portalparentingowy.pl
Padaczka u dzieci

fot. pixabay.com/Free-Photos

Nietypowy objaw padaczki u dzieci. Bardzo trudno go dostrzec

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych, a aż 80% przypadków zachorowań przypada na okres do 20 roku życia. Co więcej, nawet u bardzo małych dzieci mogą się pojawić objawy padaczki, jednak niektóre z nich bardzo tru

Padaczka najczęściej kojarzy nam się z objawami w postaci drgawek i szczękościskiem. Owszem w niektórych przypadkach tej choroby, pacjenci faktycznie borykają się z napadami drgawek, jednak wyglądają one inaczej, niż przyzwyczaiły nas do tego filmy. Co więcej, padaczka może się objawiać również w inne sposoby, o czym powinni wiedzieć szczególnie rodzice małych dzieci.

U niemowlęcia objawem padaczki może być nawet mimowolne drżenie jednej kończyny lub palca. Może też się pojawić tak zwany napad zgięciowy, który polega na tym, że dziecko nagle przyciąga główkę do klatki piersiowej i jednocześnie rozkłada swoje ręce na boki. Tego typu objaw może pojawić się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, jak i w nocy i najczęściej przybiera formę nagłych szarpnięć.

Nietypowy objaw padaczki u dzieci

Innym dość nietypowym objawem padaczki u małych dzieci jest chwilowa „zawieszka” nazywana atakiem wyłączenia. Może to wyglądać, jakby dziecko przez krótki czas się głęboko zamyśliło.

Maluch w czasie takiego ataku traci kontakt z otoczeniem, patrzy się w jeden punkt i nie reaguje na bodźce zewnętrzne. U niektórych dzieci podczas napadu pojawia się szybki ruch gałek ocznych lub żuchwy. Objaw ten jest szczególnie trudny do zaobserwowania, ponieważ trwa stosunkowo krótko.

Pamiętajmy, że jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko może mieć padaczkę, to powinniśmy to jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Dzięki temu możliwe będzie poznanie dokładnej przyczyny ewentualnej choroby u dziecka i udzielenie mu pomocy czy to w postaci zabiegu chirurgicznego, czy też wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Jeżeli jesteśmy już przy temacie udzielania pomocy osobom chorym na padaczkę, to warto rozwiać niezwykle popularny mit, który dotyczy tej choroby. Chodzi mianowicie o wkładanie różnych przedmiotów do ust chorego w czasie ataku, aby nie przegryzł sobie języka. Otóż jest to absolutna bzdura, która nie pokrywa się nawet w najmniejszym stopniu z zaleceniami co do udzielania pierwszej pomocy w przypadku ataku drgawek.

Kiedy widzimy, że ktoś ma taki atak, to przede wszystkim powinniśmy zadbać, aby usunąć z jego otoczenia przedmioty, o które mógłby się poobijać. Powinno się też zabezpieczyć głowę chorego przed ewentualnymi urazami i w razie potrzeby wezwać pogotowie, ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy próbować wkładać do ust chorego żadnych przedmiotów. Jest to niebezpieczne zarówno dla chorego, jak i osoby, która w ten sposób starała się mu pomóc.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • 3 dni po wypisaniu 4-latka ze szpitala doszło do tragedii. "Nie życzyłabym tego nawet najgorszemu wrogowi"

  • Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci. Nie wolno ich bagatelizować

  • Przyczyny płaczu u niemowlęcia. Jak rozpoznać, dlaczego niemowlę płacze?

źródło: badamydzieci.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Czytaj więcej >