Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
nauczycielka przedszkole
04.07.2024 11:04 Nauczycielka poszła na koncert. Właścicielka przedszkola zgłasza sprawę do ZUS

Małgorzata Dobrucka jest nauczycielką w prywatnym przedszkolu w Krakowie. W czasie zwolnienia lekarskiego otrzymała od pracodawcy oficjalne pismo, w którym napisano: "Zwracam się do ZUS". Wszystko przez jej aktywność w mediach społecznościowych.Dobrucka była już raz na ustach wszystkich, a to za sprawą byłej już małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która odwołała ją ze stanowiska dyrektorki SP 126 po negatywnej ocenie jej pracy. Po wydarzeniach z 2022 roku nauczycielka znalazła zatrudnienie w prywatnym przedszkolu. Na tym jednak jej kłopoty się nie skończyły.

Matka z dzieckiem na spacerze
29.06.2024 13:04 Rewolucja w przyznawaniu 800+ już w poniedziałek. Ci rodzice nie dostaną pieniędzy

Ledwo co, bo 1 czerwca, ruszył kolejny okres rozliczeniowy programu 800+, a już pojawiają się zmiany. Wchodzą w życie lada dzień, bo już 1 lipca. Chodzi o to, że po raz pierwszy w historii programu, aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić warunki.Do tej pory środki z 800+ (wcześniej 500+) otrzymywali rodzice na każde dziecko do 18 roku życia. Nie było żadnych progów dochodowych ani innego rodzaju warunków. Teraz to ma się zmienić.

tata córka
23.06.2024 07:21 100 tys. dzieci zniknęło z radaru. ZUS ma wielki problem

800+ przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia bez żadnych obostrzeń ani warunków finansowych. Jednak nie wystarczy złożyć wniosku tylko po urodzeniu dziecka. Trzeba robić to co roku.Termin składania wniosków na okres rozliczeniowy, który zaczął się 1 czerwca, przypadał na czas od lutego do końca kwietnia. Jednak nadal nie złożono ich na około 100 tysięcy dzieci. To ostatnia szansa, by nie stracić pieniędzy za czerwiec.

Świadczenie 800+
29.05.2024 14:29 Nowa transza 800+ już na kontach. Złóż teraz wniosek, bo przepadną ci pieniądze

Okres rozliczeniowy w programie 800+ nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Trwa od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku.W tym roku nowy okres zacznie się już za trzy dni, ale okazuje się, że wypłaty świadczeń ZUS zaczął już teraz. Część rodziców może liczyć na przelewy nawet dzisiaj.

rodzina na przystanku
21.05.2024 12:38 Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?

"Babciowe od października" – to piękna obietnica. Wszyscy rodzice byli pozytywnie zaskoczeni, że wyborcze hasła udało się tak szybko wcielić w życie. A jednak obietnica pozostanie bez pokrycia, bo tylko cud sprawi, że ktokolwiek zobaczy babciowe na koncie jeszcze w październiku.To jedno wielkie kłamstwo, bądźmy szczerzy. Od 1 października można składać wnioski, ale każdy z nich musi przejść weryfikację. Puste obietnice to nie jedyny problem z babciowym. Świadczenie będzie odbierane i to w najgorszym momencie, a jego przyznanie może skutkować utratą zasiłków.

ZUS, pieniądze
20.05.2024 16:56 Nawet 30 tys. z ZUS-u, wystarczy wypełnić wniosek. Po te pieniądze nikt się nie zgłasza

W ZUS leżą setki milionów złotych, po które nikt się nie zgłasza. A to dlatego, że większość Polaków nie ma pojęcia o jednej z podstawowych zasad panujących w tej instytucji. Część pieniędzy odkładanych do ZUS podlega dziedziczeniu. Średnio jest to nawet 30 tys. złotych na osobę, po które ma prawo się zgłosić każdy, kto stracił kogoś bliskiego i jest upoważniony do spadku.Większość z nas ma w ZUS dwa konta: konto główne i subkonto. Pieniądze z konta głównego po śmierci przepadają, ale środki zgromadzone na subkoncie są dziedziczone. Oprócz subkonta wielu Polaków ma jeszcze OFE, które również podlega dziedziczeniu. Oczywiście ZUS sam z siebie nikomu pieniędzy nie daje, nawet wtedy, gdy ma informacje o istniejącym spadkobiercy. Żeby dostać należną kwotę, trzeba więc złożyć wniosek.

pismo z ZUS
14.05.2024 14:46 ZUS kontroluje na potęgę. Teraz wzięli się za osoby na L4

ZUS zabrał się za kontrole. Tym razem pod lupą znalazły się zwolnienia lekarskie. A raczej to, czy faktycznie były słusznie wystawione.W samym województwie pomorskim w ubiegłym roku skontrolowano ponad 2 tysiące osób. Wielu z nich podważono zasadność zwolnienia i zabrano zasiłek. Kwoty są naprawdę szokujące.

ciężarna w podróży
10.05.2024 14:25 Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?

Zwolnienia lekarskie są opatrzone kodem choroby, a w spisie tych kodów ciąża jako taka w ogóle nie występuje. Są za to inne oznaczenia, które wpisują lekarze w L4 dla ciężarnych. To od nich zależy czy kobieta na takim zwolnieniu może wychodzić z domu albo wyjeżdżać na wakacje. To bardzo ważne, bo ZUS masowo kontroluje zwolnienia i prawo do zasiłku chorobowego bardzo łatwo stracić.Na pewno nie raz słyszałaś słynne powiedzenie: "ciąża to nie choroba". Ale tylko kobiety wiedzą, że w tym odmiennym stanie można czuć się gorzej niż podczas poważnego zachorowania. Dlatego tzw. ciążowe L4 wystawiane są na potęgę. Sama z takiego zwolnienia korzystałam. Problem w tym, że niewiele kobiet ma świadomość, co może, a czego nie może robić, będąc na zwolnieniu. A ZUS nie śpi.

Pierwsza Komunia Święta
06.05.2024 10:05 Czy na L4 można iść na komunię? Odpowiedź nie jest oczywista, a ZUS kontroluje na potęgę

Choroba nie wybiera. Często bywa tak, że dopada nas w najgorszym momencie, np. tuż przed ważną rodzinną uroczystością – komunią, chrztem czy weselem. Gdy czujemy się źle, bierzemy L4 i nie idziemy do pracy. A co z imprezą? Czy na niej możemy się pojawić? Wyjaśniamy.W Internecie rozpętała się burzliwa dyskusja pod anonimowym pytaniem o obecność na komunii podczas zwolnienia lekarskiego. Tymczasem ZUS nie śpi – tylko w I kwartale 2024 po przeprowadzeniu kontroli wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych dla prawie 10 tys. osób, zaoszczędzając tym samym 12 mln złotych! Lepiej więc nie ryzykować.

emerytura dla kobiet w Polsce
27.04.2024 11:11 Najniższe emerytury w Polsce dostają kobiety. Urodzone w tych latach dostają głodowe stawki

Najniższa emerytura w grudniu 2023 roku wyniosła 0,02 złotego. Dwa grosze pobierały dwie osoby - kobieta i mężczyzna. Jedna to wyjątek. Zwykle najniższe wartości emerytur pobierają kobiety. Poświęcając się rodzinie i dzieciom, zaprzepaszczają szansę na godną emeryturę na starość.Kobiety urodzone w tych latach mogą liczyć na niemal głodową emeryturę. Groszowe świadczenia to przykra przyszłość wielu polskich seniorek. 

zakonnice
25.04.2024 11:20 Zakonnice też pobierają zasiłek macierzyński z ZUS. Dlaczego przysługuje im to świadczenie?

Zasiłek macierzyński z ZUS to świadczenie wypłacane kobietom po urodzeniu dziecka. Przysługuje przede wszystkim pracownikom, także wtedy, gdy ich umowa o pracę już wygasła. Ale mało kto wie, że świadczenie jest wypłacane także… duchownym.Domyślamy się, że chodzi tutaj o zakonnice. Dlaczego im także przysługuje zasiłek? A no dlatego, że zakon w interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to nic innego jak zakład pracy. Kiedy zakonnica zajdzie w ciąże, dostanie więc zasiłek macierzyński.

matka z dzieckiem na spacerze
22.04.2024 17:08 Kto zgłasza dziecko do ZUS po porodzie i zmianie pracy? Rodzice mają na to niewiele czasu

Wszystkie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Ale nie zmienia to faktu, że rodzice i tak mają obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.Terminy, kiedy powinno się to zrobić i to, kto zgłasza dziecko do ZUS, są regulowane prawnie. Warto to wiedzieć wcześniej, ponieważ nie ma na to za dużo czasu.

ludzie na ulicy Warszawa
19.04.2024 12:08 1700 zł z ZUS dla każdego. Wystarczy zrezygnować z innych świadczeń!

Nowy zasiłek z ZUS – 1700 zł dla każdego obywatela Polski, bez kryterium dochodowego. Ale jest jeden haczyk. Takie rozwiązanie będzie oznaczało rezygnację z wszystkich innych programów socjalnych w tym 800+, 300+ i 13. emerytury.Pomysł na Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, bo tak nazywa się tego typu świadczenie, pojawił się jeszcze przed pandemią. Wtedy reklamowano go hasłem: 1300 zł dla każdego. Covid zahamował proces testowania nowego rozwiązania, a teraz po wpłacie środków z KPO, pomysł powraca z nową kwotą.

ZUS
20.03.2024 11:46 Wielkie zmiany w L4. Sprawdź ile dostaniesz pieniędzy

W 2024 roku zapowiada się prawdziwa rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Za L4 dostaniemy więcej pieniędzy — dotyczy to także zwolnienia na dziecko. Ta zmiana już działa, a to jeszcze nie koniec.Podniesione zasiłki chorobowe są już wypłacane, a wkrótce mogą się zwiększyć jeszcze bardziej. Pracownicy się ucieszą, urzędnicy niekoniecznie. Być może będzie to oznaczać także większe kontrole.

wypłaty 800+ styczeń
11.12.2023 09:22 Szczęściarze dostaną tuż po Nowym Roku. ZUS ogłosił, kiedy 800+ wpłynie na konto

Wiadomo już, kiedy rodzice mogą spodziewać się pierwszych wypłat 800+. ZUS podał harmonogram wypłat. Przelewy zostaną przyspieszone. Niektórzy otrzymają pieniądze już 2 stycznia. 

wyrównanie 800+
02.12.2023 12:39 ZUS z ważnym komunikatem o 800+. "Złoż wniosek, a dostaniesz wyrównanie od sierpnia"

Jeszcze w lipcu prezydent podpisał ustawę o podniesieniu świadczenia 500+. Nowelizacja zapisu ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku. Pojawiają się jednak informacje, że niektórzy rodzice mogą starać się o wyrównanie świadczenia już od sierpnia tego roku. ZUS wydał w tej sprawie oświadczenie."Wystarczy w ZUS poprosić  o wydruk WYR.8P. Niestety niechętnie go wydają. Dopłata należy się od sierpnia 2023 gdy podpisana została ustawa 800+. Wyciąg z banku, musiałem zakryć wrażliwe dane - czytamy w jednej z internetowych informacji. Czy to prawda?

kiedy wypłaty 500 plus
06.09.2023 10:33 Tak sprawdzisz, kiedy 500+ wpłynie na konto. ZUS podaje sposób

Każdy rodzic ma przyznany automatycznie i losowo termin, w którym wypłacane jest 500 plus. Można w prosty sposób sprawdzić, kiedy pieniądze wpłyną na konto osoby uprawnionej do otrzymywania tego świadczenia. Od czerwca 2023 do maja 2024 trwa aktualny okres wypłat 500 plus. W trakcie jego trwania od stycznia 2024 po raz pierwszy zmieni się wysokość wypłacanego świadczenia z 500 na 800 zł. Rodzice często nie są pewni, kiedy przyznane pieniądze wypływają na ich konto. Od ubiegłego roku można to sprawdzać w prosty sposób. 

ZUS
24.04.2022 13:24 ZUS przyjmuje już wnioski o RKO od uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy mogą już składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. ZUS przygotował dla nich formularze w języku ukraińskim.Obywatele Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, przybyli do Polski po 23 lutym 2022 r. mogą liczyć na finansowe wsparcie polskiego rządu. Środki będą wypłacane im przez ZUS, który przygotował specjalny formularz w języku ukraińskim dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przyjmowanie wniosków ruszyło w sobotę.

żłobek
14.04.2022 13:24 ZUS ogłosił, że 70% uprawnionych rodziców już złożyło wniosek o 400 plus

"Żłobkowe" cieszy się sporą popularnością wśród rodziców. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, już niemal 70% uprawnionych złożyło wniosek o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice spełniający odpowiednie warunki mogą ubiegać się o dofinansowanie pobytu dziecka w instytucji opieki dla dzieci do lat 3 – żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna. Przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do dofinansowania ruszyło 1 kwietnia br.

EN ZUS
23.03.2022 18:07 ZUS przekazał ważne wieści o 500 plus dla Ukraińców. Otwarto infolinię

Rodzice będący obywatelami Ukrainy zamieszkującymi w Polsce na stałe mogą składać wnioski o 500 plus. ZUS uruchomił specjalną infolinię dla uchodźców, która ruszyła 21 marca. Świadczenie 500 plus przysługuje wszystkim rodzicom na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia, jeśli dziecko wspólnie z nim mieszka oraz pozostaje na jego utrzymaniu. O 500 zł miesięcznie ubiegać się mogą także rodzice z Ukrainy.

Wniosek do ZUS
27.12.2021 01:00 Rodzice dostaną 400 zł na żłobek dla dziecka. Trzeba złożyć wniosek w ZUS

W przyszłym roku rodzice małych dzieci będą mogli liczyć na dopłaty do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie można składać od kwietnia 2022 roku.Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, która jest częścią "Polskiego Ładu" wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Zakłada ona również dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, których nie będzie obejmował Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dotyczyć to będzie np. pierwszych lub jedynych dzieci w rodzinie.