portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Chłopiec czy dziewczynka? Badacze wskazali, czyj poród jest boleśniejszy dla kobiet
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 03.11.2023 13:14

Chłopiec czy dziewczynka? Badacze wskazali, czyj poród jest boleśniejszy dla kobiet

ból porodowy zależy od płci dziecka
Fot. Shutterstock

Podobno ból porodowy można porównać z jednoczesnym łamaniem 20 kości. Mówi się też, że kobieta zapomina o nim natychmiast, jak weźmie dziecko w ramiona. Jednak czasem trauma pozostaje na znacznie dłużej. Bólu porodowego nie da się opisać, bo każda kobieta odczuwa go nieco inaczej. Nie u każdej rodzącej jest on taki sam.

Tego, jak wielkie cierpienie towarzyszy porodowi, zależy od wielu czynników. M.in. od indywidualnego odczuwania bólu, ale też od budowy matki, wielkości dziecka, ułożenia płodu, a także...płci dziecka. 

Syn czy córka? Naukowcy nie mają wątpliwości

Okazuje się, że istnieją badania, które potwierdzają, że płeć dziecka może mieć związek z tym, czy poród jest bardziej, czy mniej bolesny. Hiszpańscy specjaliści z Uniwersytetu w Granadzie i szpitala uniwersyteckiego San Cecilio przeprowadzili próbę na 56 zdrowych rodzących. 29 z nich urodziło chłopców, a 27 dziewczynki. 

Każdej z nich pobrano krew do badań przed i o porodzie. Pobrano także ich krew pępowinową. Próbki zostały zbadane na obecność markerów zapalnych. Badacze ponad wszelką wątpliwość odkryli, że kobiety, które rodziły córki, cierpiały mniej, niż te, które urodziły synów. Matki chłopców odnosiły też większe obrażenia ciała.

gabriel-tovar-PHf3Iaghr28-unsplash.jpg

Fot. Unasplash

Dlaczego rodzenie chłopca boli bardziej

Wyjaśnienie badaczy skupia się na układach enzymatycznych, te występujące w kobiecych organizmach są dojrzalsze w chwili narodzin. Żeńskie płody wykazują większą obronę antyoksydacyjną, a przez to mniej stresu oksydacyjnego na swoich błonach komórkowych niż chłopcy. Mówiąc wprost - płód męski przez niższą dojrzałość układów enzymatycznych w chwili narodzin, silniej oddziałują na ciało matki.

Bardziej boli i mocniej uszkadza ciało rodzącej, gdy na świat wydajemy syna. Dodatkowo kanadyjscy naukowcy z University of Toronto dowiedli, że w ciąży z synem ryzyko cukrzycy ciążowej jest o 4 proc. wyższe, kiedy kobieta oczekuje syna, niż w przypadku ciąży z płodem żeńskim. Warto jednak pamiętać, że grupa, którą zbadali Hiszpanie, jest niewielka, bo to wciąż zaledwie 56 kobiet.

Jak zmniejszyć ból porodowy

Jeśli ciężarna jest zdrowa, powinna w czasie oczekiwania na dziecko dbać o aktywność fizyczną. Spacery, a także inne formy ruchu o umiarkowanym natężeniu, wzmacniają szkielet mięśniowy, ale też poprawiają wydolność oddechową, a to przydaje się przy porodzie. Warto zainteresować się także medytacją i ćwiczeniami oddechu - pomagają się uspokoić i zapanować nad ciałem.

Przy samym porodzie ból może uśnieżyć woda, w pierwszej fazie porodu, w asyście położnej lub partnera skorzystaj z wanny, lub postój pod prysznicem. Warto też korzystać z innych akcesoriów w sali porodowej, kołysanie się na piłce, zwisanie przy drabinkach, doskonale łagodzą ból. Pamiętaj też, że nie musisz rodzić w pozycji leżącej na plecach. W kucki rodzi się łatwiej!

Zobacz także:

Szpital okłamał matkę, dziecko zmarło. Zaniedbanie tej procedury to skandal!

Matki wybrały najlepsze porodówki w Polsce. Dwie kliniki z tego samego miasta [LISTA]

Chamstwo i bezpodstawne nacinanie krocza muszą się skończyć! Zacznijmy Rodzić po Ludzku