Część nauczycieli może odejść z zawodu przez "lex Czarnek". Dane niepokoją
Nauczyciele deklarują odejście z zawodu w związku z przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe zwanej „lex Czarnek”. Projekt wzmacniający rolę kuratora oświaty spotkał się z krytyką niektórych pedagogów.
Nowelizacja ustawy, za którą podczas ostatniego posiedzenia Sejmu zagłosowało 227 posłów, przewiduje większe uprawnienia dla kuratorów oświaty. Będą oni mieli m.in. decydujący głos przy wyborze dyrektorów szkół i od nich będzie zależało także jakie zajęcia będą mogły się odbywać w danych placówkach.
Nauczyciele będą rezygnować z pracy
Jak podaje o2.pl, badania przeprowadzone przez Forum Oświatowe Nauczycieli i Dyrektorów, pokazują, że w najbliższych latach z pracy odejdzie prawie połowa nauczycieli. 11 proc. nauczycieli jest zdecydowanych na rezygnację z zawodu już w tym roku. 27 procent jeszcze zamierza poczekać, ale nie wyklucza, że także zmieni zajęcie.
Nauczyciele obawiają się kolejnych zmian, jakie mogą zostać wprowadzone, np. zwiększenie nauczycielskiego pensum, nowe zasady awansu zawodowego czy skrócenie urlopu wypoczynkowego.
Co jeszcze planuje Przemysław Czarnek?
Ministerstwo proponuje także zwiększenie tygodniowego wymiaru godzin pracy nauczycieli o 4 godziny - z 18 do 22. Nauczyciele zatrudnieni na cały etat będą mieli obowiązek bycia dostępnym w szkole dla zainteresowanych uczniów i rodziców w wymiarze 8 godzin tygodniowo.
Do decyzji samych pedagogów będzie należało czy będą chcieli pracować w zwiększonym wymiarze godzin, za które otrzymają także zwiększone wynagrodzenie, czy pracować w takim wymiarze godzin jak dotychczas, otrzymując adekwatne do niego wynagrodzenie.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Jej mąż umierał, gdy rodziła dziecko. Nagle podjęła desperacką decyzję
-
Córka poinformowała tatę o dziwnym zachowaniu mamy. Zamontował ukrytą kamerę
Źródło: o2.pl, starosadeckie.info