Jest bardzo częsta u dzieci i niemowląt. Większość wysypek jest spowodowana przez infekcje wirusowe i zazwyczaj są nieszkodliwe i same ustępują.
Choroba, o której prawie zapomnieliśmy, powraca z coraz większą siłą. W przeciągu dwóch ostatnich lat odnotowano 15-krotny wzrost. Płonicy nie można bagatelizować, bo jest śmiertelnie niebezpieczna. Jak informuje polsatnews.pl - rozprzestrzenia się w szkołach i przedszkolach.Szkarlatyna (płonica) to choroba bakteryjna wywoływana przez paciorkowce z grupy A. Szalenie niebezpieczne są powikłania. Szkarlatyna atakuje głównie młodsze dzieci, a biorąc pod uwagę lawinowy wzrost zachorowań, musimy być czujni.
To wyjątkowo nieprzyjemna choroba, tym bardziej niepokojący jest fakt, że ostatnio pediatrzy odnotowują coraz więcej przypadków zachorowań. Najbardziej podatne są małe dzieci, chodzące do przedszkola.Objawia się wysypką i wysoką gorączką. Tata Pediatra na Instagramie opublikował ważny post. Dzięki niemu łatwo szybko rozpoznać, o jaką chorobę chodzi.
Ta choroba atakuje znienacka. Nagle, pozornie zdrowe dziecko, dostaje wysokiej gorączki i zaczyna źle się czuć. Ale brak jest innych objawów. Rodzice obserwują malucha i umawiają wizytę do lekarza. A tam – nadal nic się nie wyjaśnia. Trzydniówkę, jak nazwa wskazuje, rozpoznamy dopiero po trzech dniach, kiedy to pojawi się charakterystyczny objaw. Dopiero wtedy także lekarz będzie mógł stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą.
Może pojawić się po chorobie, np. po anginie, ale także po różnych innych infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Jeśli twoje dziecko chorowało, po czym, niespodziewanie na jego skórze pojawiła się wysypka, może to oznaczać plamicę Schönleina-Henocha.Małe bąble, czerwony plamy i grudki umiejscowione na nogach lub pośladkach – tak właśnie objawiać się może ta choroba. Jeśli zauważysz u swojego dziecka taki objaw, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Od czasu do czasu na skórze każdego dziecka pojawia się wysypka. To może być tylko chwilowe podrażnienie, alergia, ale także objaw jednej z typowych chorób wieku dziecięcego, które przebiegają właśnie z wysypką. Ospa? Odra? Szkarlatyna? To są pytania, które zadają sobie rodzice, oglądając zmiany na ciele dziecka. Oczywiście, odpowiedzieć na nie powinien lekarz, ale nie zaszkodzi nieco wyedukować się w tym zakresie. Przedstawiamy, jak odróżnić typowe wysypki dziecięce.
Matka zauważyła nietypową wysypkę u swojego 17-miesięcznego synka. Gdy zadzwoniła na pogotowie, polecono jej czekać na kontakt lekarza. Kobieta nie posłuchała jednak dyspozytora, tylko własnej intuicji i nie zamierza zwlekać, dzięki temu uratowała synowi życie.Zoe Walne z Burnley (Wielka Brytania) jest mamą 17-miesięcznego synka. 17 kwietnia na twarzy chłopca pojawiła się nietypowa wysypka, a po kilku godzinach zmiany skórne obejmowały już brzuch i kończyny dziecka. Dodatkowo maluch dostał również wysokiej gorączki.
Choroba Kawasaki najczęściej dotyka dzieci w wieku poniżej piątego roku życia. Zazwyczaj są to dzieci, które nie mają skończonych dwóch lat. Powoduje zapalenie naczyń krwionośnych w wielu obszarach ciała, a jeżeli nie będzie wcześnie leczona może spowodować uszkodzenie tętnic wieńcowych, które zaopatrują serce w tlen. Jeżeli leczenie rozpoczyna się wystarczająco szybko, dzieci zaczynają czuć się lepiej w ciągu kilku dni.