreśla psycholożka dziecięca, Aleksandra Piotrowska. Warto zatem docenić rolę obdarowywania w święta i wykorzystać możliwości, jakie prezenty stwarzają. Czym Ty obdarujesz maluchy w nadchodzące święta? Fisher-Price ma dla Ciebie propozycje, które sprawią, że świąteczne chwile będą wyjątkowe i ekscytujące dla całej rodziny. 
Czytaj dalej
10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej