Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Poprawia trawienie i nastrój, ale ostrożnie z jej stosowaniem. Dla niektórych jest zakazana
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 10.10.2023 14:10

Poprawia trawienie i nastrój, ale ostrożnie z jej stosowaniem. Dla niektórych jest zakazana

dziurawiec zwyczajny herbatka zakazana
Fot. 13Smile/ShutterStock

Dziurawiec zwyczajny, to jedna z najpowszechniej wykorzystywanych w ziołolecznictwie roślin. Jego szerokie zastosowanie i łatwa dostępność zachęcają. Dziurawiec zwyczajny rośnie dziko na polskich łąkach, ma żółte kwiatki i charakterystyczne "dziurki" na liściach, które widać pod światło. W rzeczywistości są to olejki eteryczne rośliny.

Mimo że herbatka z dziurawca ma wiele prozdrowotnych właściwości, to roślinę trzeba zbierać w określonym momencie roku. Susz można kupić przez cały rok w aptekach i sklepach zielarskich. Jednak dziurawiec dla niektórych jest surowo zakazany.

Dziurawiec zwyczajny właściwości

Dziurawiec zwyczajny zbiera się na przełomie sierpnia i września, kiedy najintensywniej kwitnie. Teraz, jest już za późno i trzeba ratować się dostępnym w sklepach suszem. Dziurawiec ma potwierdzone działanie przeciwdepresyjne, choć nie do końca wiadomo, który związek za nie odpowiada. Najczęściej wskazuje się na hyperycynę (naftodianron) i hyperforynę (pochodna floroglucyny, związek fenolowy).

UWAGA!

Dziurawiec pomoże w walce z jesienną chandrą i przejściowym spadkiem nastroju, jednak w głębszych epizodach depresyjnych nie zastąpi konsultacji ze specjalistą i zaleconego przez niego leczenia farmakologicznego. W przypadku epizodów depresyjnych należy stosować wyciąg, a nie napar z dziurawca.

Dziurawiec działa moczopędnie, więc obniża ciśnienie krwi, wspiera naczynia włosowate, dzięki hiperforynie, wykazuje działanie antybiotyczne, zawiera także garbniki, które pomagają w walce z biegunką. W roślinie znajdziemy także inne substancje, m.in. witaminy A i C. 

Dziurawiec stosuje się także w schorzeniach dróg żółciowych i żołądka, jak również przy bólach brzucha, biegunce, braku apetytu. Dziurawiec działa rozkurczająco na mięśnie układu pokarmowego. Wykazuje także działanie uspokajające, pomaga walczyć z lękami.

Projekt bez nazwy - 2023-10-10T133422.594.jpg

Fot. Wikipedia Commons, Kwiaty dziurawca

Herbatka z dziurawca: na co pomaga

Zaparzony susz to doskonałe remedium na dolegliwości trawienne. Ziele dziurawca stosuje się np. po ciężkostrawnym posiłku. Kiedy czujemy się przepełnieni, wzdęci - warto sięgnąć po napar z tej rośliny. Herbatkę z dziurawca można stosować także zewnętrznie, ma działanie odkażające i przyspiesza gojenie ran

Olej z dziurawca, który znajdziesz w sklepach zielarskich, ma działanie ściągające i przeciwzapalne. Stosuje się go w przypadku podrażnień i ran. Przyspiesza gojenie i łagodzi. Ze względu na zawartość witamin A i C, można go stosować także profilaktycznie w celu spowolnienia starzenia się skóry. Po użyciu ziela dziurawca, zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym, chroń skórę przed słońcem, bo może powodować przebarwienia. 

Herbatka z dziurawca zakazana!

Jak wspomnieliśmy wyżej, skóra po spożyciu herbatki z dziurawca powinna być chroniona (odzieżą i kremem z wysokim filtrem) przed słońcem, poza przebarwieniami może dojść do poparzeń, bo skóra staje się wrażliwsza na promieniowanie. Napar z dziurawca zwyczajnego zakazany jest też dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, bo osłabia działanie tabletek. Konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie.

Dziurawiec może też wchodzić w reakcje z innymi lekami, dlatego zawsze o zamiarze jego użycia powinno się porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Herbatka z dziurawca jest zakazana dla kobiet ciężarnych, matek karmiących i dzieci, aż do 18 r.ż.. Nie powinny go także stosować osoby z chorą wątrobą i zmagające się z zakrzepicą. 

Zobacz także:

Syrop na kaszel od Anny Lewandowskiej. "Stosuj kilka razy dziennie po jednej łyżeczce"

Colę na ból brzucha polecają nawet lekarze. Powinna być surowo zakazana