Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Chcą zwiększyć liczbę godzin religii dla uczniów. Powód może zaskoczyć
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 09.06.2022 12:39

Chcą zwiększyć liczbę godzin religii dla uczniów. Powód może zaskoczyć

Ławki w szkole
fot. Semen Salivanchuk, Senlay z Pixabay, canva.com

Podczas spotkania w Zakopanem przedstawiciele Episkopatu rozważali problem kryzysu wiary w Polsce. Wzięli pod uwagę malejącą liczbę uczniów, którzy uczęszczają na lekcje religii. Aby poradzić sobie z tym problemem, zaproponowano nietypowe rozwiązanie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego Episkopatu rozważali wprowadzenie dodatkowych godzin katechezy dla uczniów. Zgodnie z projektem lekcje religii miałyby się odbywać zarówno w szkole, jak i przy parafii. Miałoby to pomóc młodym wejść w głęboką relację z Panem Bogiem.

Chcą wprowadzić dodatkowe godziny katechezy

Uczestnicy 392. Zebrania Plenarnego Episkopatu w Zakopanem rozmawiali na temat przeciwdziałania kryzysowi wiary. Uznali, że należy wprowadzić zmiany w organizacji lekcji religii, tak by odpowiadały na obecne potrzeby.

- Wszyscy jesteśmy świadomi intensywnych przemian, jakie stoją przed katechizacją w Polsce. Mamy bardzo intensywne przemiany kulturowe, społeczne, religijne. A to rodzi różnorodne trudności i kryzys wiary — mówił biskup Wojciech Osiał, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. Zgromadzeni zaproponowali dodatkowe godziny katechezy przy parafiach. Miałyby one uzupełniać zajęcia prowadzone w szkole.

- Nie wolno ograniczać się do lekcji religii w szkole, ponieważ prawdziwe i najgłębsze wychowanie w wierze dokonuje się w środowisku wiary, jakim jest parafia — wyjaśnił biskup Osiał.

Frekwencja na lekcjach religii

Nie ulega wątpliwości, że obecnie coraz mniej uczniów bierze udział w lekcjach religii. Według statystyk frekwencja spada przede wszystkim w Polsce centralnej, zachodniej i północnej. Obecnie część diecezji planuje otworzenie szkół dla katechetów, które mają odwrócić tę tendencję. Pierwsze placówki powstaną w diecezji poznańskiej, katowickiej i łódzkiej.

Dziś na religię w szkołach uczęszcza 90 proc. uczniów szkół podstawowych. Zainteresowanie to jednak spada z wiekiem. W liceach to zaledwie 60 proc., a w technikach - 70 proc.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: mamotoja.pl

Tagi: religia