portalparentingowy.pl
ciąża

fot. Pavel Danilyuk z Pexels, canva.com

4 pytania, które powinna zadać sobie każda kobieta planująca dziecko

1 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Decyzja o założeniu rodziny jest jedną z najważniejszych i najtrudniejszych w życiu. Posiadanie dzieci wiąże się z ogromnymi zmianami, z którymi trzeba się liczyć. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy są na to gotowe. Odpowiadając na te cztery pytania, wybór będzie łatwiejszy.

Wydanie na świat człowieka jest niezwykłe i piękne, jednak wiąże się także z wieloma trudnościami. Pary czasem wahają się przed podjęciem tej ważnej decyzji o założeniu rodziny i jest to zupełnie normalne. Warto zadać sobie kilka pytań, na których odpowiedzi mogą pomóc rozwiać wątpliwości.

1. Czy masz zabezpieczenie finansowe?

Planując założenie rodziny, warto mieć zapewnioną stabilność finansową. Wydatki związane z dziećmi nie są małe. Szczególnie na początku pojawienie się dziecka wymaga kupienia wielu rzeczy na start: łóżeczka, wózka, fotelika i wielu innych. Niestety z wiekiem wydatków wcale nie ubywa. Dziecko rośnie i wciąż ma nowe potrzeby. Warto także pomyśleć o poduszce finansowej, dzięki której zapewnimy sobie bezpieczeństwo na wypadek choroby czy jakiejkolwiek innej trudnej sytuacji, jaka może nas spotkać.

2. Czy jesteś gotowa na zmiany, jakie zajdą w twoim ciele?

W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Ciało dostosowuje się do rozwijającego się w jej łonie dziecka. Rosną piersi i brzuch, a skóra na ciele zaczyna się rozciągać, w wyniku czego mogą pojawić się na niej rozstępy. Rozszerzająca się macica może uciskać na pęcherz i inne organy wewnętrzne. Rozszerza się także miednica i biodra. Mogą pojawić się bóle kręgosłupa, hemoroidy i nietrzymanie moczu. Trzeba także wziąć pod uwagę, że może być konieczne wykonanie cesarskiego cięcia albo nacinanie krocza. Brzmi trochę strasznie, ale nie wszystko z wymienionych dolegliwości musi się pojawić.

Marcin Mroczek

Marcin Mroczek pokazał, gdzie ukrywa się przed dziećmi. Fani są zachwyceni

CZYTAJ DALEJ

3. Czy mieszkasz w miejscu przyjaznym rodzinom z dziećmi?

Wiele rzeczy dostrzega się, dopiero kiedy jest już za późno. Zapewne niewielu rodziców podczas planowania rodzinny bierze pod uwagę miejsce, w którym miesza i zastanawia się, czy jest ono przyjazne dla rodzin z dziećmi. Warto jednak pochylić się nad tą kwestą. Nawet najbardziej zorganizowana osoba, zderzy się z rzeczywistością kiedy w jej życiu pojawi się dziecko. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć i bardzo wiele razy trzeba zmieniać plany. Gdy urodzi się maluch, będą pojawiały się także sytuacje, w których zbawienny okaże się pobliski sklep czy przychodnia. Duże znaczenie mają również windy i schody. Naprawdę ciężko wnosi się wózek z dzieckiem i zakupami nawet na pierwsze piętro.

4. Czy jesteś gotowa na utratę niezależności?

Gdy pojawi się dziecko na świecie, już nic nie będzie takie jak przedtem. Dzień stanie się krótszy, a sen wyjątkowo cenny. Nawet jeżeli znajdzie się czas na wyjście w weekend, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie nie będzie miało szans z wygodnym łóżkiem. Podejmowane decyzje w dużej mierze nie będą już indywidualną sprawą, ale będą uzależnione także od dziecka. Ta zmiana może być najbardziej szokująca dla świeżo upieczonego rodzica, jednak warto też pamiętać, że dzieci to wszystko wynagradzają po stokroć!

Nie tylko Katarzyna Sokołowska. Oto gwiazdy, które urodziły po czterdziestce

Katarzyna Sokołowska ma 49 lat i niedawno poinformowała, że spodziewa się dziecka. Napisała na Instagramie, że "cuda się zdarzają". Jednak nie jest jedyną gwiazdą, która zaszła w ciążę po czterdziestce! (Fot. instagram.com)

Zobacz galerię >

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Ile wypada wrzucić do koperty na Komunię? Chrzestni mogą się zdziwić

  • Coraz więcej przypadków zapalenia wątroby u dzieci w Europie i USA. Źródło zachorowań nadal nie jest jasne

  • ZUS przyjmuje już wnioski o RKO od uchodźców z Ukrainy

Źródło: edziecko.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Jak wspierać dziecko po śmierci ukochanego pupila?

Czytaj więcej >

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >