Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > 7-miesięczna dziewczynka zachłysnęła się smoczkiem
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 11.07.2023 10:03

7-miesięczna dziewczynka zachłysnęła się smoczkiem

Niemowlę ze smoczkiem
Fot. Pixaby/Ben_Kerckx

Do dramatycznych wydarzeń doszło w Łodzi. Zaniepokojona matka zadzwoniła na pogotowie, bo jej malutka córeczka nie mogła oddychać. W czasie interwencji medycznej okazało się, że w krtani niemowlęcia, utknął smoczek. Pojawiło się pytanie, czy smoczki są bezpieczne?

 

Niemowlę zachłysnęło się smoczkiem

Smoczek, który utknął 7-miesięcznej dziewczynce w tchawicy, mógł doprowadzić do śmierci niemowlęcia. Matka dziecka niezwłocznie po zauważeniu problemów z oddychaniem malucha, zadzwoniła na pogotowie.

"Ciało obce blokowało przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co mogło doprowadzić do śmierci dziewczynki. Ratownicy umieścili w jamie ustnej dziecka laryngoskop — urządzenie uwidaczniające wejście do krtani i przy pomocy specjalnych kleszczyków usunęli smoczek blokujący wejście do tchawicy" - mówił rzecznik łódzkiej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Adam Stępka.

Dziecko zostało bezzwłocznie przewiezione do szpitala.

Smoczki dla niemowląt: bezpieczeństwo

Choć smoczki na dobre rozgościły się już w wyprawkach dla niemowląt, nadal wzbudzają kontrowersje. Niektórzy wolą ich nie stosować ze względu na  możliwe wady zgryzu u dzieci, inni stosują odmienne zasady uspokajania niemowlęcia, jeszcze inni mogą się  obawiać o możliwość zachłyśnięcia maluszka.

Oto kilka zasad bezpieczeństwa dotyczących smoczka dla niemowlęcia:

`1. Wybierz odpowiedni rozmiar: Wybierz smoczek odpowiedni dla wieku i rozmiaru. Smoczki różnią się rozmiarami i są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Patrz na oznaczenia na opakowaniu. Upewnij się, że smoczek jest odpowiednio dopasowany do buzi dziecka.

2. Zawsze nadzoruj dziecko: Nie pozostawiaj dziecka samego ze smoczkiem w buzi. Regularnie sprawdzaj, czy smoczek jest dobrze umocowany i nie ma oznak zużycia - dziurek, pęknięć, znacznych otarć, zabrudzeń.

3. Unikaj smoczków ze smoczkami stałymi: Smoczki z twardymi stałymi końcówkami mogą być niebezpieczne dla dziecka. Wybierz smoczek z miękką, elastyczną końcówką, którą dziecko będzie mogło manipulować w buzi.

4. Utrzymuj czystość: Regularnie dezynfekuj smoczek i wyparzaj we wrzątku. Potem dokładnie wystudź i wysusz. Unikaj używania mocnych środków czyszczących lub substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla dziecka.

5. Unikaj przywiązywania smoczka do szyi dziecka: Nie owijaj smoczka wokół szyi dziecka, ponieważ może to prowadzić do uduszenia. Unikaj łańcuszków, pasków i koralików, którymi dziecko mogłoby się okręcić, zniszczyć lub połknąć.

6. Regularnie sprawdzaj stan smoczka: Regularnie kontroluj smoczek pod kątem uszkodzeń, pęknięć lub oznak zużycia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, natychmiast wymień smoczek na nowy.

7. Unikaj używania smoczka jako środka uspokajającego na stałe: Smoczek może być przydatny, aby uspokoić dziecko, ale nie powinien stać się codziennym środkiem uspokajającym. 

Pamiętaj, że te zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa twojemu dziecku. Zawsze zasięgnij porady lekarza lub położnej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące smoczka i jego bezpiecznego stosowania.
 

Pierwsza pomoc w przypadku zachłyśnięcia

Zachłyśnięcie smoczkiem może być przerażające zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jeśli podejrzewasz, że dziecko zachłysnęło się smoczkiem, zastosuj poniższe kroki pierwszej pomocy:

  1. Zachowaj spokój: Ważne jest, aby zachować spokój, by nie straszyć dziecka i trzeźwo myśleć. Musisz szybko, ale nie panicznie podjąć działania, aby pomóc dziecku.
     
  2. Sprawdź drogi oddechowe: Upewnij się, że drogi oddechowe dziecka nie są całkowicie zablokowane. Jeśli dziecko kaszle, to znak, że drogi oddechowe nie są całkowicie zamknięte. Zachęcaj je do kaszlu, ponieważ to może pomóc w usunięciu smoczka.
  • Wykonaj uderzenia w plecy: Jeśli dziecko nie może kaszleć lub oddychać, wykonuj uderzenia w plecy. Pochyl dziecko do przodu i wykonuj pięć energicznych uderzeń w plecy między łopatkami, używając dłoni płaskiej. Kontynuuj, aż smoczek zostanie wyrzucony lub do czasu, gdy dziecko zacznie kaszleć lub oddychać.
     
  • Wykonaj uciśnięcia nadbrzusza: Jeśli uderzenia w plecy nie skutkują, wykonuj uciśnięcia nadbrzusza. Pochyl dziecko do przodu, opierając je na swoim przedramieniu. Umieść pięść w okolicy żołądka, pomiędzy pępkiem a mostkiem. Trzymając pięść, wykonuj pięć energicznych uciśnięć do środka i w górę. Powtarzaj te uciśnięcia, aż smoczek zostanie usunięty lub do czasu, gdy dziecko zacznie kaszleć lub oddychać.
     
  • Zadzwoń po pomoc medyczną: Jeśli powyższe działania nie skutkują i dziecko nadal ma trudności z oddychaniem lub kaszlem, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy. Informuj dyspozytora o sytuacji i postępuj zgodnie z ich instrukcjami.

Należy pamiętać, że powyższe wskazówki są ogólnymi wytycznymi dotyczącymi pierwszej pomocy w przypadku zachłyśnięcia smoczkiem. Każdorazowo warto zadzwonić do ratownictwa medycznego, by uzyskać profesjonalną poradę i uzyskać dostęp do badania po próbie zachłyśnięcia. 

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?