portalparentingowy.pl
Bliźniaczki z Kolonii

fot. unsplash.com/Andrew Seaman

Bliźniaczki urodziły się w odstępie 3 miesięcy. Lekarze pierwszy raz spotkali się z takim przypadkiem

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Niezwykłe bliźniaczki przyszły na świat w Kolonii. Według lekarzy dziewczynki są rekordzistkami, jeżeli chodzi o odstęp pomiędzy ich narodzinami. W przypadku tych dziewczynek wyniósł on prawie 100 dni.

Zazwyczaj narodziny bliźniaków dzieli co najwyżej kilka godzin, jednak zdarzają się przypadki, kiedy ta przerwa trwa o wiele dłużej. W tym wypadku mówimy o ponad 3 miesiącach odstępu pomiędzy narodzinami sióstr. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie nietypowe narodziny mogą zajść tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Pierwsza z bliźniaczek przyszła na świat 17 listopada 2018 roku w 26. tygodniu ciąży, kiedy doszło do przedwczesnej akcji porodowej. Mała Liana ważyła jedynie 900 gramów, przez co musiała spędzić wiele miesięcy na oddziale intensywnej terapii noworodków.

Jena z bliźniaczek urodziła się 3 miesiące przed drugą

Po narodzinach małej Liany akcja porodowa nagle wyhamowała. Szyjka macicy zamknęła się i zadecydowano, że siostra dziewczynki jeszcze poczeka na swój poród. Lekarze mogli zdecydować się na taki krok, ponieważ Liana i jej siostra są bliźniaczkami dwujajowymi. Oznacza to, że każda z nich miała swój worek owodniowy, a także łożysko.

Leonie, która przyszła na świat 97 dni po swojej siostrze. Urodziła się 4 dni po planowanym terminie porodu, a dokładniej 22 lutego 2019 roku. Dziewczynka ważyła 3,6 kilograma, podobnie jak inne donoszone noworodki i była w pełni zdrowa.

Na szczęście wcześniejsze narodziny Liany nie doprowadziły do poważniejszych komplikacji i dziewczynka mogła się prawidłowo rozwijać tak jak jej siostra. Jednak wciąż ich przypadek stanowi dla lekarzy niemałe zaskoczenie. Wszystko dlatego, że najprawdopodobniej stanowi ewenement na skalę światową, właśnie przez odstęp pomiędzy ich narodzinami.

Według lekarzy jest to rekordowy odstęp pomiędzy porodami. Wcześniejszymi rekordzistami byli bliźniacy z Irlandii, którzy urodzili się w odstępie 87 dni w 2012 roku. Oznacza to, że dziewczynki z Kolonii pobiły ich wynik o 10 dni. Co więcej, Leonie przyszła na świat w innym roku niż jej starsza siostra, co również sprawia, że ich przypadek jest tak nietypowy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • 3 dni po wypisaniu 4-latka ze szpitala doszło do tragedii. "Nie życzyłabym tego nawet najgorszemu wrogowi"

  • Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci. Nie wolno ich bagatelizować

  • Przyczyny płaczu u niemowlęcia. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

źródło: Parenting.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >