portalparentingowy.pl Szkoła Czarnek wypowiedział się w sprawie dzieci z Ukrainy. Mowa o oddziałach przygotowawczych
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER EA

Czarnek wypowiedział się w sprawie dzieci z Ukrainy. Mowa o oddziałach przygotowawczych

14 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Kucharczyk

"Według danych z piątku do polskich szkół zostało przyjętych blisko 30 tys. dzieci ukraińskich uchodźców" - powiedział Minister Edukacji podczas wystąpienia w Lubyczy Królewskiej. Szef resortu podkreślił konieczność tworzenia oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy. Do tej pory powstało ich już ponad 300.

Do Polski przyjeżdża coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Wśród nich dominującą liczbę stanowią dzieci, które powoli rozpoczynają naukę w naszych szkołach. Placówki muszą zatem przygotować się na napływ nowych uczniów i stworzyć im odpowiednie warunki do nauki.

Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy

Liczba dzieci z Ukrainy, które rozpoczynają naukę w polskich szkołach, rośnie z dnia na dzień. Ministerstwo Edukacji zapewniło, że wszyscy uchodźcy uzyskają miejsce w wybranej placówce oświatowej i będą mogli kontynuować swoją edukację na terytorium Polski.

- Najlepszym sposobem przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół, zwłaszcza tych, które nie posługują się językiem polskim, są oddziały przygotowawcze. Jest to najbardziej elastyczny model zarówno dla dzieci, jak i organów prowadzących — mówił Przemysław Czarnek w Lubyczy Królewskiej.

Na temat oddziałów przygotowawczych wypowiedziała się również wiceminister Marzena Machałek, która potwierdziła, że do tej pory powstało ich aż 340. Liczba ta prawdopodobnie jeszcze będzie stale rosnąć.

- Zależy nam na zapewnieniu komfortu edukacji ukraińskich dzieci. Dlatego te, które nie mówią w języku polskim, będą uczyć się w oddziałach przygotowawczych. Na dziś mamy już ponad 340 oddziałów przygotowawczych — poinformowała.

Dzieci z Ukrainy w Polsce

Według danych z piątku do polskich szkół dołączyło już 30 tys. uczniów z Ukrainy. Można przypuszczać, że od tamtej pory liczba ta jeszcze wzrosła. Nauczyciele powinni być przygotowani na prowadzenie zajęć i umiejętne rozmawianie z uchodźcami.

- Zależy nam, aby ukraińskie dzieci mogły wyjść z traumy wojny oraz miały możliwość nauki języka polskiego. Przekazaliśmy szkołom materiały, które są instrukcją dla nauczycieli w rozmowach o sytuacji na Ukrainie z polskimi dziećmi — zapewniła Machałek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Twitter

Obserwuj nas w
autor
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy