Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać
Beata Łajca
Beata Łajca 26.05.2024 10:34

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać

ciężarna w samolocie
fot. Shutterstock/ChamaleonsEye

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi podróże. Polacy coraz częściej wybierają się za granice, a na swój urlop lecą samolotem. O relaksie na rajskiej plaży marzą także kobiety oczekujące dziecka. Ale czy w ciąży można latać samolotem?

Latanie nadal wzbudza w nas trochę lęku. Niektórzy są przekonani, że latanie w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Tymczasem sama podróż samolotem w ciąży wcale nie jest zagrożeniem, ani dla mamy, ani dla dziecka. Co wcale nie znaczy, że ciężarne mogą latać zawsze i wszędzie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o lataniu samolotem w ciąży.

Czy w ciąży można latać samolotem

W zdrowej ciąży – jak najbardziej. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma żadnych komplikacji, nie widać zagrożenia przedwczesnym porodem, a przyszła mama nie cierpi, ani nie cierpiała przed ciążą na żadne schorzenia, będące przeciwskazaniem do latania.

Latanie samo w sobie nie niesie żadnego niebezpieczeństwa dla kobiety w ciąży i dla płodu. A biorąc pod uwagę statystyki wypadków drogowych i lotniczych, można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest dla ciężarnej bezpieczniejsze, niż jazda samochodem.

Do lotu będzie jednak trzeba się przygotować. Może się okazać, że konieczne będzie dostarczenie formularza MEDIF, czyli informacji o stanie zdrowia, podpisanej przez lekarza. Poza tym wiele linii lotniczych na pokład samolotu nie zabiera kobiet w ostatnich tygodniach ciąży.

samolot
fot. Pixabay/promil69

Do kiedy można latać w ciąży

Według Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG) samolotem można podróżować do 36. tygodnia ciąży pojedynczej i 32. tygodnia ciąży bliźniaczej. Ale uwaga! Linie lotnicze mają swoje własne wytyczne w tej kwestii i trzeba je koniecznie sprawdzić przed wykupieniem biletu. I tak dla przykładu:

  • LOT – po 32. tygodniu ciąży wymagane jest zaświadczenie MEDIF wypełnione przez lekarza prowadzącego nie więcej niż 14 dni przed wylotem;
  • Ryanair – w ciąży pojedynczej bez dodatkowych formalności można podróżować do 36. tygodnia, w ciąży mnogiej zaświadczenie MEDIF będzie potrzebne już w 28. tygodniu, a od 32. tygodnia podróż tą linią będzie już niemożliwa;
  • Wizz Air – każda ciężarna powyżej 28. tygodnia musi dostarczyć formularz MEDIF wypełniony nie wcześniej niż na 6 dni przed wylotem, linie w ogóle nie zabierają na pokład pań powyżej 34. tygodnia ciąży pojedynczej i 32. tygodnia ciąży mnogiej.

Kiedy nie można latać samolotem w ciąży

Każdą podróż samolotem w ciąży warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Z jednej strony po to, aby mieć pewność, że wszystko będzie dobrze. Z drugiej strony ze względu na to, że właściwie każda linia lotnicza podaje inne przeciwwskazania do latania samolotem w ciąży.

Do najczęściej podawanych powikłań stanowiących przeciwwskazanie do lotu w ciąży należą m.in:

  • zagrożenie przedwczesnym porodem,
  • krwawienia w trakcie ciąży,
  • wysokie ryzyko poronienia,
  • nadciśnienie tętnicze u ciężarnej,
  • choroby serca u ciężarnej,
  • zapalenie zatok przynosowych u ciężarnej,
  • tendencja do powstawania zakrzepów lub przebyta zakrzepica u ciężarnej.

Zakrzepica a lot samolotem

Największym zagrożeniem dla kobiet w ciąży latających samolotem jest zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich. Zjawisko jest niebezpieczne, bo zakrzepy powstające najczęściej w nogach, mogą wędrować m.in. do płuc i powodować realne zagrożenie życia. Ryzyko zakrzepicy jest tym większe, im dłuższa podróż.

W trakcie lotu warto zadbać o prawidłowe krążenie i co pół godziny przespacerować się po samolocie. Pomocne są także ćwiczenia nóg i picie dużych ilości wody. Lepiej postawić na wygodne ubrania, nieobciskające nóg i kostek.

Zdrowa kobieta w niepowikłanej ciąży może spokojnie latać samolotem, zwłaszcza przed 32. tygodniem. Ale do podróży trzeba dobrze się przygotować i sprawdzić, jakie obostrzenia ma dana linia lotnicza. Wybierz jak najwygodniejsze miejsce, aby móc swobodnie się poruszać. Do samolotu zabierz wszystkie potrzebne leki i wodę. 

Zobacz także:

Wyjedziesz na urlop, stracisz prawo do zasiłku. Czego nie wolno robić na L4 w ciąży?

Dreszczy i gęsiej skórki w ciąży nie wolno ignorować. Może oznaczać poważne komplikacje

"Cały samolot czuł, że to nie było siku". Stewardesa zdradza, jak wygląda lot z dziećmi