portalparentingowy.pl
Objawy koronawirusa u dzieci

fot. pixabay.com/educadormarcossv

Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci. Nie wolno ich bagatelizować

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

W przypadku dzieci objawy koronawirusa wyglądają nieco inaczej niż u osób dorosłych. Mogą się też pojawić nietypowe symptomy, które wynikają zarówno z zakażenia drobnoustrojem, jak i ze stresu, który towarzyszy nam od początku

Wśród najczęściej występujących objawów koronawirusa wymienia się zazwyczaj gorączkę, duszności, osłabienie i kaszel. U dzieci może pojawić się również ból gardła, biegunka, a także wymioty. W przypadku symptomów ze strony układu pokarmowego pojawiają się one znacznie częściej u dzieci, jednak nie oznacza to, że nie mogą się pojawić również u osoby dorosłej.

Warto też wspomnieć, że od początku pandemii trwają badania dotyczące samej charakterystyki koronawirusa SARS-CoV-2, jak i przebiegu zakażenia tym patogenem. Z tego też względu naukowcy i lekarze obserwują objawy, które wcześniej nie były brane pod uwagę pod względem zakażenia COVID-19. Trzeba też pamiętać, że wirus cały czas mutuje i jego poszczególne odmiany mogą powodować nieco inne symptomy.

Nietypowe objawy koronawriusa u dzieci

Warto wspomnieć, że w przypadku dzieci objawy towarzyszące im przy zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wynikać zarówno z działania samego drobnoustroju, jak i stresu, który dodatkowo odciska swoje piętno na naszej odporności, a także ogólnym zdrowiu.

Z tego też względu wśród mniej typowych objawów COVID-19 u dzieci można wymienić takie dolegliwości jak drażliwość, niepokój, stany depresyjne, rozdrażnienie, płaczliwość oraz trudności z koncentracją. Zdarza się również, że wśród najmłodszych pacjentów obserwuje się również niewyjaśnione bóle głowy i ciała, wysypkę, zapalenie spojówek, a nawet uporczywą czkawkę.

Oczywiście obserwowanie takich objawów u zakażonych dzieci nie oznacza, że będą one się pojawiać u każdego malucha, który ma kontakt z tym wirusem. Pamiętajmy, że dzieci z reguły przechodzą COVID-19 o wiele łagodniej niż dorośli, a czasami choroba może praktycznie nie dawać żądnych objawów.

Co więcej, nawet w momencie, kiedy u dziecka pojawią się pierwsze symptomy, to nie muszą się u niego pojawiać wszystkie, a może też tak, że infekcja będzie u niego przebiegać w zupełnie inny sposób.

Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, przez to sama infekcja może przybierać bardziej indywidualną formę. Rzecz jasna w momencie pojawienia się niepokojących symptomów jedynie test jest w stanie potwierdzić, że dana osoba została zakażona. Wynika to z tego, że objawy towarzyszące koronawirusowi mogą się pojawiać w przypadku innych chorób.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: aptekagemini.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >