Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób
Marta Uler
Marta Uler 08.09.2023 12:18

Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób

Wysypka na skórze dziecka
Green Beans

Od czasu do czasu na skórze każdego dziecka pojawia się wysypka. To może być tylko chwilowe podrażnienie, alergia, ale także objaw jednej z typowych chorób wieku dziecięcego, które przebiegają właśnie z wysypką. 

Ospa? Odra? Szkarlatyna? To są pytania, które zadają sobie rodzice, oglądając zmiany na ciele dziecka. Oczywiście, odpowiedzieć na nie powinien lekarz, ale nie zaszkodzi nieco wyedukować się w tym zakresie. Przedstawiamy, jak odróżnić typowe wysypki dziecięce. 

Wysypka to zwykle objaw choroby wirusowej

Choroba dziecka to zawsze trudny czas dla całej rodziny. Nie tylko maluch źle się czuje. Jego rodzice się martwią i stresują, czuwają przy nim często dzień i noc, więc przypłacają to także własnym zdrowiem. Na szczęście, jeśli chodzi o typowe choroby wieku dziecięcego, przeważnie są one w miarę łagodne i nie pozostawiają na przyszłość poważniejszych konsekwencji. 

W przebiegu wielu wirusówek u dzieci występuje wysypka. Tych chorób jest tak dużo, że nie wszystkie mają nawet własne nazwy. Małe dzieci mogą mieć trzydniówkę objawiającą się tylko gorączką, która ustępuje po 3-5 dniach i wówczas ciało obsypują grudkowate krostki, taka „kaszka”. Albo bostonkę, w której przebiegu może również bardzo boleć gardło, a wysypka umiejscawia się na całym ciele, ale głównie na dłoniach (bolą paluszki) i stopach.

@pediatrycznie Jak odróżnić wybroczyny od innej wysypki skórnej? #dc #dlaciebie ♬ Duchy - Ralph Kaminski

Najpopularniejsze dziecięce choroby z wysypką

Ospa wietrzna
ospaa.jpg
 

W tej chorobie wysypka pojawia się od razu, jednocześnie z podwyższoną temperaturą ciała. Początkowo jest to tylko kilka krostek, następnie całe ciało, łącznie z głową, obsypują charakterystyczne, pęcherzykowate zmiany. Wysypka bardzo swędzi i trwa około 5-7 dni. Następnie pęcherzyki wysychają i tworzą strupy.

Leczenie ospy wietrznej obejmuje łagodzenie objawów, czyli podaje się leki przeciwgorączkowe i ewentualnie maść przeciwświądową. Ważne jest unikanie zadrapań, które mogą prowadzić do infekcji. Natomiast dostępne jest szczepienie, jako skuteczna profilaktyka przeciwko ospie wietrznej.

Odra
shutterstock_1323694607.jpg 

Dziś, dzięki szczepieniom, na szczęście jest to już bardzo rzadka choroba. Zaczyna się od kataru, kaszlu i gorączki, a wysypka jest charakterystyczna, czerwona i intensywna. Pojawia się – około 2-4 dni po innych objawach – na twarzy i szyi, a potem rozprzestrzenia się po całym ciele.

Podobnie jak w przypadku ospy, nie istnieje specyficzne leczenie odry. Terapia polega na łagodzeniu objawów i unikaniu powikłań. Szczepienie MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) jest ważne w prewencji tej choroby.

Różyczka

Wysypka w tej chorobie jest różowa, plamisto-grudkowa, obecna głównie w okolicach twarzy i szyi, a w kolejnych etapach również na całym ciele. Do tego dochodzi powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i ogólne złe samopoczucie. 

Co ciekawe, wysypka jest jednym z późniejszych objawów różyczki, pojawia się zwykle dopiero po około 2 tygodniach od zakażenia i bardzo trudno połączyć ją z tak dawnymi objawami.

Leczenie? Znowu – polega tylko na łagodzeniu objawów, natomiast szczepienie MMR oczywiście jest istotne w profilaktyce.

Rumień zakaźny

Charakteryzuje się czerwonymi plamami na twarzy, które układają się w „skrzydła motyla”, a więc czerwone są policzki aż do uszu, a wokół nosa i oczu skóra pozostaje blada. W kolejnych dniach wysypka się rozlewa i obejmuje całe ciało, schodząc powoli w dół do nóg. Wysypka jest często swędząca i może – choć nie musi – jej towarzyszyć gorączka.

Rumień zakaźny jest zazwyczaj chorobą łagodną, która sama mija. Zagrożenie z jego strony polega na tym, że parwowirus B19, który go wywołuje, może uszkadzać płód. Kobiety w ciąży powinny więc go unikać, ale jest to niezwykle trudne, zważywszy na fakt, że wysypka u dziecka pojawia się kilka dni po zakażeniu. Niestety, nie ma szczepienia przeciwko tej chorobie.

Mononukleoza zakaźna

Jest ostrą chorobą, którą wywołuje wirus Epsteina i Barr (EBV). Wysypka w jej przypadku może przyjmować zarówno charakter plamisty, jak i grudkowy. W niektórych przypadkach przypomina ospę lub różyczkę, a występuje najczęściej na tułowiu i kończynach. W mononukleozie występują również takie objawy jak gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i zmęczenie.

Mononukleoza może trwać przez kilka tygodni lub miesięcy. Jej leczenie polega na łagodzeniu objawów, takich jak gorączka i ból gardła. Ważne jest także ograniczenie aktywności fizycznej. Niestety, nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie.

Szkarlatyna (płonica)
szkarlat.jpg

To jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Kiedyś była śmiertelna, dziś – z uwagi na dostępność antybiotyków – jest stosunkowo niegroźna. Jest to choroba bakteryjna wywoływana przez paciorkowce i trzeba ją leczyć właśnie antybiotykiem. Nieleczona lub niedoleczona, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, jak zapalenie nerek, serca czy stawów. 

A jak wygląda wysypka? Jest intensywnie czerwona i zlana, tworzą ją drobne grudki. Może pojawić się na brzuchu i stopniowo zajmować inne partie ciała. Charakterystyczny w przebiegu szkarlatyny jest malinowy język i biały nalot na migdałkach. Dziecko chore na szkarlatynę skarży się na silny ból gardła i gorączkuje. 

Wysypka i co dalej?

Jeśli zauważymy na skórze dziecka wysypkę, powinniśmy od tej pory bacznie ją obserwować. Czasem taka zmiana może oznaczać tylko chwilową reakcję na ciepło (potówki) lub alergię – bywa, że dziecko zje jakieś cukierki i po prostu „wysypie je” na pewien czas. Po kilku godzinach może już nie być po tym śladu. 

Jeżeli natomiast wysypka się powiększa, zmienia charakter, wygląda „podejrzanie”, „coś” nam przypomina, trzeba skonsultować się z lekarzem. Specjalista zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie postępowanie. 

Czytaj także:

Chłopcu nagle zaczęły schodzić paznokcie. Okazało się, że to nietypowy skutek znanej choroby

Lekarze alarmują. Do szpitali trafia coraz więcej dzieci z powikłaniami ospy wietrznej

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian