portalparentingowy.pl
Niemowlę: dlaczego płaczą

fot. pixabay.com/joffi

Przyczyny płaczu u niemowlęcia. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Płacz dla niemowlęcia jest jedyną formą komunikacji ze światem i przede wszystkim jego rodzicami. Dzieci mogą płakać z najróżniejszych powodów, a sam płacz, jak i towarzyszące mu zachowanie mogą się różnić w zależności od tego, czego

Doświadczeni rodzice bez problemu potrafią odczytać znaczenie niemowlęcego płaczu. W końcu mieli czas, aby poznać zachowania swojego dziecka i nauczyć się rozpoznawać jego potrzeby. Jednak jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę jako rodzic, możemy mieć problem z tym, aby rozpoznać, co dokładnie dziecko chce osiągnąć przez swój płacz.

Jedną z naszych podstawowych potrzeb jest jedzenie i tyczy się to również dzieci, które niestety nie mogą się najeść na zapas. Z tego też względu co jakiś czas oznajmiają, że nadszedł czas na kolejny posiłek. W przypadku płaczu wywołanego głodem jego dźwięk przypomina kwilenie. Co więcej, kiedy zbliża się pora karmienia, dziecko może układać głowę na bok, oblizywać się i przykładać piąstki do twarzy.

Dlaczego niemowlęta płaczą?

Oczywiście finalnym skutkiem nakarmienia dziecka jest brudna pielucha, której napełnienie dziecko również bez wątpienia nam zasygnalizuje. W tym wypadku płacz dziecka może być niezwykle głośny i brzmieć rozpaczliwie.

Omawiając jeszcze sytuacje związane z karmieniem dziecka, nie można zapominać o kolkach. Atak kolki zazwyczaj jest nagły i tym samych charakteryzuje się towarzyszący mu płacz. Dodatkowo płacz dziecka z kolką jest wyjątkowo piskliwy.

Innym powodem pojawienia się płaczu u niemowlęcia może być zwykła potrzeba bliskości. W takiej sytuacji płacz może nam przypominać miauczenie kota. Jednak co za dużo to nie zdrowo i nawet bliskość rodzica może w końcu zmęczyć naszego malucha, który chęć zaśnięcia także pokazać nam może w formie płaczu. W tego typu sytuacjach dziecko zazwyczaj zaczyna marudzić, zanim pojawi się faktyczny płacz.

Dzieci tak jak i dorośli miewają swoje humorki i może się też zdarzyć, że nasz niemowlak zacznie płakać ze złości, ponieważ nie zwracaliśmy na niego za bardzo uwagi. W takiej sytuacji warto obejrzeć ciało malucha, które zazwyczaj staje się mocno napięte. W złości dzieci dodatkowo zaciskają też swoje piąstki. Jednak płacz może być też skutkiem nudy, chociaż w takich momentach można to bardziej opisać jako kwilenie lub popłakiwanie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: mamotoja.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >