portalparentingowy.pl
Metoda 3_5_7: zagrożenia

pixabay

Budzi ogromne kontrowersje. Czy metoda usypiania 3-5-7 jest dobra dla dzieci?

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Wśród popularnych sposobów usypiania dzieci, dużo mówi się o metodzie 3-5-7. Część rodziców zachwala jej skuteczność. Niestety nie wiedzą oni, że może wyrządzić dziecku dużą krzywdę

Metoda 3-5-7 jest obszarem wielu emocjonalnych rozmów rodziców, którzy wymieniają się spostrzeżeniami na forach internetowych. Zdania na jej temat są mocno podzielone, mimo to wciąż cieszy się dużą popularnością. Niestety korzystanie z niej, chociaż może wydawać się skuteczne, niesie ze sobą duże ryzyko.

undefined

Metoda 3-5-7. Czy warto ją stosować?

undefined

Założeniem metody 3-5-7 jest wykonywanie ściśle określonych czynności, które mają doprowadzić do tego, że nasze dziecko uśnie. I chociaż faktycznie, czasem przynosi zamierzony efekt, może wyrządzić mu także dużą krzywdę. 

Przebieg usypiania dziecka przy użyciu metody 3-5-7 wygląda następująco. Zostawiamy malucha samego w sypialni. Jeżeli zacznie płakać, przychodzimy do niego po 3 minutach, ale nie bierzemy go na ręce ani nie przytulamy. Unikamy także kontaktu wzrokowego. Staramy się uspokoić go za pomocą spokojnej mowy, w ostateczności delikatnego głaskania po pleckach czy rączkach. Następnie wychodzimy z pokoju. Jeśli zacznie płakać, ponawiamy powyższe działania, ale tym razem dopiero po upływie 5 minut. 

Ostatnim krokiem jest, jak zapewne wielu mogło się już domyśleć, zostawienie dziecka i powrót do niego po upływie 7 minut, jeśli usłyszymy płacz. Ten etap powtarzany jest do skutku, czyli do momentu zaśnięcia dziecka. Zwolennicy metody zapewniają, że już po 10 dniach jej stosowania, dziecko jest w stanie zasnąć samodzielnie. 

Faktycznie metoda może być skuteczna. Jest jednak pewien haczyk. Używanie jej może wyrządzić dziecku dużą krzywdę. Po pierwsze płacz jest jedyną metodą komunikacji malucha, który nie potrafi jeszcze mówić. Jeśli będzie systematycznie ignorowany lub traktowany w zimny, skalkulowany sposób, dziecko może nie wykształcić zaufania wobec rodziców i czuć się ignorowane. Może też stracić poczucie własnej sprawczości. Taki obrót spraw grozi fatalnymi konsekwencjami w przyszłości i generować zaburzenia natury psychicznej.

Warto również zdać sobie sprawę, że metoda 3-5-7 wcale nie uczy dziecka spokojnego, samodzielnego zasypiania. Ono po prostu zasypia ze zmęczenia, wyczerpane nieskuteczną walką o uwagę osób, które powinny być dla niego wsparciem i bez których nie może sobie poradzić.

Mając na uwadze możliwość wystąpienia bardzo niebezpiecznych następstw używania metody 3-5-7 stanowczo ją odradzamy. Chociaż z pozoru może wydawać się skuteczna, stosowanie jej może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, które wpłyną na resztę życia młodego człowieka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Szukasz pomysłu na zabawę dla dzieci w domu? Przedstawiamy kilka wspaniałych propozycji

  • Czym grozi picie kawy w ciąży? Amerykańscy naukowcy alarmują, konsekwencje mogą być poważniejsze, niż się wydaje

  • Objawy niedoboru witaminy D. U dzieci jest on szczególnie niebezpieczny, lekarz tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Źródło: mamoholiczka

Damian WitońAutor

Wydawca portalu portalparentingowy.pl, z wykształcenia psycholog, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Myślę, że zdrowie jest często kwestią wyboru. Aby się nim cieszyć, trzeba jednak wiedzieć, jak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >

Dziecko

Zdolny 11-latek pasjonuje się stylizacją paznokci. Klientki są zachwycone

Czytaj więcej >