portalparentingowy.pl
Padaczka u dzieci

fot. pixabay.com/Free-Photos

Nietypowy objaw padaczki u dzieci. Bardzo trudno go dostrzec

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych, a aż 80% przypadków zachorowań przypada na okres do 20 roku życia. Co więcej, nawet u bardzo małych dzieci mogą się pojawić objawy padaczki, jednak niektóre z nich bardzo tru

Padaczka najczęściej kojarzy nam się z objawami w postaci drgawek i szczękościskiem. Owszem w niektórych przypadkach tej choroby, pacjenci faktycznie borykają się z napadami drgawek, jednak wyglądają one inaczej, niż przyzwyczaiły nas do tego filmy. Co więcej, padaczka może się objawiać również w inne sposoby, o czym powinni wiedzieć szczególnie rodzice małych dzieci.

U niemowlęcia objawem padaczki może być nawet mimowolne drżenie jednej kończyny lub palca. Może też się pojawić tak zwany napad zgięciowy, który polega na tym, że dziecko nagle przyciąga główkę do klatki piersiowej i jednocześnie rozkłada swoje ręce na boki. Tego typu objaw może pojawić się nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, jak i w nocy i najczęściej przybiera formę nagłych szarpnięć.

Nietypowy objaw padaczki u dzieci

Innym dość nietypowym objawem padaczki u małych dzieci jest chwilowa „zawieszka” nazywana atakiem wyłączenia. Może to wyglądać, jakby dziecko przez krótki czas się głęboko zamyśliło.

Maluch w czasie takiego ataku traci kontakt z otoczeniem, patrzy się w jeden punkt i nie reaguje na bodźce zewnętrzne. U niektórych dzieci podczas napadu pojawia się szybki ruch gałek ocznych lub żuchwy. Objaw ten jest szczególnie trudny do zaobserwowania, ponieważ trwa stosunkowo krótko.

Pamiętajmy, że jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko może mieć padaczkę, to powinniśmy to jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Dzięki temu możliwe będzie poznanie dokładnej przyczyny ewentualnej choroby u dziecka i udzielenie mu pomocy czy to w postaci zabiegu chirurgicznego, czy też wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Jeżeli jesteśmy już przy temacie udzielania pomocy osobom chorym na padaczkę, to warto rozwiać niezwykle popularny mit, który dotyczy tej choroby. Chodzi mianowicie o wkładanie różnych przedmiotów do ust chorego w czasie ataku, aby nie przegryzł sobie języka. Otóż jest to absolutna bzdura, która nie pokrywa się nawet w najmniejszym stopniu z zaleceniami co do udzielania pierwszej pomocy w przypadku ataku drgawek.

Kiedy widzimy, że ktoś ma taki atak, to przede wszystkim powinniśmy zadbać, aby usunąć z jego otoczenia przedmioty, o które mógłby się poobijać. Powinno się też zabezpieczyć głowę chorego przed ewentualnymi urazami i w razie potrzeby wezwać pogotowie, ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy próbować wkładać do ust chorego żadnych przedmiotów. Jest to niebezpieczne zarówno dla chorego, jak i osoby, która w ten sposób starała się mu pomóc.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: badamydzieci.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >