Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Co to znaczy, kiedy miód się kruszy? Ten proces można odwrócić
Marta Uler
Marta Uler 31.05.2024 15:16

Co to znaczy, kiedy miód się kruszy? Ten proces można odwrócić

miód
Fot. Portal Parentingowy/Marta Uler

Czasem, gdy długo nie używamy miodu, możemy odkryć, że coś się stało z jego konsystencją. Stwardniał, wygląda, jakby oddzielił się w nim cukier. Czy taki mód nadaje się do spożycia? Czy jest w ogóle jeszcze coś wart?

Miód to najzdrowsza słodycz. Poza tym, że jest słodki i pyszny, jest także bardzo zdrowy. Mówi się, że to naturalny antybiotyk, bo świetnie radzi sobie z wszelkimi infekcjami. Używamy go więc zarówno do słodzenia potraw i napojów, jak i leczniczo.

Czy miód jest zdrowy

Każda mama wie, że jeśli już ma posłodzić coś dziecku, to najlepiej miodem. To najzdrowsza słodycz, choć na pewno nie dla każdego – miód może uczulać, a z uwagi na ryzyko zatrucia toksyną botulinową. Nie zaleca się także podawania miodu dzieciom przed 12. miesiącem życia. Potem już, po troszku, można wprowadzać go do diety.

Miód, poza tym, że jest słodki i wyśmienicie podkręca smak wszelkich ciast, ciasteczek, naleśników, gofrów, a także herbat, kaw i innych napojów, ma, jak wiadomo, walory zdrowotne, które są nie do przecenienia. Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz immunostymulująco, czyli pobudza działanie układu immunologicznego. Sprawdza się w przypadku infekcji przeziębieniowych, grypy i wielu innych chorób, z dermatologicznymi włącznie.

Fot. Portal Parentingowy/Marta Uler

Miód płynny czy twardy?

Jak wiadomo, w konsystencji miód może być gęstszy lub rzadszy. Co jednak, gdy staje się zupełnie twardy? Bywa, że trzeba go mocno skrobać, a on się wręcz kruszy. Czy taki miód wciąż ma te, opisane wyżej, właściwości? A może już nawet nie nadaje się do spożycia? Bez obaw. Miód to produkt naturalny, który z czasem po prostu "pracuje” i zmienia się. Proces, o którym mowa, to krystalizacja, a taki twardy miód nazywamy krupcem.

Na stronie “7 miodowych kontynentów”, 7mk.pl, czytamy:Miody krystalizują – zmieniają swoją formę z płynnej na stałą – ponieważ posiadają specyficzny skład chemiczny. O zachodzeniu procesu krystalizacji decyduje w dużej mierze zawartość glukozy i fruktozy. I tak, miody z dużą zawartością glukozy będą krystalizowały zdecydowanie szybciej, np. miód rzepakowy. Z kolei miody, które zawierają w sobie duże ilości fruktozy, znacznie dłużej pozostają płynne – np. miód akacjowy".

Czy proces krystalizacji miodu można odwrócić?

Jeśli nie podoba ci się to, że miód stwardniał, możesz coś na to zaradzić. Da się z powodzeniem z powrotem go upłynnić, jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie, by nie zniszczyć jego wartości odżywczych. Jest na to kilka sposobów:

  • kąpiel wodna – wkładamy słoik lub naczynie z pewną ilością miodu do garnka i podgrzewamy, mieszając, by temperatura rozchodziła się równomiernie. W tej metodzie przyda się jednak termometr oraz świadomość, że przy dnie może być bardzo gorąco, lepiej więc umieścić słoik np. w sitku.
     
  • piekarnik – jeśli da się go ustawić np. na 35 – 40 st. C, to idealna opcja.
     
  • zmywarka – szczelnie zamknięty słoik wystarczy wstawić do zmywarki ustawionej na maksymalnie 40 st. C.

Czy miód zawsze krystalizuje?

Właściwie każdy prawdziwy miód wcześniej czy później skrystalizuje. Czynniki, które mogą, co najwyżej, opóźnić ten proces, to:

  • przechowywanie w temperaturze ok. 10 st. C,
  • unikanie skrajnych temperatur,
  • zabezpieczenie przed wilgocią i światłem słonecznym.

Gatunki z niższą zawartością glukozy krystalizują dopiero po kilku miesiącach, dlatego, jeśli twoja rodzina szybko zjada miód, może tego nie zauważyć, jeśli będziecie kupować np. miód akacjowy, spadziowy, gryczany, czy wrzosowy. 

Zobacz także:

Co oznacza biały nalot na miodzie? Nie możesz go zignorować

Walczy z bakteriami i stawia na nogi. Woda miodowa jest jeszcze zdrowsza niż miód

Wiele z nas popełnia ten fatalny błąd. Tak miód traci cenne właściwości