Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Apel w sprawie dzieci z Ukrainy. Dyrektorzy wskazują na ważne problemy
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 15.03.2022 01:00

Apel w sprawie dzieci z Ukrainy. Dyrektorzy wskazują na ważne problemy

pilne1
fot. Wokandapix z Pixabay, canva.com

Do polskich szkół napływa coraz więcej dzieci z Ukrainy. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie starają się zapewnić im jak najlepsze warunki do nauki w nowym kraju. Mimo to szybko zaczęły pojawiać się pierwsze problemy. Dyrektorzy postanowili opublikować w tej sprawie apel.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty stwierdziło, że dzieci z Ukrainy, póki co nie powinny podlegać systemowi oceniania. Ich zdaniem szkoły powinny ograniczać się do wydawania zaświadczeń o objęciu nauką i rekomendacji dotyczącej postępów ucznia.

Apel w sprawie dzieci z Ukrainy

- Aktualne przepisy nie wyłączają dzieci kierowanych do szkół po przybyciu z objętej wojną Ukrainy z oceniania i klasyfikowania, co wobec różnic przedmiotów nauczania i treści programowych, zasad oceniania 2 państw, mieszanego wieku i sytuacji życiowej zapisywanych do jednego oddziału dzieci jest niedorzecznością — czytamy w oficjalnym apelu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Dyrektorzy zaproponowali, by na jakiś czas zrezygnować z oceniania uczniów z Ukrainy. Póki co dzieci powinny dostawać rekomendacje od nauczycieli oraz zaświadczenia o objęciu nauką.

Dzieci z Ukrainy w Polsce

W samej Warszawie szkoły powiększyły się z dnia na dzień o 4,5 tys. uczniów. Według danych z piątku w całej Polsce do szkół dołączyło około 30 tys. dzieci z Ukrainy. Liczby te stale rosną. Dla nauczycieli jest to niemałe wyzwanie. Ministerstwo Edukacji zasugerowało placówkom oświatowym utworzenie specjalnych oddziałów przygotowawczych dla uczniów zza wschodniej granicy. Ma to im pomóc opanować język i przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

- Zależy nam na zapewnieniu komfortu edukacji ukraińskich dzieci. Dlatego te, które nie mówią w języku polskim, będą uczyć się w oddziałach przygotowawczych. Na dziś mamy już ponad 340 oddziałów przygotowawczych — mówiła we Wrocławiu wiceminister Marzena Machałek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?