portalparentingowy.pl
Niemowlę: dlaczego płaczą

fot. pixabay.com/joffi

Przyczyny płaczu u niemowlęcia. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Płacz dla niemowlęcia jest jedyną formą komunikacji ze światem i przede wszystkim jego rodzicami. Dzieci mogą płakać z najróżniejszych powodów, a sam płacz, jak i towarzyszące mu zachowanie mogą się różnić w zależności od tego, czego

Doświadczeni rodzice bez problemu potrafią odczytać znaczenie niemowlęcego płaczu. W końcu mieli czas, aby poznać zachowania swojego dziecka i nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby. Jednak jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę jako rodzic, możemy mieć problem z tym, aby rozpoznać, co dokładnie dziecko chce osiągnąć przez swój płacz.

Jedną z naszych podstawowych potrzeb jest jedzenie i tyczy się to również dzieci, które niestety nie mogą się najeść na zapas. Z tego też względu co jakiś czas oznajmiają, że nadszedł czas na kolejny posiłek. W przypadku płaczu wywołanego głodem jego dźwięk przypomina kwilenie. Co więcej, kiedy zbliża się pora karmienia, dziecko może układać głowę na bok, oblizywać się i przykładać piąstki do twarzy.

Dlaczego niemowlęta płaczą?

Oczywiście finalnym skutkiem nakarmienia dziecka jest brudna pielucha, której napełnienie dziecko również bez wątpienia nam zasygnalizuje. W tym wypadku płacz dziecka może być niezwykle głośny i brzmieć rozpaczliwie.

Omawiając jeszcze sytuacje związane z karmieniem dziecka, nie można zapominać o kolkach. Atak kolki zazwyczaj jest nagły i tym samych charakteryzuje się towarzyszący mu płacz. Dodatkowo płacz dziecka z kolką jest wyjątkowo piskliwy.

Innym powodem pojawienia się płaczu u niemowlęcia może być zwykła potrzeba bliskości. W takiej sytuacji płacz może nam przypominać miauczenie kota. Jednak co za dużo to nie zdrowo i nawet bliskość rodzica może w końcu zmęczyć naszego malucha, który chęć zaśnięcia także pokazać nam może w formie płaczu. W tego typu sytuacjach dziecko zazwyczaj zaczyna marudzić, zanim pojawi się faktyczny płacz.

Dzieci tak jak i dorośli miewają swoje humorki i może się też zdarzyć, że nasz niemowlak zacznie płakać ze złości, ponieważ nie zwracaliśmy na niego za bardzo uwagi. W takiej sytuacji warto obejrzeć ciało malucha, które zazwyczaj staje się mocno napięte. W złości dzieci dodatkowo zaciskają też swoje piąstki. Jednak płacz może być też skutkiem nudy, chociaż w takich momentach można to bardziej opisać jako kwilenie lub popłakiwanie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Mama i córka podbijają internet. Ich wspólne zdjęcia zachwyciły tysiące internautów

  • Zaszła w ciążę mimo stosowania antykoncepcji. Podczas badania USG czekała ją kolejna niespodzianka

  • Mama kichnęła przy swoim dziecku. Reakcja malca powala na łopatki

źródło: mamotoja.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >