Będzie płacz i ból brzuszka. Takich ogórków nie wolno podawać dziecku!
Kiedy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka, możemy spotkać się z opinią, że maluszek może próbować wszystkiego, co jedzą rodzice, pod warunkiem że ich dieta jest zdrowa. Babcia przekonuje, że kiedyś już trzymiesięcznym dzieciom dawało się oblizać łyżkę po zupie i wszyscy mieli się świetnie.
Jednak są dania i dodatki, które, choć dla dorosłych zdrowe, nigdy nie powinny znaleźć się w zasięgu rączek małego smakosza. Należą do nich m.in. szeroko pojęte pikle, w tym ulubiony dodatek Polaków do kanapek.
Czy ogórki konserwowe są zdrowe
Nie ma co się oszukiwać - pikle są pyszne. Czasem mówimy o ogórkach konserwowych: marynowane lub w occie. Lubimy je, bo są słodko-kwaśne, chrupiące i świetnie pasują zarówno do kanapki, jak i w roli przystawki do dania głównego. Ogórki konserwowe są zdrowe dla dorosłych. Kwaśne środowisko zapobiega rozwojowi bakterii, więc rzadko się psują.
Do tego mają sporo witamin C, A i z grupy B, a także minerałów: miedzi, cynku i magnezu, które odkwaszają organizm. Jednak zanim podasz je dziecku, przypomnij sobie, jak robi się pikle, wszystkie, bo przecież nie tylko ogórki traktujemy tą zalewą i konserwujemy na zimę.
Czy dzieci mogą jeść ogórki marynowane
W składzie ogórków marynowanych, niezależnie od tego czy przygotowano je w domu, czy w fabryce znajdziemy całkiem spore porcje soli, cukru i octu. Już sam cukier i sól w takich ilościach mogą być szkodliwe dla niemowlęcia i małego dziecka, bo znacznie przekraczają dopuszczalną do spożycia w czasie doby. Nadmiar soli w diecie dziecka, może zaowocować problemami z nerkami, cukier prowadzi do otyłości, zaparć, problemów z trawieniem.
Jednak najgroźniejszy dla malucha w tej miksturze jest ocet. Niedojrzały i bardzo delikatny układ trawienny dziecka, nie jest gotów na tak silny składnik. Ocet podrażnia jelita i żołądek. Dodatkowo utrudnia wchłanianie witamin i minerałów, może doprowadzić nawet do anemii. Przetwory z octem, w tym ogórki konserwowe są zakazane dla niemowląt i małych dzieci.
Od kiedy dzieci mogą jeść pikle
Sporadycznie i w niewielkich ilościach można podać ogórka konserwowego dziecku po drugich urodzinach. Wszelkie gruszki, dynia czy śliwki w occie podobnie, pod warunkiem że nie są zbyt mocno doprawione octem. Nie podajemy grzybów w occie (ani w żadnej innej formie dzieciom do 12, a według niektórych źródeł nawet 16 r.ż.
Częste serwowanie dziecku dań z octem skończyć się może biegunką, bólem brzuszka i wielkim płaczem, lepiej więc nie spieszyć się z wprowadzaniem ich do diety malucha. Znacznie rozsądniej jest wybrać kiszone warzywa, które zawierają cenne bakterie probiotyczne. Te wspierają florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
Zobacz także:
Poprawia trawienie i nastrój, ale ostrożnie z jej stosowaniem. Dla niektórych jest zakazana
Zamówiła herbatkę na odchudzanie w internecie. Chwilę później walczyła o życie w szpitalu