Choroba bostońska atakuje dzieci na Podhalu. Sanepid wydał ostrzeżenie
W ostatnim czasie rośnie liczba nowych przypadków bostonki. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej szczególnie atakuje dzieci na Podhalu. Przypadki zakażeń odnotowano tam prawie we wszystkich przedszkolach.
Bostonka zaatakowała dzieci w powiecie nowotarskim i tatrzańskim. W większości tamtejszych przedszkoli, a także w szkołach odnotowano przypadki zakażenia. Przed chorobą ostrzegają Inspekcje Sanitarne z Zakopanego i Nowego Targu.
Choroba bostońska - co to jest?
Choroba bostońska lub bostonka to potoczne nazwy choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, nawiązujące do miejsca, w którym miała miejsce epidemia tego schorzenia, czyli Bostonu. Choroba bostońska to rodzaj infekcji wirusowej, która objawia się charakterystyczną wysypką.
Można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub jej wydzielinami z nosa i gardła, a także śliną lub płynem wyciekającym z pękających pęcherzyków na ciele chorego. Źródłem zakażenia może być także stolec. Należy bardzo uważać także na przedmioty, z którymi miała kontakt zakażona osoba.
Choroba bostońska - objawy
Pierwsze objawy, które mogą świadczyć o zachorowaniu na bostonkę, nie należą do charakterystycznych i występują przy wielu infekcjach. Są to: zmęczenie, gorączka (około 38-39 st. C), brak apetytu, złe samopoczucie, a czasem także nudności, biegunka i wymioty.
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej ma jeszcze jeden bardzo typowy symptom. Są to wykwity pęcherzykowe i plamisto-grudkowe. Owrzodzenia pojawiają się na języku, wewnętrznej stronie policzków czy dziąsłach, a także na stopach, pośladkach oraz dłoniach.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: parentong.pl, medonet.pl, doz.pl