Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > 35 dni urlopu dla każdego bez względu na umowę i staż pracy. Od kiedy?
Marta Uler
Marta Uler 29.05.2024 10:41

35 dni urlopu dla każdego bez względu na umowę i staż pracy. Od kiedy?

walizka
Fot. Pixabay/katyveldhorst

Urlop w obecnym wymiarze jest tak krótki, że po wykorzystaniu pojedynczych dni w ciągu roku, latem wielu rodziców staje przed problemem – co zrobić z dzieckiem, kiedy przedszkole, czy szkoła, są zamknięte?

To się może zmienić. Do resortu pracy trafił wniosek związku zawodowego "Solidarność” o wydłużenie czasu wolnego do 35 dni. Taki urlop ma przysługiwać każdemu pracownikowi.

35 dni wolnego dla każdego

Związkowcy z "Solidarności” postulują wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Wniosek trafił już do resortu pracy. Wymiar urlopu miałby być taki sam dla wszystkich pracowników, jednak zmiany te należy wprowadzić powoli. 

Przedstawiciele związku są zdania, że obecny wymiar urlopu jest przestarzały, gdyż sięga lat 70. XX w., i nie uwzględnia wieloletniego wzrostu gospodarczego Polski. A kraj przeszedł także transformację ustrojową i to powinno przełożyć się na długość urlopu wypoczynkowego. Miałoby to nawet pozytywny wpływ na demografię, jak uważają związkowcy.

Czterodniowy tydzień pracy i dużo urlopu

Pomysł wydłużenia urlopu nie jest nowy. Pojawił się już kilka lat temu, ale, jak widać, nie udało się go przeforsować. Teraz "Solidarność” argumentuje swój pomysł w kontekście aktualnych propozycji rządowych, dotyczących wsparcia dla rodzin, np. tzw. babciowego:

“Działania związane z poprawą dzietności nie mogą koncentrować się jedynie na świadczeniach. Mówią o tym aktualne dane GUS dotyczące spadającej liczby urodzeń w Polsce, ale także spadające wskaźniki dzietności. Potrzebna jest polityka zdecydowanie bardziej kompleksowa i odpowiadające na szersze spektrum wyzwań – podaje w decyzji Prezydium Komisji Krajowej NSZZ ”Solidarność”.

Obecnie toczy się także dyskusja na temat skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała niedawno: 

"W stosunkowo dobrej sytuacji gospodarczej, przy niskim bezrobociu i  przy oczekiwaniu społecznym ze strony przede wszystkim młodych ludzi,  postulat czasu na życie, czasu na rozwój, czasu dla rodziny, jest postulatem, który musi być traktowany poważnie”.

Wakacje tuż-tuż, a co zrobić z dzieckiem?

Obecny wymiar urlopu wynosi 26 dni lub 20 dla pracownika, który nie przepracował jeszcze minimalnej wymaganej liczby lat, by uzyskać prawo do tego dłuższego czasu. Więcej mają jedynie nauczyciele, sędziowie i osoby niepełnosprawne. Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są jednymi z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Statystyczny Polak pracuje średnio 40,5 godziny w tygodniu, podczas gdy średnia unijna to 37,5 godziny w tygodniu.

Naprawdę, przydałoby się to zmienić. Fakt, że te 26 dni urlopu to mało, dobitnie daje się nam we znaki podczas wakacji. Latem, kiedy przedszkola i szkoły są zamknięte, wielu rodziców musi się nieźle "nagimnastykować”, by znaleźć dla dzieci opiekę. 9 dni urlopu więcej, a więc niemal dwa tygodnie, na pewno pozwoliłoby nam odetchnąć.

Zobacz także:

Rodzice mogą już się żegnać z pieniędzmi. 12 tysięcy złotych zniknie z ich kont z dnia na dzień

Czy żłobki i przedszkola będą otwarte 31 maja 2024? Rodzice mogą mieć poważny problem

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać