Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej programu 500+. Na jej podstawie realizację świadczeń przejmie ZUS, a pieniądze nie będą już mogły być przekazywane bezpośrednio do ręki.
Rodzice będą musieli przyzwyczaić się do zmian związanych z funkcjonowaniem programu Rodzina 500+. Od tej pory zajmie się nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja rządu wywołała pewne kontrowersje.
500+ tylko bezgotówkowo
Nowelizacja ustawy przewiduje, że świadczenie będą przekazywane tylko w formie bezgotówkowej, czyli przelewem na numer konta. Ponadto nie będzie już możliwości wypełnienia wniosku w sposób tradycyjny. Proces ten odbywać się będzie tylko w trybie online. Najważniejszy jednak wydaje się fakt, że cały proces przyznawania świadczeń przejdzie w ręce Zespołu Ubezpieczeń Społecznych.
Do 1 stycznia 2022 roku sprawy będą załatwiane według starych reguł. Od razu jednak zostanie im odebrana możliwość wydawania świadczeń. Na początku nowego roku zmiany zostaną w pełni wprowadzone. Niestety zarówno pracownikom ZUS, jak i samorządowcom zmiany te nie odpowiadają. Ci pierwsi narzekają na nadmiar pracy, a drudzy przyznają, że będzie musiało się to związać z licznymi zwolnieniami.
Funkcjonowanie szkół i przedszkoli. Ministerstwo Edukacji podało dane
CZYTAJ DALEJZmiany w obsłudze 500+
Wiele osób zastanawia się, co z osobami wykluczonymi cyfrowo. Nie każdy może mieć możliwość złożenie wniosku online i przyjęcia świadczenia w formie bezgotówkowej. Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wypowiedziało się w tej sprawie:
- W celu umożliwienie osobom wykluczonym cyfrowo składania wniosków o świadczenie w formie elektronicznej w ustawie wprowadzono przepisy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
Źródło: biznes.wprost.pl
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Uczniowie boją się włączać kamerki podczas lekcji. Czy są obowiązkowe podczas zajęć?
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? Ministerstwo Edukacji musiało zmienić swój plan
Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!
Pytanie 1 z 10
Na czym polega zespół Angelmana?
Ranking gigantycznych noworodków. Rekordzista urodził się tak ogromny, że można złapać się za głowę
Większość zdrowych noworodków waży od 2,8 kg do 3,8 kg. Zdarzają się jednak wyjątkowe przypadki, kiedy to nowo narodzone dzieci ważą znacznie więcej! Rodzą się oczywiście także bardzo małe dzieci, które coraz częściej przeżywaj dzięki postępowi medycyny.