Biegunka u niemowlęcia. Przyczyny i objawy
Choć w przypadku osoby dorosłej rozpoznanie biegunki raczej nie stanowi problemu, to w przypadku małych dzieci jest nieco inaczej. Wynika to przede wszystkim z tego, jaki pokarm przyjmuje niemowlę. U małych dzieci dieta składa się w całości albo w znaczącej części z mleka. To natomiast sprawia, że konsystencja ich wypróżnień może przypominać nam biegunkę, nawet kiedy dziecku nic nie dolega.
Szczególnie młodzi rodzice powinni wiedzieć, na co dokładnie zwracać uwagę, jeżeli podejrzewają, że ich dziecko ma biegunkę. Dzięki temu będą mogli w porę zareagować, aby ulżyć maluchowi w tej nieprzyjemnej chorobie.
Objawy biegunki u dzieci
Po pierwsze warto zwrócić uwagę, ile razy w ciągu dnia dziecko ma pełną pieluchę. Jeżeli obserwujemy, że w ciągu 12 godzin dziecko wypróżniło się około 5 razy lub więcej, to może właśnie oznaczać biegunkę u malucha. W przypadku pojawienia się choroby, konsystencja stolca będzie również bardziej rozwodniona niż zazwyczaj.
Dodatkowo zawartość pieluszki może mieć bardzo nieprzyjemny zapach. Może też zmienić kolor np. na zielonkawy. Choć nie będzie to przyjemne, to warto też sprawdzić, czy w stolcu nie pojawiła się krew lub śluz. Tego typu objawy również mogą świadczyć o biegunce.
Również zachowanie dziecka może nam zasygnalizować, że coś jest nie tak. Jeżeli maluch jest widocznie osłabiony, bardziej marudny lub markotny, a także częściej płacze, to są to sygnały, które powinny w głowie rodzica zapalać czerwoną lampkę.
U dziecka mogą pojawić się również wymioty, co sprawia, że z jego organizm traci dodatkowe płyny. Jeżeli dziecko wymiotuje, ale musimy mu podać płyny do picia, chociażby wodę, to róbmy to powoli i małymi porcjami. Dzięki temu zmniejszymy szansę, że podrażnimy już i tak nadwyrężony żołądek.
Pamiętajmy też, że jeżeli zauważymy u dziecka niepokojące objawy, to zgłośmy to jak najszybciej do lekarza. Dzięki temu będziemy mogli w odpowiedni sposób pomóc naszemu dziecku i zabezpieczyć je przed pojawieniem się niebezpiecznych komplikacji.
Jeśli chodzi o przyczyny biegunki, to może być ona wywołana przez zatrucie pokarmowe, zakażenie wirusowe, przyjmowanie antybiotyków, a także nietolerancje pokarmowe, jak np. w przypadku laktozy. Również inne choroby mogą wpływać na pracę układu pokarmowego u dziecka, który jest o wiele delikatniejszy niż u osób dorosłych.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Rodzice ostrzegają przed maseczkami dla niemowląt. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia
-
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał termin
-
Produkty zakazane w czasie ciąży. Lepiej całkowicie z nich zrezygnować
źródło: Edziecko.pl